“Zęby palacza” – czym są, jak leczyć?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. “Zęby palacza” – czym są, jak leczyć?

Palenie tytoniu jest jednym z najpopularniejszych nałogów na świecie. Nie wszyscy palacze zdają sobie jednak sprawę z tego, że może to być przyczyną przykrych schorzeń występujących także w jamie ustnej. Podpowiemy, jak dbać o tzw. zęby palacza.

Czy palenie jest szkodliwe dla zębów?

Palenie papierosów niewątpliwie jest niezdrowe dla całego naszego organizmu. Jest Onon przyczyną pojawienia się nadciśnienia tętniczego, zakrzepicy żył, zatorowości płucnej, zwiększa ryzyko zawału czy pojawienia się zmian nowotworowych. Co więcej, palenie tytoniu nie jest także obojętne dla stanu naszej jamy ustnej. Doświadczony stomatolog od razu pozna, czy Pacjent sięga po papierosy regularnie. Stan jego zębów i dziąseł jest zazwyczaj w gorszej kondycji, niż w przypadku osoby niepalącej. Najskuteczniejszym rozwiązaniem, aby nie doprowadzać do pojawienia się i rozwoju chorób związanych z paleniem tytoniu jest rezygnacja z nałogu. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje.

Jak wyglądają zęby palacza?

„Zęby palacza” to określenie kilku cech, które są charakterystyczne dla osób, które nałogowo palą papierosy. Ich uzębienie jest łatwe do rozpoznania, ponieważ na powierzchni szkliwa pojawiają się żółte lub brązowe przebarwienia. Poza tym można zauważyć u nich także osad nikotynowy, który wywołują substancje smoliste w papierosach. Co więcej, warte podkreślenia jest to, że zęby u osób uzależnionych od tytoniu są także bardziej podatne na pojawienie się próchnicy, co wiąże się także z częstszymi ubytkami. Dodatkowo konsekwencją palenia papierosów jest również to, że z jamy ustnej wydziela się nieprzyjemny zapach, którego ciężko jest się pozbyć. Zazwyczaj płyny do płukania ani gumy do żucia nie pomagają na dłuższy okres.

Czym są choroby palacza?

Oprócz tego, że zęby po paleniu nie wyglądają korzystnie, to dodatkowo każda osoba sięgająca po nikotynę jest narażona na pojawienie się groźnych dla zdrowia chorób atakujących jamę ustną, dziąsła i zęby. Palenie papierosów wpływa na rozwój nowotworów w obrębie jamy ustnej. Aż 90% przypadków może oznaczać choroby płaskonabłonkowe, czyli zmiany o charakterze złośliwym. Poza tym tytoń negatywnie wpływa na stan błony śluzowej jamy ustnej, co może doprowadzić do pojawienia się leukoplakii i keratozy. Palacze są także narażeni na powstanie wielu chorób przyzębia, które mogą prowadzić do krwawienia dziąseł oraz nadwrażliwość. W skrajnych przypadkach dochodzi także do rozchwiania się zębów oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego.

Czym jest nikotynowe zapalenie jamy ustnej?

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej jest stanem zapalnym, który jest spowodowany działaniem dymu papierosowego. Jego charakterystycznymi cechami jest występowanie białawych plan na podniebieniu, a także czerwonymi punktami, które są spowodowane rozszerzaniem się gruczołów ślinowych. Dodatkowo nikotynowe zapalenie może wywoływać przykre dolegliwości bólowe oraz być przyczyną uczucia dyskomfortu.

Jak palenie papierosów może wpływać na stan zębów i dziąseł?

Dużym problemem jest również wszczepienie implantu u osoby, która pali papierosy. Tytoń upośledza krążenie krwi, co z kolei wpływa na to, że tkanka kostna jest mniej ukrwiona. W związku z tym u osób palących papierosy istnieje wysokie ryzyko odrzucenia implantu. Dodatkowo u osób palącym może pojawić się także zaburzenie procesu gojenia po wyrwaniu zęba. Może to mieć wpływ na występowanie komplikacji po ekstrakcji chirurgicznej. Substancje zawarte w papierosie nie są neutralne dla zdrowia i kondycji całego organizmu ludzkiego. Jeżeli więc zamierzasz w najbliższym czasie skorzystać z pomocy protetyka lub chirurga stomatologicznego, rozważ wykonanie kompleksowych badań. Palenie działa destrukcyjnie na stan zdrowia jamy ustnej, a badanie krwi pokaże, czy wszystkie zabiegi są możliwe do wykonania.

Po czym rozpoznać podniebienie palacza?

W związku z długotrwałym narażeniem tkanek jamy ustnej na działanie dymu papierosowego, podniebienie palacza może różnić się wyglądem od podniebienia u osób, które nie nadużywają nikotyny i papierosów. W jamie ustnej mogą pojawić się czerwone plamy, które są otoczone zbielałą tkanką. Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale także może prowadzić do pojawienia się wielu schorzeń.

Jak wygląda język palacza?

Język osoby palącej papierosy jest bardziej podatny na zmiany zapalne. Na jego powierzchni bardzo często wytwarza się brązowy osad nikotynowy. Dodatkowo język może by także szorstki.

Czy jama ustna palacza różni się od wyglądu jamy ustnej Pacjenta, który nie pali?

U osób posiadających nałóg palenia papierosów może dochodzić do powstawania groźnych chorób dotyczących jamy ustnej. Są one narażone na występowanie zmian w błonie śluzowej, dochodzi u nich także do osłabienia funkcji obronnych jamy ustnej. Dodatkowo cierpią na nieświeży oddech, który jest częstym powodem wielu kompleksów.

Czy lekkie papierosy również szkodzą zębom i dziąsłom?

Tak, każdy rodzaj papierosów jest szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej. Oznacza to, że nie tylko „lekkie” papierosy mogą wywołać szereg chorób, ale także sięganie po wybory elektroniczne może stać się przyczyną licznych schorzeń.

Jakie szkodliwe substancje w papierosach wpływają na wygląd naszych zębów?

Warto wiedzieć również, w jaki sposób poszczególne składniki papierosa wpływają na kondycję zębów, dziąseł, języka i podniebienia. Nikotyna powoduje liczne przebarwienia, które są trudne do usunięcia w tradycyjny sposób. Smoła osadza się na zębach, prowadząc do ciemnienia szkliwa, a substancje toksyczne zmniejszają ukrwienie dziąseł, co osłabia ich zdrowie.

Jak wybielić zęby palacza?

W przypadku osób, które są uzależnione od nikotyny, zalecane jest wybielanie zębów u dentysty. Standardowe pasty do zębów, które posiadają w swoim składzie substancje wybielające, lub domowe sposoby na pozbycie się przebarwień nie są bowiem wystarczające. Podkreślamy również, że w przypadku rozjaśniania zębów u osoby palącej, brak rezygnacji z nałogu spowoduje, że efekty wybielania utrzymują się krócej, niż w przypadku osoby, która nie sięga po papierosy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button