Licówki

Co to są licówki?

Licówki stosuje się aby skorygować kształt, kolor i wielkość zębów. Słynny “Hollywood smile” to właśnie komplet licówek. Licówka jest bardzo cienką warstwą materiału cementowaną na przednią powierzchnię zębów aby poprawić wygląd estetyczny. Aby osiągnąć optymalny efekt tzn. „Hollywood smile” zazwyczaj wykonuje się licówki porcelanowe ale jest też możliwość wykonania ich z kompozytu. Zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego.

Licówki porcelanowe są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość szacuje się na nawet 15 lat. Jest to więc sposób na to, by na długo cieszyć się pięknym i równym uśmiechem. Licówki porcelanowe występują w formie cienkich płatków ceramicznych, które są przez lekarza stomatologii przyklejane do naszego naturalnego uzębienia. Są one mocowane do zęba przy pomocy specjalnego cementu. Kolejno są one oświetlane lampą, by całość mogła się zespolić. Licówki na zęby, które są wykonane z porcelany wyglądają bardzo estetycznie, ponieważ dentysta może uformować właściwy kształt każdego zęba z osobna. Licówki porcelanowe są obecnie bardzo popularne, szczególnie wśród osób, które posiadają kompleksy związane ze swoim uzębieniem. Licówki porcelanowe są niezwykle odporne na przebarwienia, na które narażone są nasze zęby w związku z codziennymi czynnościami, takimi jak picie kawy, palenie papierosów. Dodatkowo zazwyczaj nie osadza się na nich kamień nazębny.

Jakie są wskazania do wykonania licówek?

Licówki wykonuje się najczęściej w następujących przypadkach:

Trwałe przebarwienia spowodowane przez leczenie kanałowe, leki lub nadmiar fluoru. Jeżeli takie przebarwienia nie dają się wybielić to licówki są świetnym rozwiązaniem aby ukryć wszystkie mankamenty.

Uszkodzenia mechaniczne – powstałe na skutek urazu (pęknięcia, złamania) zgrzytania zębami czy powstałe na skutek stosowania nieodpowiedniej diety (np. spożywanie zbyt dużej ilości kwasów). Wszystkie te przypadki można skutecznie usunąć licówkami pełnoceramicznymi. Małe pęknięcia mogą być szybko naprawione „bondingiem” znanym też jako licówki kompozytowe

Stemy (przerwy pomiędzy zębami) – najczęściej licówkami koryguje sie diastemę czyli przerwę pomiędzy jedynkami.

Nierówne zęby – licówki nie są idealnym rozwiązaniem przy niewielkich wadach zgryzu jeżeli pacjent nie chce poddać się leczeniu ortodontycznemu, które może trwać czasem nawet kilka lat.

Jakie są etapy wykonania licówek?

Wykonanie licówek pełnoceramicznych zazwyczaj zajmuje trzy wizyty – jedna jako konsultacja i omówienie zabiegu z pacjentem, a dwie następne wizyty są potrzebne aby je wykonać i zacementować. Aby uzyskać najlepszy efekt kosmetyczny wszystkie licówki najlepiej jest wykonywać jednocześnie.

Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i planowanie leczenia

W czasie konsultacji z naszym stomatologiem pacjent wyraża swoje oczekiwania a lekarz wyjaśnia jaki efekt można osiągnąć. Na tej wizycie zęby są dokładnie badane (mogą być też wykonane zdjęcia rtg.) a lekarz upewnia się czy nie ma przeciwwskazań do wykonania licówek i czy jest to najlepsze rozwiązanie dla pacjenta.

Przed przystąpieniem do procedury

Druga wizyta: Przygotowanie zębów i pobranie wycisków

Aby przygotować ząb do licówki w pierwszej kolejności stomatolog razem z pacjentem dobiera optymalny kolor a potem musi zeszlifować około ½ milimetra szkliwa z powierzchni zęba co odpowiada grubości przyszłych licówek. Nasi stomatolodzy doskonale wiedzą ile szkliwa można usunąć aby osiągnąć efekt kosmetyczny ale bez uszkodzenia zęba. Przed szlifowaniem będzie okazja zdecydować czy znieczulenie jest konieczne. Po oszlifowaniu stomatolog robi precyzyjny wycisk ,który jest wysłany do laboratorium protetycznego. Po ok 2 tygodniach licówki są gotowe, a w czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami czasowymi.

Przygotowanie zębów

Przygotowane zęby

Trzecia wizyta: Cementowanie nowych licówek

Zanim lekarz zacementuje nowe licówki na stałe sprawdzany jest kolor i idealne dopasowanie. Jeżeli wszytko jest w porządku a pacjent akceptuje kolor i kształt, licówki są cementowane na stałe. Ostatni etap wiąże się z usunięciem nadmiarów cementu i sprawdzeniem zgryzu.

Naniesienie i utrwalenie licówek wiązką świetlną

Po wykonaniu licówek

Zabieg wykonania licówek kompozytowych jest określany jako bonding.

Czy jest alternatywa dla licówek?

Tak, alternatywą są licówki kompozytowe czyli bonding lub korony protetyczne. Licówki pełnoceramiczne oferują pośrednie rozwiązanie dla osób pragnące zmienić kształt i kolor swoich zębów. Licówki kompozytowe są efektywne przy małych zmianach, a korony protetyczne przy znacznie zniszczonych zębach.

Co lepiej wybrać: licówki kompozytowe czy pełnoceramiczne?

Najpopularniejszy typ licówek to licówki porcelanowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe od licówek kompozytowych. Dzięki nim uzyskuje się też najlepszy efekt kosmetyczny. Licówki kompozytowe są podatne na przebarwienia i nie są tak trwałe ale są znacznie tańszym rozwiązaniem i są idealne przy małych wadach w uzębieniu, zachowując więcej naturalnej struktury zęba. Niestety przez to że są mniej trwałe muszą być częściej wymieniane. 

 

Licówki Warszawa – cena

Licówki na zęby są dostępne w różnych cenach. W naszej klinice FabDent umawiamy naszych klientów na wstępną konsultację medyczną, podczas której lekarz stomatolog oceni stan Twojego uzębienia i zaproponuje najlepsze metody poprawy uśmiechu, które nie tylko będą wyglądać estetycznie, ale znacznie podniosą Twój komfort życia. Posiadamy profesjonalne gabinety dentystyczne, w których wykorzystywany jest sprzęt najwyższej jakości. Licówki na zęby wykonywane w naszej klinice są niezwykle trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Wykonujemy licówki porcelanowe, jak i licówki pełnoceramiczne. Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz skorzystania z naszych profesjonalnych usług.

Autor prac oraz tekstu:

Autor prac oraz tekstu:

Lek. dent. Daniel Nowak

Absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i studiów podyplomowych z Medycyny Estetycznej dla Lekarzy. W gabinecie FabDent dr Daniel specjalizuje się w dziedzinie protetyki a jego pasja i zaangażowanie skupiają się na przywracaniu pięknego uśmiechu pacjentom. Jego bogate doświadczenie i wiedza umożliwiają zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki protetycznej.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button