Próchnica początkowa

 1. Home
 2. Twój Problem
 3. Próchnica początkowa

Próchnica początkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, brak regularnych wizyt u stomatologa czy niewłaściwa dieta to przyczyny występowania rozmaitych schorzeń w jamie ustnej.

Jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości jest próchnica początkowa, która nieodpowiednio leczona, może prowadzić do poważnych komplikacji.

W tym artykule omówiliśmy przyczyny jej występowania, sposoby rozpoznania i leczenia. Zapraszamy do lektury.

Czym jest próchnica początkowa?

Próchnica początkowa, znana również jako próchnica powierzchniowa to stan, polegający na uszkodzeniu szkliwa zęba. Ulega ono demineralizacji, czyli stopniowemu rozkładowi, a wszystko to za sprawą działania kwasów, do występowania których prowadzi spożywanie napojów i pokarmów obfitujących w cukry.

Proces ten rozpoczyna się utratą minerałów z powierzchni zęba, czego konsekwencją jest powstawanie niewielkich ubytków.

Na początkowym etapie próchnicy powierzchniowej jakiekolwiek zmiany mogą być trudne do zauważenia. Dlatego też tak ważnym jest, aby uczęszczać na regularne wizyty do gabinetu stomatologicznego.

Bowiem dentysta jest w stanie wykryć obecność schorzenia, zanim jeszcze stanie się ono widoczne na zębie

.

W przypadku braku podjęcia stosownych działań w celu leczenia próchnicy początkowej, choroba może postępować i sięgnąć głębszych warstw zęba, takich jak zębina czy miazga.

Zaawansowane stadium próchnicy nierzadko wymaga leczenia endodontycznego, a w skrajnych przypadkach nawet ekstrakcji zęba

.

Próchnica początkowa – przyczyny

Istnieje wiele powodów występowania próchnicy początkowej. Schorzenie to dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również i dzieci. Wczesne wykrycie próchnicy powierzchniowej jest niezwykle istotne, aby jak najszybciej podjąć stosowne leczenie i utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji.

Jeżeli mowa jednak o przyczynach jej występowania, to na rozwój choroby mogą mieć wpływ takie czynniki, jak :

 • Nadmierne spożywanie słodkich napojów i przekąsek,
 • Indywidualne skłonności, będące efektem złej jakości i słabego uwapnienia tkanek zęba,
 • Obecność płytki nazębnej, w tym kwasotwórczych bakterii przyczyniających się do rozwoju próchnicy,
 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej,
 • Predyspozycje genetyczne.

Warto wspomnieć również o tym, że do rozwoju próchnicy może przyczyniać się także niedobór śliny, który występuje na skutek:

 • Stosowania niektórych leków,
 • Radioterapii,
 • Chorób gruczołów ślinowych,
 • Okresu pomenopauzalnego u kobiet,
 • Stresu.

Osoby borykające się z tego typu problemem powinny skonsultować go z lekarzem i podjąć stosowne działanie, w celu jego wyeliminowania.

Próchnica początkowa – objawy

Rozpoznanie próchnicy początkowej może być trudne. Wynika to z faktu, że na początkowym stadium rozwoju choroba ta nie powoduje bólu.

Są jednak pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że coś niepokojącego zaczyna się dziać w obrębie danego zęba

 • Nadwrażliwość na gorąco, zimno lub słodkie smaki,
 • Zmiany w wyglądzie zębów, takie jak ubytki czy białe plamy powierzchniowe u dzieci,
 • Dyskomfort lub bolesność podczas spożywania posiłków.

Zaobserwowanie tego typu objawów to znak, aby niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego.

Dentysta przeprowadzi stosowne badania i zaleci podjęcie odpowiednich działań, w celu wyleczenia próchnicy.

 

Leczenie próchnicy początkowej

 Sposób leczenia próchnicy początkowej jest uzależniony przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Dlatego też, aby przebiegało ono jak najmniej inwazyjnie, warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Bowiem wczesne wykrycie schorzenia pozwala na szybką reakcję, co przekłada się na zastosowanie mniej skomplikowanych procedur.

Wróćmy jednak do metod radzenia sobie z chorobą, jaką jest próchnica początkowa. Leczenie w początkowej fazie schorzenia może opierać się głównie na regularnym i skrupulatnym czyszczeniu zębów, z zastosowaniem pasty wzbogaconej o fluor.

Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo i wspomaga proces remineralizacji, co jest kluczowe w walce o zdrowy i piękny uśmiech.

Ponadto dentysta może również zalecić pacjentowi stosowanie miejscowych preparatów, w składzie których znajduje się fluor, takich jak żele czy płyny lub przeprowadzić lakierowanie zębów. Dzięki temu zęby staną się mocniejsze i bardziej odporne na występowanie rozmaitych schorzeń.

Warto podkreślić, że skutecznym sposobem na bezbolesne leczenie próchnicy początkowej – szczególnie kredowobiałych plam – jest zabieg infiltracji próchnicy, który wykonujemy w gabinecie FabDent.

Jeżeli jednak próchnica jest już w bardziej zaawansowanym stadium i obejmuje zębinę, wówczas może być konieczne zastosowanie plomb lub innych sposobów odbudowy zęba. W przypadku zaatakowania przez próchnicę miazgi, prawdopodobnie nie obędzie się bez leczenia endodontycznego, a w skrajnych przypadkach nawet ekstrakcji zęba.

Dlatego też ze względu na to, jak poważne konsekwencje powoduje nieleczona próchnica początkowa, warto regularnie uczęszczać do stomatologa i w razie konieczności na bieżąco reagować.

Zaawansowane schorzenie to nie tylko ból i dyskomfort, ale również ryzyko utraty zęba.

 

Podsumowanie

Próchnica podstawowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń w jamie ustnej.

Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, co przekłada się na konieczność zastosowania bardziej skomplikowanych i kosztownych metod walki z chorobą.

Żeby zniwelować ryzyko jej wystąpienia, trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, stosować odpowiednią dietę oraz regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Próchnica powierzchniowa w początkowej fazie rozwoju jest praktycznie niezauważalna dla laika, natomiast dentysta z łatwością ją rozpozna.

Jeżeli zatem wiesz, czym jest próchnica początkowa, co do niej prowadzi i jakie konsekwencje może powodować brak jej leczenia, powinieneś odpowiednio zatroszczyć się o stan swojego uzębienia. Jeżeli chcesz, aby pomogli Ci w tym prawdziwi fachowcy, skorzystaj z oferty Fabdent.

W naszej klinice odpowiednio zatroszczymy się o Twoje zęby, a Ty zyskasz pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Zapoznaj się z ofertą Fabdent i sprawdź, co możemy Ci zaproponować. Decydując się na skorzystanie z naszych usług możesz być pewny, że Twoje zęby będą znajdowały się pod najlepszą opieką. Zapraszamy.

 

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button