Uczulenia na znieczulenie
KONTAKT
Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo
- Home
- Uczulenia na znieczulenie
Jakie są objawy uczulenia na znieczulenie u dentysty?
Uczulenie na znieczulenie u dentysty oraz wszelkie związane z nim skutki uboczne to temat, który u wielu pacjentów budzi lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jakie powikłania mogą wystąpić po podaniu leku uśmierzającego ból? Czy wszystkie działania niepożądane da się przewidzieć? Jak rozpoznać reakcję alergiczną i co zrobić, kiedy zaobserwuje się u siebie charakterystyczne dla niej objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy.
Uczulenie na znieczulenie u dentysty – objawy
Znieczulenie podawana przez dentystę to niewątpliwie sposób na to, aby pokonać strach i przejść przez zabieg bez uczucia dyskomfortu i bólu. W gabinetach stomatologicznych stosuje się kilka jego rodzajów. Niezależnie jednak od tego, którą metodą posłuży się lekarz – każda ma podobne działanie. Polega ono na czasowym zablokowaniu przewodzenia przez nerwy impulsów bólowych do mózgu. To, jak długo utrzymuje się ono w przypadku danego pacjenta, jest uzależnione od rodzaju podanego środka, jego dawki, a także tempa metabolizmu. Zazwyczaj jednak ustępuje po upływie dwóch godzin od zastosowania. To, o czym warto jeszcze wspomnieć, to fakt, że znieczulenie może być miejscowe lub ogólne. To drugie stosowane jest tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy pacjent cierpi na zaawansowaną dentofobię lub z różnych względów nie jest możliwe podanie mu znieczulenia miejscowego. Odnosząc się natomiast do tradycyjnej formy uśmierzania bólu pacjentów, można podzielić ją m.in. na:
- Znieczulenie nasiękowe,
- Znieczulenie powierzchniowe,
- Znieczulenie przewodowe.
W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych można spotkać się również z innowacyjnym rozwiązaniem, jakim jest znieczulenie komputerowe. Mimo, że wszystkie metody uśmierzania bólu uważane są za bezpieczne, zdarzają się sytuacje, kiedy mogą powodować one skutki uboczne, do których należą m.in. reakcje alergiczne. Te drugie są spowodowane uczuleniem na składniki środku znieczulającego, podawanego pacjentowi przed zabiegiem. Czym zatem manifestuje się uczulenie na znieczulenie u dentysty? Objawy, które najczęściej występują w tym wypadku, to:
- Zaczerwienienie skóry,
- Kołatanie serca,
- Duszności,
- Nagłe podwyższenie i obniżenie ciśnienia krwi,
- Omdlenie.
Żeby nie dopuścić do powstania wyżej wymienionych dolegliwości lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, lekarz przed podaniem środka znieczulającego powinien przeprowadzić z pacjentem wnikliwy wywiad lekarski. Jeżeli dana osoba nie ma jednak pewności, czy jest uczulona na zawarty w preparacie składnik, natomiast na co dzień boryka się z rozmaitymi alergiami – najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takim wypadku jest wykonanie przez stomatologa próby alergicznej. Warto wspomnieć również o tym, że standardem stosowanym w znieczuleniu miejscowym jest artykaina, a uczulenie na nią to rzadkość.
Co zrobić, gdy zauważymy objawy uczulenia na znieczulenie?
Znieczulenie stomatologiczne może wiązać się nie tylko z ryzykiem powikłań, ale również powodować rozmaite skutki uboczne zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Najczęściej występujące objawy, które nie powinny raczej wzbudzać niepokoju u pacjenta, gdyż wraz z upływem czasu samoistnie ustępują, to:
- Odrętwienie,
- Uczucie dyskomfortu,
- Ból w miejscu znieczulenia.
Może zdarzyć się jednak, że pacjent będzie odczuwał inne, bardziej dotkliwe dolegliwości, takie jak zawroty i ból głowy lub nudności. W takim wypadku powinien niezwłocznie poinformować o nich swojego lekarza.Znieczulenie u dentysty pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu, nawet bardzo skomplikowanego. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, jednak są pewne wyjątki od tej reguły. O czym mowa? O alergii na substancję znieczulającą.
Reakcja alergiczna może nieść ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych, w tym również zagrażających życiu pacjenta. Dlatego też osoby, które są uczulone na cokolwiek, nie powinny ryzykować. Najlepiej, aby przed przyjęciem znieczulenia wykonały testy alergiczne, które wykażą, czy są uczulone na którykolwiek ze składników znieczulenia miejscowego.W przypadku, gdy pacjent zauważy u siebie uczulenie na znieczulenie u dentysty występujące już po podaniu leku uśmierzającego ból lub odczuwa inne dolegliwości– powinien natychmiast zgłosić ten fakt stomatologowi lub personelowi medycznemu. Większość objawów ma charakter przejściowy i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Jeśli jednak pacjent odczuwa silny ból, duszności czy doświadcza omdlenia – interwencja specjalisty powinna być niezwłoczna.
Podsumowanie
Mimo, że znieczulenie podawane w gabinecie stomatologicznym jest raczej bezpieczne i rzadko kiedy powoduje poważne skutki uboczne, w niektórych przypadkach może manifestować się w dokuczliwy lub nawet niebezpieczny dla pacjenta sposób. Wówczas konieczna jest natychmiastowa reakcja ze strony personelu medycznego. Nie należy jednak obawiać się środków uśmierzających ból, a dzięki starannie przeprowadzonemu wywiadowi lekarskiemu, jakiekolwiek ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest mało prawdopodobne. Jeżeli chcesz, aby Twoja wizyta w gabinecie stomatologicznym była w pełni bezpieczna – skorzystaj z oferty Fabdent. Nasza klinika zapewni Cibezbolesne leczenie zębów, z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności. Zapraszamy.
FabSkin
ul. Lazurowa 183/86
01-479 Warszawa