Wkłady koronowo-korzeniowe
KONTAKT
Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo
- Home
- Usługi
- Protetyka klasyczna
- Wkłady koronowo-korzeniowe
Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?
Wkłady koronowo korzeniowe są rodzajem uzupełnienia protetycznego, który stosuje się w przypadku konieczności odbudowania korony zęba, która uległa znacznemu zniszczeniu. Wkład koronowo-korzeniowy wykorzystuje korzeń, który posiada Pacjent. Dzięki temu zęby nie tracą swoich funkcji niezależnie od tego, czy ich korona została złamana, czy też została zniszczona przez próchnicę.
Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki (sztyfty) cementowane do korzenia, które wzmacniają częściowo lub całkowicie złamane zęby. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba.
W artykule opiszemy dokładnie, w jaki sposób wyglądają wkłady koronowo-korzeniowe. Opiszemy także proces ich zakładania oraz określimy, ile kosztuje taka usługa dentystyczna.
Z czego są zrobione wkłady koronowo-korzeniowe?
Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z metalu (stopy stali lub złota) z włókna szklanego lub cyrkonu. Wkłady metalowe i cyrkonowe są najczęściej wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Wkłady metalowe najczęściej są wykorzystywane przy uzupełnieniach protetycznych, które są opracowane na zębach poddanych leczeniu kanałowemu. Mogą być one wykonane z metali nieszlachetnych, jak również ze złota bądź tytanu. Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego jest natomiast stosowany do rekonstrukcji zębów, które były leczone endodontycznie. Wkład z włókna szklanego jest o wiele bardziej elastyczny, lecz nieco mniej trwały. Aby móc trwale przymocować wkład do zęba, lekarz stomatolog pobiera wycisk korzenia i dopiero na następnej wizycie cementuje gotowy wkład koronowo-korzeniowy wykonany w laboratorium który idealnie pasuje do kształtu korzenia. Wkłady z włókna szklanego wykonane są standardowo i mogą mieć różne kształty i grubości. Zadaniem lekarza jest dobór odpowiedniego wkładu, opracowanie korzenia odpowiednio skalibrowanym wiertłem i osadzenie wkładu już na pierwszej wizycie. A jakie są różnice pomiędzy wkładem koronowym i korzeniowym? Wkład koronowy jest umieszczany ponad powierzchnią korzenia i to na nim mocowana jest korona zęba. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie rdzenia dla korony protetycznej. Wkład korzeniowy z kolei jest elementem retencyjnym, który jest umocowany we wcześniej przygotowanym do tego kanale korzenia zęba. Wkład koronowo korzeniowy można też podzielić na dwie inne grupy – wkłady standardowe są produkowane fabrycznie, co pozwala na ich umieszczenie w jamie ustnej Pacjenta nawet podczas jednej wizyty, oraz wkłady indywidualne, które są opracowywane w ten sposób, aby pasowały do uzębienia konkretnej osoby.
Jak wygląda proces zakładania wkładu koronowo-korzeniowego?
Przede wszystkim Pacjent musi wiedzieć, że cały proces zakładania indywidualnych wkładów koronowo-korzeniowych wymaga najczęściej kilku odrębnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Wszystko uzależnione też jest od tego, w jakim stanie jest uzębienie Pacjenta oraz czy jego kanał zębowy jest już odsłonięty. Jak wyglądają wizyty i proces zakładania krok po kroku?
- Pierwsza wizyta jest skupiona na diagnostyce problemu, z jakim Pacjent przyszedł do stomatologa. Wtedy też specjalista wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które kwalifikuje korzeń zęba do zabiegu założenia wkładów. W przypadku zęba, który wcześniej nie był leczony kanałowo, lekarz rozpoczyna jego leczenie.
- Kolejna wizyta skupia się na opracowaniu kanału zęba za pomocą specjalnych narzędzi. Dzięki temu ząb jest przygotowany do zabiegu. Na zęba zakładana jest specjalna korona tymczasowa. W przypadku zębów leczonych kanałowo dentysta wykonuje tę czynność już podczas pierwszej wizyty. Wtedy też Pacjent może wybrać rodzaj materiału, z jakiego ma być wykonany wkład koronowo-korzeniowy.
