Znieczulenie

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Znieczulenie

Czy znieczulenie u dentysty jest szkodliwe?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym wywołuje u wielu pacjentów lęk przed bólem. Należy wiedzieć jednak o tym, że niezależnie od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, wszelkie dolegliwości z nim związane wcale nie muszą być takie przykre. Postęp w medycynie stomatologicznej i zaawansowana technologia dają szansę na zniwelowanie znacznej części dyskomfortu, jakie niegdyś towarzyszyły zabiegom przeprowadzanym we wnętrzu jamy ustnej. Remedium na nie jest oczywiście znieczulenie. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Czy znieczulenie u dentysty jest szkodliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje znieczulenia

Znieczulenie u dentysty to sposób na zwiększenie komfortu nie tylko pacjenta, ale również lekarza przeprowadzającego zabieg. Jego użycie pozwala niemal całkowicie zredukować dolegliwości bólowe oraz zmniejszyć ilość śliny w jamie ustnej, co zdecydowanie ułatwia pracę stomatologa. Znieczulenie jest niezbędne w przypadku skomplikowanych zabiegów, takich jak m.in. leczenie kanałowe. Jednak w niektórych przypadkach jego podanie jest decyzją pacjenta.Istnieje kilka różnych rodzajów znieczulenia, które powszechnie stosowane są w gabinetach stomatologicznych. Niezależnie jednak od metody, jaka zostanie użyta w przypadku danego pacjenta, sposób działania każdej z nich jest podobny. Polega ona na czasowym blokowaniu kanału sodowego, odpowiadającego za przekaz informacji o bólu do mózgu. W przypadku każdego z nich pacjent nadal będzie czuł dotyk. Kiedy działanie znieczulenia ustępuje, funkcje włókna nerwowego wracają do normy. Można wyróżnić kilka rodzajów znieczulenia, podawanego pacjentowi w gabinecie stomatologicznym. Należą do nich m.in.

  • Znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne). To najpopularniejszy rodzaj znieczulenia, który polega na wstrzyknięciu pod błonę śluzową jamy ustnej środka uśmierzającego ból. Podczas zabiegu z jego użyciem pacjent pozostaje w pełni świadomy, jednak nie odczuwa dolegliwości bólowych w miejscu leczenia. Doskonale sprawdza się zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i zabiegach chirurgicznych.
  • Znieczulenie przewodowe. Polega na zastosowaniu leku przeciwbólowego przy pniu nerwów. Ten rodzaj znieczulenia nie tylko blokuje dyskomfort, jaki pacjent może odczuwać podczas zabiegu, ale również jego reakcje na ciepło, zimno czy zwykły dotyk. Najczęściej używane podczas ekstrakcji dolnych zębów bocznych. Ilość podawanego znieczulenia uzależniona jest od typu zabiegu oraz masy ciała pacjenta.
  • Znieczulenie powierzchniowe. To doskonała opcja dla osób, które chciałyby skorzystać z możliwości bezbolesnego zabiegu u dentysty, jednak odczuwają lęk przed ukłuciem dziąsła igłą. W takim wypadku lekarz rozprowadza w jamie ustnej pacjenta specjalistyczny preparat – żel z lignokainą. Tego typu rozwiązanie bardzo często stosowane jest wśród dzieci.
  • Znieczulenie komputerowe. To kolejne z nowoczesnych rozwiązań, stosowanych jako alternatywa dla klasycznego zastrzyku. Znieczulenie podawane jest przy użyciu specjalnej końcówki znieczulającej z igłą. Ze względu na to, że lek aplikowany jest przy mniejszym ciśnieniu, nie powoduje nieprzyjemnych odczuć. Sam moment wkłucia nie wywołuje bólu u pacjenta, ponieważ wcześniej lekarz aplikuje na śluzówkę kilka kropel specjalistycznego środka. To rozwiązanie pozwala na bardzo precyzyjne określenie ilości podawanego znieczulenia i umożliwia uniknięcie odrętwienia mięśni twarzy.
  • Znieczulenie ogólne. To ostateczność, którą stosuje się w przypadku pacjentów z poważną dentofobią. Jest przydatne również w przypadku osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnych metod znieczulenia. To rozwiązanie niezbędne w poważnych sytuacjach i przy skomplikowanych zabiegach.
  • Gaz rozweselający. Metoda ta wprawdzie nie zakłóca czucia bólu w takim stopniu, jak tradycyjne wcześniej opisane formy znieczulenia, ale pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta. Gaz rozweselający podaje się przed zabiegiem w celu redukcji napięcia i stresu. Dzięki temu pacjent staje się rozluźniony i łatwiej jest mu znieść całą procedurę leczenia zębów. Gaz rozweselający stanowi połączenie tlenu i podtlenku azotu. Wykazują one działanie przeciwbólowe i lekko nasenne. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które pomimo delikatnych efektów ubocznych, może być podawane również kobietom w trakcie porodu.

Przeciwwskazania

Jak każdy lek, tak i również środek przeciwbólowy u dentysty ma przeciwwskazania do jego stosowania. Nie zaleca się podawania go pacjentom, którzy:

  • Są uczuleni na którykolwiek składnik leków,
  • Przyjmują konkretne leki lub są w trakcie przebywania niektórych chorób.

Jeżeli po podaniu znieczulenia przez dentystę u pacjenta pojawią się zawroty głowy, uczucie kołatania w sercu czy mdłość, powinien niezwłocznie poinformować i tym swojego lekarza.

Powikłania

Odpowiadając na pytanie – czy znieczulenie u dentysty jest szkodliwe, warto podkreślić, że przeważnie jest ono całkowicie bezpieczne, a w niektórych przypadkach wręcz zalecane. Mimo to, wiąże się z ingerencją w organizm, czyli również potencjalnymi powikłaniami. Do rzadko spotykanych skutków obocznych znieczulenia należą:

  • Wystąpienie reakcji alergicznej na podany środek,
  • Krwiaki w miejscu ukłucia,
  • Podrażnienie lub uszkodzenie nerwu czuciowego,
  • Porażenie nerwów ruchowych.

Prawo a znieczulenie

Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym może być podawane każdemu pacjentowi, który wyrazi na nie chęć. Zanim jednak lekarz wstrzyknie lub rozprowadzi w jamie ustnej konkretny preparat, powinien przeprowadzić z daną osobą szczegółowy wywiad, umożliwiający ocenę stanu zdrowia pacjenta, a tym samym również wykluczenie przeciwwskazań do podania środka znieczulającego. W wielu gabinetach pacjenci na piśmie oświadczają, na co są chorzy, jakie leki przyjmują itp. Takie dokumenty zostają przechowywane w ich teczkach, stanowiąc istotną informację dla lekarza.

Podsumowanie

Znieczulenie podawane przez dentystę jest bezpiecznym rozwiązaniem. Pozwala uśmierzyć ból podczas zabiegu, a tym samym zachęcić pacjenta do kontynuowania wizyt w gabinecie stomatologicznym i należytego dbania o stan zdrowia zębów. Jeżeli jednak nie chcesz stosować tradycyjnych metod uśmierzania bólu, wybierz usługi Fabdent. W naszej klinice skorzystasz ze znieczulenia komputerowego, które zapewni Ci komfort zarówno podczas zabiegu, jak i bezpośrednio po nim. Zapraszamy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button