Korony porcelanowe i pełnoceramiczne

Co to są korony zębowe?

Naturalny ząb składa się z korzenia oraz z korony. Korony zębowe to część, którą widzimy w ustach i to od nich zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa (plomba), rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej. Korony zębowe są zacementowane na stałe i oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor. Korony stanowią też bardzo ważną część leczenia implantologicznego, gdyż sam implant odtwarza część korzeniową zęba, a za funkcjonalność i estetykę odpowiadają właśnie korony protetyczne.

Dlaczego mój ząb wymaga wykonania korony protetycznej?

Korony protetyczne są wymagane szczególnie w przypadku zniszczenia naturalnej korony zębowej, starciem zębów, w celu uzupełnienia braków w uzębieniu, w przypadku zastosowania leczenia kanałowego, ze względów estetycznych oraz w celu skorygowania stosunków zwarciowych. Korony protetyczne (protetyka korony) są stosowane tylko w tych przypadkach, w których nie ma innej możliwości trwałej rekonstrukcji korony zęba.

przed

Przed założeniem koron protetycznych

po

Po założeniu koron protetycznych

Z czego są zrobione korony protetyczne?

Korony protetyczne mogą być wykonane z wielu materiałów. Są to na przykład:

korona metalowa

Korony metalowe – były fundamentem odbudowy protetycznej od wielu lat ze względu na ich trwałość i wytrzymałość. We spółczesnym leczeniu korony metalowe stosowane są bardzo rzadko ze względu na niewystarczającą estetykę.

korona porcelanowa na podbudowie metalowej

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota) – dzięki połączeniu porcelany która odznacza się wysoką estetyką i metalu odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość, korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Jako rdzeń koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu i charakteryzujące sie bardzo dużą wytrzymałością . U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac. Korony porcelanowe na metalu mogą być wykonywane na całej długości łuku zębowego, ale aby uzyskać najlepszą estetykę w przednim odcinku proponuje się korony pełnoceramiczne.

korona cyrkonowa

Korony pełnoceramiczne – wyróżniają się najlepszą estetyką a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu wytrzymałością mechaniczną i trwałością nie ustępują koronom na podbudowie stalowej. Można je stosować zarówno w przednim jak i bocznym odcinku łuku zębowego. Więcej informacji koronach pełnoceramicznych.

Korony pełnoceramiczne – czym są?

Są to 100% białe, bezmetalowe podbudowy wykonane z najwyższej jakości cyrkonu.

Cyrkon jest najstarszym i najczęściej występującym w skorupie ziemskiej minerałem. Ten materiał od ponad 20 lat z powodzeniem stosowany jest w ortopedii, (na przykład w chirurgii stawu biodrowego). Udało się go również wykorzystać w dziedzinie stomatologii. Spośród dostępnych dziś materiałów ceramicznych cyrkon posiada znakomite właściwości biologiczne i jest bez wątpienia najlepszym i najnowocześniejszym materiałem na bardzo estetyczne korony pełnoceramiczne oraz różnego rodzaju stałe protezy zębowe.

Jakie zalety posiadają korony pełnoceramiczne?

  • Charakteryzują się wysoką przeziernością. 
  • Możliwość indywidualnego doboru koloru.
  • Nie mają ciemnych krawędzi.
  • Całkowity brak prześwitującego metalu.
  • Bardzo dobre właściwości biologiczne.
  • Najwyższa jakość.
  • Mogą je stosować alergicy.
  • Długowieczność.

KOMFORT UŻYTKOWANIA I CZYSTOŚĆ

Ten kwasoodporny materiał zapobiega wchłanianiu substancji szkodliwych, a tym samym znacznie ułatwia czyszczenie. Znakomita przejrzystość cyrkonu nadaje protezie estetyczny i naturalny wygląd.

ZDROWE UŻYTKOWANIE

Badania dowiodły, że zastosowanie cyrkonu nie prowadzi do powstania jakichkolwiek alergii. Jest to materiał wyjątkowo biokombatybilny z tkankami i błoną śluzową, co nie pozostaje bez znaczenia dla paradontozy i higieny jamy ustnej. Charakteryzuje się niewielką przenikalnością cieplną, co jest niezwykle ważnym czynnikiem przy uzupełnieniach protetycznych.

