Wkłady koronowo-korzeniowe

  1. Home
  2. Usługi
  3. Protetyka klasyczna
  4. Wkłady koronowo-korzeniowe

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki (sztyfty) cementowane do korzenia, które wzmacniają częściowo lub całkowicie złamane zęby. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba.

Z czego są zrobione wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z metalu ( stopy stali lub złota) z włókna szklanego lub cyrkonu. Wkłady metalowe i cyrkonowe są najczęściej wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz stomatolog pobiera wycisk korzenia i dopiero na następnej wizycie cementuje gotowy wkład koronowo-korzeniowy wykonany w laboratorium który idealnie pasuje do kształtu korzenia. Wkłady z włókna szklanego wykonane są standardowo i mogą mieć różne kształty i grubości. Zadaniem lekarza jest dobór odpowiedniego wkładu , opracowanie korzenia odpowiednio skalibrowanym wiertłem i osadzenie wkładu już na pierwszej wizycie .

Czy wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego jest bolesne?

Przed wykonaniem każdego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowo wykonane leczenie kanałowe korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału można przystąpić do wykonania wkładu. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach leczonych endodontycznie czyli martwych zabieg jest bezbolesny i nie ma potrzeby wykonania znieczulenia.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej siostrzanej kliniki Fabskin która zadba o Twój wygląd dopełniając piękny uśmiech zabiegami medycyny estetycznej

FabSkin
ul. Lazurowa 183/86
01-479 Warszawa

Call Now Button