Protezy zębowe

Co to jest proteza ruchoma?

Proteza ruchoma jest to każda proteza, która może być samodzielnie wyjęta i z powrotem włożona do jamy ustnej przez pacjenta. Należy pamiętać, że jest to ciało obce w jamie ustnej i początkowo trudno się do niej przyzwyczaić, ale przy prawidłowej motywacji pacjenta i prawidłowym użytkowaniu zgodnie ze wskazówkami lekarza odtwarza bardzo dobrze funkcje estetyczne i zgryzowe. Tak naprawdę przy stałym użytkowaniu protezy w normalnym funkcjonowaniu nie odczuwa się tego, że mamy umieszczone coś w jamie ustnej. Pewien dyskomfort trwa tylko chwilę. Protezy zębowe wykonywane przez klinikę FabDent są precyzyjne, dlatego też doskonale dopasowują się do kształtu szczęki. Ma to duże znaczenie szczególnie dla osób, które wcześniej nie używały protezy.

Z czego są wykonane protezy ruchome?

W naszym gabinecie oferujemy protezy ruchome całkowite i częściowe wykonane z akrylu oraz protezy szkieletowe które w swojej konstrukcji oprócz akrylu posiadają metalowy lub acetalowy szkielet bardzo dobrze mocujący protezę na pozostałych zębach pacjenta. Nie zawsze możemy wykonać protezę szkieletową, zależy to od ilości pozostałych zębów , ich rozmieszczenia oraz stanu zdrowia. Nasi lekarze po dokładnym zbadaniu pacjenta i określeniu warunków zgryzowych pomogą dobrać odpowiedni rodzaj protezy. Pamiętaj, że każdego Pacjenta traktujemy w sposób indywidualny, dlatego też protezy zębowe wykonywane przez klinikę FabDent są dostosowane do potrzeb i wymogów każdego Klienta. Oferujemy fachowe konsultacje dentystyczne, które pomogą dobrać odpowiedni rodzaj protezy, a także odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania. Dodatkowo będziesz mógł wiedzieć, jak będzie wyglądała Twoja szczęka po otrzymaniu gotowej protezy. Protezy zębowe są niezwykle trwałe i odporne na wiele uszkodzeń mechanicznych, dlatego mamy pewność, że będą Ci one służyły przez wiele lat. Oczywiście wszystkie produkty, jakie oferujemy są objęte gwarancją. Liczy się dla nas przede wszystkim profesjonalizm naszego zespołu, a także zadowolenie każdego Klienta. Dzięki temu zyskaliśmy już zaufanie wielu osób, które chętnie do nas powracają lub też polecają nas innym.

Przystosowanie się (adaptacja ) do protez ruchomych

W początkowym okresie użytkowania protez ruchomych pojawiają się często objawy takie jak upośledzenie smaku i czucia temperatury, zwiększone wydzielanie śliny lub odwrotnie: suchość w jamie ustnej, odruchy wymiotne, uczucie braku miejsca na język itp. Objawy te w miarę użytkowania protezy ustępują i nazywa się to adaptacją do protezy. Trwa to zazwyczaj od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę przy wyborze właściwej protezy jest to, aby móc swobodnie się wysławiać. Musi ona być więc dobrana w taki sposób, aby umożliwiać wyraźne i głośne wypowiadanie słów, a także zachowywać dobrą dykcję. Protezy zębowe nie mogą nas także blokować w wyrażaniu emocji. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby noszący protezę mógł sobie pozwolić na swobodny i szeroki uśmiech.

Pierwsze kroki w użytkowaniu protez ruchomych

Proteza zębowa jak sama nazwa wskazuje jest tylko protezą (tak jak proteza ręki czy nogi) i należy się nauczyć nią posługiwać. Przez pierwsze dni użytkowania należy trenować wymowę. Trening taki polegać może np. na głośnym czytaniu lub wolnym i wyraźnym wysławianiu się podczas rozmowy z bliskimi. Pierwsze posiłki należy spożywać ostrożnie, ograniczając się do miękkich pokarmów i małych kęsów. Pomimo stosowania się do powyższych zaleceń w początkowym okresie pojawiają się często dolegliwości bólowe związane z osiadaniem protez tzw. odleżyny dziąsłowe, które wymagają odpowiednich korekt wykonanych przez lekarza. Czasem jest to jedna korekta a czasem kilka a nawet kilkanaście. Na pierwszą kontrolę pacjent powinien zgłosić się po 24-48 godzinach od oddania protezy. Wtedy lekarz stomatolog oceni, czy proteza odpowiednio układa się w jamie ustnej pacjenta. Możliwe są także do wykonania poprawki kosmetyczne. Zazwyczaj nie jest to jednak konieczne. Nowoczesna technika pozwala stworzyć protezy zębowe, które są doskonale dopasowane do szczęki. Warto jednak skorzystać z tej usługi, ponieważ protezy używa się przez wiele kolejnych lat.

Jak należy dbać o higienę protezy?

Posiadając protezy zębowe, należy odpowiednio o nie dbać. Nasi lekarze edukują w tym względzie wszystkich Pacjentów, aby jak najdłużej cieszyli się pięknem i funkcjonalnością swoich „trzecich zębów”. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie szczoteczki oraz pasty, a także regularnie czyszczenie protezy (oraz własnych zębów – w przypadku protez częściowych). Co jeszcze jest istotne?

  • Protezy ruchome najlepiej wyjmować na noc, aby uniknąć stanów zapalnych błony śluzowej,
  • Należy je przechowywać w suchym, szczelnie zamkniętym opakowaniu (a nie w wodzie),
  • Poza odpowiednią pastą warto stosować także proszki i tabletki dedykowane protezom,
  • Nie powinno się zapominać o higienie jamy ustnej nawet przy całkowitym bezzębiu.

 Protezy zębowe Warszawa – cena

Klinika FabDent specjalizuje się w wykonywaniu wysokiej jakości protez zębowych. Wszystkie produkty powstają z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. Posiadamy specjalistyczny sprzęt, który umożliwia odpowiednie dobranie protezy. Staramy się spełnić wszystkie oczekiwania każdego naszego Pacjenta. Dbamy nie tylko o estetykę protezy, ale także o Państwa komfort. Protezy zębowe są dokładnie sprawdzane przez naszych techników przed oddaniem ich do użytkowania. Ich cena uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z protezą szkieletową, czy też inną. Koszty wykonania protezy z różnych materiałów także są inne. Po skontaktowaniu się z naszą kliniką i umówieniu się na wizytę konsultacyjną, lekarz stomatolog oceni stan uzębienia i będzie mógł podać Państwu przybliżoną cenę protezy, jaka spełni wszystkie oczekiwania. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące protezy lub innych usług, jakie wykonuje klinika FabDent, zapraszamy do kontaktu.

 

Autor: Dr Monika Librach – Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

Zobacz również:

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button