- Następnie specjalista rozpoczyna zakładanie przygotowanego indywidualnie dla Pacjenta wkładu. Specjalista usuwa tymczasowe uzupełnienie protetyczne, a kanał zębowy zostaje przez niego dokładnie wyczyszczony oraz osuszony. Kolejno umieszcza on wkład, po czym cementuje sztyft. Wtedy też wkład koronowy jest pod przyszłą koronę. Po pobraniu wycisku lekarz zakłada koronę tymczasową.
- Ostatnia wizyta skupia się na usunięciu tymczasowej korony oraz umieszczeniu w jej miejscu stałej korony, oraz jej zacementowaniu.
Sam proces zakładania wkładu koronowo-korzeniowego wymaga kilku wizyt w gabinecie. Można go jednak skrócić – wskazane jest wykonanie przeglądu dentystycznego(konsultacji) przed udaniem się do specjalisty. Zęby, które są zaatakowane przez próchnicę lub choroby dziąseł mogą wykluczyć Cię z zabiegu. W przypadku wyboru standardowego wkładu koronowo korzeniowego oraz wcześniejszym odsłonięciu kanału możliwe jest założenie implantu(korony) już podczas jednej wizyty.
Czy wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego jest bolesne?
Przed wykonaniem każdego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowo wykonane leczenie kanałowe korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału można przystąpić do wykonania wkładu. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach leczonych endodontycznie czyli martwych zabieg jest bezbolesny i nie ma potrzeby wykonania znieczulenia.
Wkład koronowo korzeniowy – ile wytrzymuje?
Wkład koronowo-korzeniowy może wytrzymać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Wszystko jednak jest uzależnione od tego, w jaki sposób dbamy o higienę jamy ustnej. Dużo zależy także od tego, w jaki sposób został on wykonany oraz zacementowany. Jeśli zauważymy, że wkład koronowo-korzeniowy zaczyna się ruszać, musimy udać się do dentysty, aby zacementował go ponownie. Czynnikami, które wpływają na trwałość wkładu, są przede wszystkim:
- Materiał, którego użyto do produkcji wkładu;
- Rodzaj wkładu – standardowy czy indywidualny;
- Troska o higienę jamy ustnej;
- Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Jaka jest cena wkładów koronowo-korzeniowych?
Szacunkowa cena pojedynczego wkładu koronowego i korzeniowego to koszt około 400-650 zł. Nieco tańsze są wkłady z włókna szklanego – ich koszt to mniej więcej 400 zł za sztukę. Cena wkładu metalowego jest uzależniona od wielkości wkładu oraz jego umiejscowienia. Jeśli chodzi o koszta zakupu wkładu koronowo-korzeniowego z uwagi na inny podział, to z pewnością tańsze są wkłady standardowe, ponieważ można je z łatwością zamówić w hurtowniach. Droższe z kolei są wkłady indywidualne, które są wytwarzane pod danego Pacjenta. Pełen cennik jest dostępny w każdej klinice, która oferuje ten zabieg.
Czy istnieją jakieś potencjalne powikłania i ryzyka związane z mocowaniem wkładu koronowo-korzeniowego?
Jak każdy zabieg medyczny, zakładanie wkładu koronowo-korzeniowego może nieść za sobą pewne komplikacje. Materiał mocujący niezwykle trudno jest skruszyć, dlatego też zabieg może prowadzić do pęknięcia ściany korzenia lub jego perforacji. Aby tego uniknąć, należy stosować się do zaleceń stomatologa, a także odwiedzać jego gabinet na systematyczne wizyty kontrolne. Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Czy warto zdecydować się na wkłady koronowo-korzeniowe?
Zadaniem wkładu koronowo-korzeniowego jest umocnienie osłabionego korzenia zęba oraz pozostałości korony, dlatego dzięki niemu możemy odbudować filar protetyczny, który doskonale imituje naturalny ząb. Dzięki wykonaniu takiej rekonstrukcji Pacjent może bez problemu gryźć nawet twarde pokarmy. Przed wykonaniem zabiegu warto skorzystać z konsultacji stomatologicznej.
FabSkin
ul. Lazurowa 183/86
01-479 Warszawa