Kiretaż

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Kiretaż

Kiretaż otwarty i zamknięty

Zaniedbane choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł finalnie wymagać będą interwencji stomatologa. Zwykle płytka i kamień nazębny usuwane są przy pomocy skalingu oraz piaskowania. W niektórych przypadkach zabiegi nie będą jednak wystarczające, by poprawić stan zdrowia jamy ustnej pacjenta. Powiększone kieszonki zębowe oraz zaawansowany kamień nazębny to moment, aby przeprowadzić kiretaż. W trakcie zabiegu lekarz dokładnie oczyszcza korzeń zęba i spłyca kieszonki zębowe. Co to jest kiretaż, jak przebiega i jakie efekty daje? Odpowiadamy.

Kiretaż – czym jest?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, kiretaż zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest spłycenie kieszonek dziąsłowych. Procedura ta pozwala skutecznie zapobiegać odkładaniu się kamienia, który negatywnie oddziałuje na stan zdrowia zębów. Czyszczenie kieszonek dziąsłowych odbywa się z zastosowaniem specjalistycznego narzędzia – kirety. Podczas całej procedury lekarz dokładnie oczyszcza korzeń zęba z płytki i kamienia nazębnego, usuwając jednocześnie towarzyszące im skupiska bakterii. Kiretaż wykonuje się przy poważnym zapaleniu dziąseł, zaawansowanej choroby przyzębia (również paradontozie), kiedy klasyczny skaling nie jest już wystarczający.

Rodzaje kiretażu

Wyróżnić można dwa rodzaje kiretażu. To, który z nich zostanie wykonany, ma ścisły związek z głębokością kieszonek dziąsłowych pacjenta:

  • Kiretaż zamknięty. Zabieg ten przeprowadzany jest w przypadku kieszonek dziąsłowych, których wielkość nie przekracza 5 mm. W tym przypadku nie jest konieczne rozcinanie dziąsła, by lekarz mógł dostać się do korzenia i kieszonki, w celu dokładnego oczyszczenia zmienionych chorobowo miejsc. Cała procedura kończy się przepłukaniem kieszonki dziąsłowej, co ma zapobiec zakażeniom. Po przeprowadzeniu kiretażu zamkniętego, pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną po upływie tygodnia od zabiegu.
  • Kiretaż otwarty. Wykonuje się go w sytuacji, gdy wielkość kieszonek dziąsłowych przekracza 5 mm. Zabieg ten wymaga przecięcia dziąsła, co pozwala lekarzowi dostać się do głębokich kieszonek i skutecznie oczyścić korzeń z kamienia nazębnego i tkanki zapalnej. Po przeprowadzeniu zabiegu lekarz płucze ranę i zszywa dziąsło. Po upływie tygodnia konieczna jest wizyta kontrolna, podczas której stomatolog sprawdza, czy rana goi się prawidłowo i zdejmuje szwy.

Warto wspomnieć również o tym, że w celu uzupełnienia kiretażu zamkniętego i otwartego lub całkowicie niezależnie, można przeprowadzić również kiretaż laserowy. Jest to nowoczesna technika dedykowana leczeniu chorób przyzębia, przyspieszająca proces gojenia się rany pozabiegowej.

Czy kiretaż jest skuteczny?

Czyszczenie dziąseł z zastosowaniem kiretażu to alternatywa dla mniej inwazyjnych metod leczenia chorób przyzębia. Przeprowadza się go w sytuacji, gdy skaling czy piaskowanie okazują się być nieskuteczne. Nieleczone choroby przyzębia i zaawansowane zapalenie dziąseł wymagają bowiem bardziej skomplikowanych metod usunięcia kamienia i ziarniny z korzenia. Jednak czy kiretaż jest skuteczny? Otóż prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala na efektywne zlikwidowanie stanu zapalnego oraz wpływa na poprawę stabilności zębów. Ponadto w przypadku pacjenta borykającego się z paradontozą, stanowi ratunek przed utratą zęba. Czy należy powtarzać zabieg, jakim jest kiretaż? Ja często warto go wykonywać? Otóż tego typu zabieg powinien być traktowany jako jednorazowe rozwiązanie, które pacjent potraktuje jak przestrogę i rozpocznie prawidłowe dbanie o zdrowie swojej jamy ustnej, w tym również będzie regularnie odwiedzał gabinet stomatologiczny.

Czy kiretaż jest bolesny?

Stopień bolesności zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznych przez każdego z pacjentów odczuwany jest nieco inaczej. Są bowiem osoby, które w wielu sytuacjach rezygnują ze znieczulenia oraz takie, które nie pozwolą lekarzowi przeprowadzić jakiegokolwiek zabiegu bez zastosowania znieczulenia. Jak jednak jest w przypadku kiretażu? Czy kiretaż jest bolesny? Odpowiedź brzmi – niestety tak. Na szczęście zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co pozwala pacjentom uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i złagodzić lęk przed zabiegiem.Warto wspomnieć również o tym, że w wyniku rozciągnięcia dziąseł, do którego dochodzi podczas kiretażu, po zabiegu mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Są one naturalną reakcją organizmu i nie powinny niepokoić pacjenta. Należą do nich:

  • Obrzęk,
  • Zasinienie w obrębie policzka i/lub wargi,
  • Nadwrażliwość na zimno i ciepło,
  • Chwilowa utrata czucia w miejscu wykonania zabiegu,
  • Wrażenie ruchomości zębów,
  • Delikatne krwawienie w miejscu nacięcia dziąsła.

Wraz z upływem czasu i w miarę gojenia się rany dolegliwości te powinny ustąpić. Jeżeli jednak tak się nie stanie, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim dentystą – specjalistą periodontologii.

Ile kosztuje kiretaż i jakie są jego efekty?

Zgodnie z omówionymi wcześniej rodzajami kiretażu, można wyróżnić zarówno zamknięty, otwarty, jak i kiretaż laserowy. Cena zabiegu uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od stopnia zaawansowania stanu zapalnego, jego rozległości i rodzaju zastosowanego kiretażu. Niezależnie jednak od kwoty, jaką trzeba będzie przeznaczyć, niewątpliwie warto to zrobić. Efekty, jakie daje kiretaż przed i po, to przede wszystkim zmniejszenie stanu zapalnego dziąseł, spłycenie kieszonek dziąsłowych oraz znaczące zmniejszenie ilości bakterii. Żeby móc jednak czerpać maksimum korzyści z jego przeprowadzenia, konieczne jest stosowanie się do wytycznych lekarza. Niezależnie od tego, czy przeprowadzany był kiretaż otwarty czy kiretaż zamknięty, zalecenia po zabiegu powinny być bezwzględnie przestrzegane, co pozwoli na szybkie zagojenie się rany i uniknięcie jakichkolwiek komplikacji.

Podsumowanie

Wiedząc już czym jest kiretaż i kiedy należy go przeprowadzić, z całą pewnością warto zadbać o to, aby zabieg ten nie musiał być wykonywany. Jeżeli jednak zajdzie taka konieczność, najlepiej udać się do zaufanej i sprawdzonej kliniki – Fabdent. Nasi fachowcy, specjalizujący się w dziedzinie stomatologii, jaką jest periodontologia przeprowadzą całą procedurę zgodnie ze sztuką, przywracając pacjentowi zdrowie jamy ustnej. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button