DŁUGOWIECZNOŚĆ I STABILNOŚĆ

Przy prawidłowej budowie zębów, prace protetyczne z cyrkonu są inwestycją na całe życie. Ze względu na wysoką twardość i dużą gęstość materiału, są odporne na czynniki mechaniczne, ścieranie, a z upływem czasu nie ulegają przebarwieniom i zmianom koloru.

Praca wykonana przez lek. dent. Daniela Nowaka.

Jakie są etapy wykonania korony protetycznej?

W naszym gabinecie wykonanie korony protetycznej zazwyczaj zajmuje dwie wizyty.

Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i przygotowanie zęba

Na pierwszej wizycie nasz stomatolog zrobi prześwietlenie, aby sprawdzić stan korzenia/korzeni, na którym będzie nowa korona oraz kość wokół zęba. Jeżeli stwierdza się dużą próchnicę, duże ryzyko zakażenia, lub uszkodzenia miazgi, ząb będzie musiał być najpierw przeleczony kanałowo co może wydłużyć proces leczenia protetycznego. Więcej informacji o leczeniu kanałowym.

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego stomatolog szlifuje ząb tzn. zmniejsza jego wymiar w trzech płaszczyznach, aby zrobić miejsce na nową koronę. Nasi stomatolodzy doskonale wiedzą ile tkanek zęba można usunąć przy przygotowaniu zęba do korony protetycznej. Natomiast w przypadku kiedy uszkodzenie naturalnej korony jest na tyle duże, że korona protetyczna nie będzie mogła się utrzymać, będzie konieczność wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. Więcej informacji o wkładach koronowo-korzeniowych niżej.

Po oszlifowaniu zęba i dobraniu odpowiedniego koloru, stomatolog robi precyzyjny wycisk oszlifowanego filaru i zębów sąsiednich specjalną masą silikonową. Inną masą (alginatową) pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych, aby nowa korona była idealnie dostosowana do zgryzu pacjenta. Wyciski są odsyłane do laboratorium protetycznego a gotowa korona wraca do gabinetu zwykle po około 5 dniach. Podczas pierwszej wizyty stomatolog wykonuje koronę tymczasową, aby zabezpieczyć filar zęba. Korony tymczasowe są wykonane z akrylu i są mocowane cementem tymczasowym.

Druga wizyta: Cementowanie stałej korony

Na drugiej wizycie, lekarz usuwa tymczasową koronę i sprawdza kolor oraz kształt stałej korony. Jeżeli wszystko jest do przyjęcia a pacjent akceptuje wykonaną pracę to nowa korona jest mocowana na stałe specjalnym cementem.

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki cementowane do korzenia, które wzmacniają częściowo lub całkowicie złamane zęby. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z metalu (stopy stali lub złota) lub z włókna szklanego. Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowe przeleczenie endodontyczne korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału można przystąpić do wykonania wkładu. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach leczonych endodontycznie, czyli martwych zabieg jest bezbolesny i nie ma potrzeby wykonania znieczulenia.

Jaki typ korony powinienem wybrać?

Najwyższą estetyką wyróżniają się korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej, niestety są one droższe od koron porcelanowych na stali ze względu na materiały i technologię, w której są wykonywane. W związku z tym pacjenci często decydują się na korony porcelanowe na stali w odcinku bocznym i pełnoceramiczne w przednim odcinku łuku zębowego. Rozwiązaniem pośrednim mogą być korony porcelanowe na złocie, które mają wyższą estetykę od tych na stali i są jednocześnie alternatywą u osób uczulonych na metale nieszlachetne.

korony

Korony porcelanowe na metalu

korony

Korony pełnoceramiczne z cyrkonu

Jakie korony wykonuje się na implantach?

W naszym gabinecie wykonujemy korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej. Koszty wykonania koron na implantach są wyższe ze względu na łączniki, czyli elementy łączące koronę z implantem. Korony pełnoceramiczne oraz korony porcelanowe są wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Lek. dent. Daniel Nowak

Absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i studiów podyplomowych z Medycyny Estetycznej dla Lekarzy. W gabinecie FabDent dr Daniel specjalizuje się w dziedzinie protetyki a jego pasja i zaangażowanie skupiają się na przywracaniu pięknego uśmiechu pacjentom. Jego bogate doświadczenie i wiedza umożliwiają zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki protetycznej.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button