Zapalenie dziąseł

  1. Home
  2. Twój Problem
  3. Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęściej występujących problemów stomatologicznych.

Do jego powstawania przyczyniają się m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej, rozmaite choroby czy nieprawidłowości w stosowanej diecie. Stan zapalny dziąseł może mieć charakter przewlekły lub ostry, a nieleczony powodować zapalenie przyzębia. Jakie są jego przyczyny, objawy oraz co zrobić, aby skutecznie uporać się z tego typu problemem? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł zaliczane jest do grupy periodontopatii, nazywanych inaczej chorobami przyzębia.

Rozwój stanu zapalnego w tym obszarze to przede wszystkim skutek nagromadzenia się płytki nazębnej, obecnej na powierzchni zębów. Znajdujące się w niej nadmierne ilości bakterii, wykazują działanie patologiczne. Płytka nazębna jest konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Szczególnie gromadzi się ona w przestrzeniach międzyzębowych, a znajdujące się w niej bakterie, poprzez stymulację naturalnej odpowiedzi odpornościowej, powodują stan zapalny.

Czasami może się zdarzyć i tak, że choroby dziąseł nie mają związku z płytką nazębną. Rozwijają się one również na skutek urazów miejscowych, do których może dojść w wyniku nieprawidłowo osadzonych koron czy źle dopasowanych klamer protetycznych.

Ponadto prowadzą do nich choroby ogólnoustrojowe lub stosowanie niektórych leków, głównie preparatów zaburzających wydzielanie śliny.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Istnieje kilka czynników prowadzących do zapalenia dziąseł. Jak wspomnieliśmy w poprzednim paragrafie, najczęstszą z nich jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, powodująca gromadzenie się bakteryjnej płytki zarówno pomiędzy zębami, jak i wokół nich.

Jeśli płytka nazębna nie zostanie prawidłowo usunięta, wówczas dochodzi do jej twardnienia, czego efektem jest kamień nazębny odkładający się u podstawy zębów, nieopodal dziąseł. Charakteryzuje się żółtym odcieniem i można się go skutecznie pozbyć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Zarówno płytka nazębna jak i kamień przyczyniają się do podrażnienia dziąseł, powodując ich zapalenie wokół podstawy zębów. Efektem tego jest m.in. krwawienie dziąseł.

Urazy mechaniczne czy stosowanie niektórych leków to kolejne z przyczyn występowania zapalenia dziąseł.

Może być ono również spowodowane stosowaniem nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy i minerały, niezbędne do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.

Specjaliści zwracają również uwagę na to, że istnieje kilka czynników podnoszących ryzyko zapalenia dziąseł, a także wystąpienia innych chorób przyzębia.

Zalicza się do nich:

  •  Wiek (ryzyko chorób przyzębia wzrasta wraz z wiekiem pacjenta),
  •  Płeć (częściej występują u mężczyzn),
  •  Czynniki genetyczne (dziedziczenie),
  •  Palenie tytoniu,
  •  Mikroflora,
  •  Choroby (m.in. cukrzyca, niedobory immunologiczne, osteoporoza),
  •  Ekspozycja na stres,
  •  Zmiany hormonalne.

Zapalenie dziąseł – objawy

Zapalenie dziąseł może manifestować się na wiele sposobów.

Obejmują one przede wszystkim zaczerwienione, spuchnięte dziąsło, które łatwo krwawi podczas mycia zębów. Warto wiedzieć jednak o tym, że objawy te często ustępują, kiedy chory rozpocznie regularną, prawidłową higienę jamy ustnej (szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz stosowanie specjalistycznych, antyseptycznych płynów do płukania).

W łagodnym przebiegu choroby pacjent może nawet nie zdawać sobie sprawy z jej występowania, gdyż objawy jakie daje są łagodne. Niezależnie jednak od formy, zapalenie dziąseł należy potraktować poważnie i podjąć stosowne kroki w celu jego eliminacji.

Należy wspomnieć również o tym, że tego typu schorzeniu towarzyszyć może też szereg innych dolegliwości, do których należą:

  •  Ból dziąsła i wrażliwość na dotyk,
  •  Opuchnięte dziąsła wraz z utworzeniem kieszeni dziąsłowej,
  •  Trudności w spożywaniu pokarmów,
  •  Nieprzyjemny zapach z ust,
  •  Uczucie niesmaku,
  •  Swędzące dziąsła,
  •  Ropa na dziąśle,
  •  Spuchnięte dziąsło wokół zęba może powodować optyczne skrócenie długości zębów.

Należy pamiętać o tym, że zlekceważenie przez pacjenta zapalenia dziąseł może przekształcić się w zapalenie przyzębia, które w skrajnych przypadkach skutkuje rozchwianiem i utratą zębów. Trzeba wiedzieć, że choroby te bardzo często są ze sobą mylone, a ich podstawowa różnica to ta, że w przypadku zapalenia dziąseł nie dochodzi do utraty przyczepu łącznotkankowego, co ma jednak miejsce w zapaleniu przyzębia, kiedy stan zapalny wnika w głąb tkanek otaczających zęby.

Leczenie zapalenia dziąseł

Żeby móc skutecznie wyleczyć zapalenie dziąseł, konieczna jest odpowiednia diagnostyka stomatologiczna.

Dentysta lub higienistka sprawdzają wówczas objawy, takie jak obecność w jamie ustnej płytki i kamienia nazębnego. W niektórych przypadkach może być również konieczna głębsza analiza, pozwalająca na ustalenie przyczyn zapalenia dziąseł.

W tym celu nierzadko stosowane są promienie rentgenowskie lub sondowanie periodontologiczne przy użyciu instrumentu, mierzącego głębokość kieszonek wokół zębów.

Leczenie zapalenia dziąseł to złożony proces, który obejmuje głównie:

  •  Odpowiednią higienę jamy ustnej,
  •  Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym połączone z usuwaniem płytki i kamienia nazębnego,
  •  Stosowane leków wykazujących działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające, ściągające i nierzadko również znieczulające,
  •  Prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym zmniejszenie ilości cukru w diecie i unikanie stosowania używek,
  •  Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyeliminowanie przez lekarza miejscowych przyczyn stanu zapalnego, takich jak m.in. nawisające czy chropowate wypełnienia.

Warto wspomnieć, że w gabinecie FabDent proces leczenia zapalenia dziąseł jest wspomagany laserowo.

Podsumowanie

Zapalenie dziąseł to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych. Może on dotykać najmłodszych i starszych pacjentów.

Zarówno zapalenia dziąseł u dziecka, jak i u osoby dorosłej wymaga podjęcia stosownych kroków, w celu jego skutecznego wyleczenia. Stosowanie się do zaleceń dentysty najczęściej wystarczy, aby uporać się z problemem.

Należy pamiętać jednak o tym, że brak leczenia może powodować rozprzestrzenienie się choroby, obejmujące nie tylko zęby, ale również tkanki oraz kości. Do najczęstszych powikłań należą:

  •  Ropa w dziąśle,
  •  Infekcje dziąseł lub kości szczęki,
  •  Zapalenia przyzębia,
  •  Nawracające zapalenie dziąseł.

Jeżeli chcesz skutecznie zapobiec lub wyleczyć zapalenia dziąseł, skorzystaj z oferty kliniki Fabdent. Grono naszych fachowców pomoże Ci odzyskać zdrowy i piękny uśmiech. Zapraszamy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button