Badania przed implantem zęba

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Badania przed implantem zęba

Jakie badania warto wykonać przed implantem zęba?

Ze względu na to, że procedura wszczepienia implantu zęba jest zabiegiem chirurgicznym, warto wiedzieć, jak należycie się do niej przygotować. W tym wypadku niezwykle ważne jest ustabilizowanie pod okiem lekarza wszelkich chorób ogólnoustrojowych, a także wykonanie szeregu zalecanych badań. Bowiem prawidłowe przygotowanie do zabiegu ma znaczący wpływ na proces gojenia rany, szybkie zniknięcie obrzęku oraz dolegliwości bólowych, towarzyszących wszczepieniu implantu. Zatem jakie badania przed implantem zęba warto zrobić? Podpowiadamy.

Wywiad medyczny

Żeby możliwe było przeprowadzenie procedury wszczepienia implantu zęba, pacjent musi w pierwszej kolejności przejść wywiad medyczny, który zakwalifikuje go do leczenia implantoprotetycznego. W tym celu stomatolog może zalecić mu wykonanie szeregu badań, również konsultacji u specjalistów z danej dziedziny medycyny. Mowa m.in. o lekarzu pierwszego kontaktu, kardiologu, endokrynologu, diabetologu czy onkologu. W przypadku pacjentów borykających się z chorobami ogólnoustrojowymi, chirurg w pierwszej kolejności zweryfikuje obecność i stopień zaawansowania takich chorób, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, choroby immunologiczne. To bardzo ważne, aby uniknąć komplikacji zarówno w trakcie zabiegu, jak i po nim.

Badania kliniczne

Przed przystąpieniem do procedury wszczepienia implantu konieczne jest również przeprowadzenie podstawowych badań klinicznych, do których zalicza się wnikliwa diagnoza jamy ustnej. W jej ramach lekarz sprawdza stan zębów pacjenta, czyli obecność ubytków, płytki i kamienia nazębnego, próchnicy, jak i również pozycję zębów względem siebie i ich ułożenie w kościach. Ponadto dokładnie bada tkanki miękkie, szczególną uwagę skupiając na ich ruchomości, kolorze, strukturze, a także obecności blizn i owrzodzeń. Dodatkowo kontroluje stan przyzębia pacjenta zarówno pod względem krwawienia, jak i występowania kieszonek dziąsłowych.

Badania laboratoryjne

W niektórych przypadkach procedura wszczepienia implantu zęba może wymagać również przeprowadzenia pewnych badań laboratoryjnych. O ich zasadności oraz rodzaju decyduje chirurg, który będzie przeprowadzał zabieg. Zalecenie wykonania dodatkowej diagnostyki może być spowodowane różnymi sytuacjami. Często jest to chęć wykluczenia przez lekarza ewentualnych stanów zapalnych w organizmie lub zweryfikowania, czy pacjent nie boryka się z chorobami, o istnieniu których nie zdaje sobie sprawy. Zatem jakie badania na stan zapalny wykonać? Wszystko zależy od zaleceń chirurga. Najczęściej jednak sugeruje on zweryfikowanie takich parametrów, jak:

  • Morfologia krwi z rozmazem lub bez,
  • Test obciążenia glukozą,
  • Odczyn Biernackiego (OB),
  • Hormony tarczycy (TSH, T3, T4),
  • Poziom wapnia, sodu, potasu w surowicy (są to badania kości z krwi zwane profilem kostnym),
  • Poziom witaminy D3,
  • HbS, HIV.

W przypadku pacjentek przechodzących menopauzę, chirurg może dodatkowo zalecić wykonanie badań na obciążenie osteoporozą.

Badania radiologiczne

Żeby możliwe było efektywne przeprowadzenie procedury wszczepienia implantu zęba, konieczne jest dokładnie zweryfikowanie stanu kości i struktur. Bowiem lekarz nie jest w stanie ocenić wszystkiego wzrokowo czy klinicznie, toteż w tym celu należy przeprowadzić dodatkową, bardziej wnikliwą i skrupulatną diagnostykę. Zatem jakie badania na kości trzeba wykonać przed leczeniem implantoprotetycznym? Odpowiedź brzmi – diagnostykę radiologiczną. Jej zadaniem jest poddanie szczegółowej ocenie warunków kostnych pacjenta. Podstawę takiego badania stanowi zdjęcie tomograficzne. Dzięki niemu lekarz uzyskuje trójwymiarowy obraz obszaru zabiegowego, co pozwala na takie zaplanowanie leczenia, aby było jak najbardziej bezpieczne i skuteczne. Tomografia pozwala specjaliście w niezwykle skrupulatny sposób zapoznać się ze stanem uzębienia pacjenta, zweryfikować stan i gęstość jego kości, sprawdzić grubość błony śluzowej, a także wysokość wyrostka zębodołowego oraz przebieg nerwu dolnego. Ponadto w ramach badania radiologicznego wykonywane są również zdjęcia panoramiczne, zdjęcia małe zębowe, a także zdjęcia skrzydłowe. Za ich pomocą lekarz może sprawdzić stan zębów leczonych kanałowo, wartości założonych plomb, koron czy mostów protetycznych.

Podsumowanie

Ze względu na to, jak kosztowne sąimplanty zębów oraz jak istotne jest prawidłowe przeprowadzenie procedury ich wszczepienia, przed przystąpieniem do zabiegu należy odpowiednio przygotować nie tylko jamę ustną, ale również cały organizm. Żeby zadanie to stało się łatwiejsze, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą pacjenta przez cały proces, zalecając mu konkretne badania i dbając o to, aby wszystko zostało zrealizowane zgodnie ze sztuką. Jeżeli zatem stoisz przed dylematem wszczepienia implantu zęba i masz wątpliwości dotyczące zabiegu – koniecznie skontaktuj się ze specjalistami z kliniki Fabdent. U nas wszystkiego się dowiesz, a sztab naszych wykwalifikowanych lekarzy chirurgów zatroszczy się o stan Twojego uzębienia. Zapraszamy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button