Protezy zębowe
KONTAKT
Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo
Co to jest proteza ruchoma?
Proteza ruchoma jest to każda proteza , która może być samodzielnie wyjęta i z powrotem włożona do jamy ustnej przez pacjenta. Należy pamiętać, że jest to ciało obce w jamie ustnej i początkowo trudno sie do niej przyzwyczaić, ale przy prawidłowej motywacji pacjenta i prawidłowym użytkowaniu zgodnie ze wskazówkami lekarza odtwarza bardzo dobrze funkcje estetyczne i zgryzowe.

Z czego są wykonane protezy ruchome?
W naszym gabinecie oferujemy protezy ruchome całkowite i częściowe wykonane z akrylu oraz protezy szkieletowe które w swojej konstrukcji oprócz akrylu posiadają metalowy lub acetalowy szkielet bardzo dobrze mocujący protezę na pozostałych zębach pacjenta. Nie zawsze możemy wykonać protezę szkieletową , zależy to od ilości pozostałych zębów , ich rozmieszczenia oraz stanu zdrowia. Nasi lekarze po dokładnym zbadaniu pacjenta i określeniu warunków zgryzowych pomogą dobrać odpowiedni rodzaj protezy.
Przystosowanie się (adaptacja ) do protez ruchomych
W początkowym okresie użytkowania protez ruchomych pojawiają się często objawy takie jak upośledzenie smaku i czucia temperatury, zwiększone wydzielanie śliny lub odwrotnie: suchość w jamie ustnej, odruchy wymiotne, uczucie braku miejsca na język itp. Objawy te w miarę uzytkowania protezy ustepują i nazywa się to adaptacją do protezy. Trwa to zazwyczaj od kilku dni nawet do kilku miesięcy.
Pierwsze kroki w użytkowaniu protez ruchomych
Proteza zębowa jak sama nazwa wskazuje jest tylko protezą (tak jak proteza ręki czy nogi) i należy się nauczyć nią posługiwać. Przez pierwsze dni użytkowania należy trenować wymowę. Trening taki polegać może np. na głośnym czytaniu lub wolnym i wyraźnym wysławianiu się podczas rozmowy z bliskimi. Pierwsze posiłki należy spożywać ostrożnie, ograniczając się do miękkich pokarmów i małych kęsów. Pomimo stosowania się do powyższych zaleceń w początkowym okresie pojawiają się często dolegliwości bólowe związane z osiadaniem protez tzw. odleżyny dziąsłowe, które wymagają odpowiednich korekt wykonanych przez lekarza. Czasem jest to jedna korekta a czasem kilka a nawet kilkanaście. Na pierwszą kontrolę pacjent powinien zgłosić się po 24-48 godzinach od oddania protezy.
Autor: Dr Monika Librach – Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.