Lapisowanie zębów

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Lapisowanie zębów

Czym jest lapisowanie zębów i czy warto je zastosować?

Próchnica to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Mimo, iż mleczaki wypadną, aby ustąpić miejsca stałym zębom, nie należy bagatelizować zachodzących w nich zmian chorobowych. Również i w tym przypadku konieczne jest podjęcie stosownego leczenia, w celu uporania się z problemem. Techniką leczenia próchnicy, która atakuje zęby mleczne jest lapisowanie, inaczej impregnacja.

Na czym polega, kiedy warto zdecydować się na przeprowadzenie takiego leczenia i jakie efekty daje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy.

Lapisowanie – czym jest?

Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, lapisowanie zębów to technika walki z próchnicą. Stosuje się ją w przypadku zębów mlecznych, które pojawiają się w jamie ustnej malucha już około 5. miesiąca życia. Mimo, że pozostają w niej tylko przez jakiś czas, nie należy zapominać o tym, aby już od początku należycie o nie dbać.

Wśród osób dorosłych krąży bowiem przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak przecież wypadną. Nic bardziej mylnego! Zęby mleczne wymagają szczególnej troski, a w razie konieczności również odpowiedniego leczenia.

Uczestniczą one bowiem w prawidłowym rozwoju szczęki i żuchwy, utrzymując przestrzeń dla swoich stałych następców. Przedwczesna utrata mleczaka nierzadko powoduje rozwinięcie czy nasilenie wady zgryzu, który skutkować będzie podjęciem leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Żeby w należyty sposób zatroszczyć się o stan uzębienia swojej pociechy, lekarze dentyści zalecają właśnie lapisowanie zębów mlecznych. Metoda ta polega na wysyceniu związkami chemicznymi tkanek zęba, w których doszło do zmian poprzez rozwój próchnicy.

Do impregnacji ubytku używane są najczęściej dwa związki: azotan srebra lub chlorek cynku. Ten pierwszy stosowany jest jednak najczęściej, ze względu na swoją skuteczność.

Związki chemiczne używane w procesie lapisowania zębów mają wielopłaszczyznowe działanie: bakteriobójcze oraz powodują mineralizację, wzmacniając przez to rozmiękłe tkanki zęba. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, jednak jego efekt uboczny to czarne zęby u dzieci.

Kiedy zdecydować się na lapisowanie zębów u dzieci?

Impregnacja zębów czyli lapisowanie jest zabiegiem, wskazanym przy zaawansowanej próchnicy. Wykonuje się go w przypadku płaskich i rozległych ubytków, w których nie ma możliwości założenia plomby (wypełnienia).

Tego typu problemy nierzadko występują w popularnej wśród maluchów „próchnicy butelkowej”. Schorzenie to charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem i w krótkim czasie powoduje całkowite zniszczenie koron zębów. Lapisowanie zalecane jest również w przypadku maluchów, które niecierpliwią się w gabinecie stomatologicznym i nie są skore do współpracy.

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie impregnacja, którą wykonuje się szybko i bezboleśnie, a dzięki niej hamuje postępującą próchnicę aż do momentu, kiedy możliwe będzie przeprowadzenie standardowego leczenia i zastosowanie wypełnienia.

Lapisowanie – jak przebiega?

Mleczaki u dzieci, które zostały zaatakowane przez próchnicę warto poddać leczeniu, jakim jest lapisowanie. Impregnacja ognisk próchnicowych odbywa się w szybki, bezbolesny i, co równie istotne, bezpieczny sposób. Na czym dokładnie polega zabieg i jak przebiega? Otóż stomatolog wciera w chorobowo zmienione tkanki dwa roztwory, jeden po drugim.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, najczęściej stosowany jest w tym wypadku azotan srebra, charakteryzujący się wysoką skutecznością.

Stomatolog rozpoczyna zabieg od dokładnego mechanicznego oczyszczenia i osuszenia zęba.

Kolejno zabezpiecza go przed działaniem śliny, zapobiegając jej przypadkowemu kontaktowi z roztworem impregnującym. Kolejno, w obszar zmiany wcierany jest dokładnie pierwszy z roztworów, a zaraz po nim następny tzw. strącalnik.

Po zakończonym zabiegu dziecko nie powinno spożywać żadnych pokarmów ani napojów przez około godzinę.

Żeby lapisowanie było w pełni skuteczne, konieczne jest przeprowadzenie jego pełnego cyklu składającego się z trzech wizyt, w tygodniowych odstępach.

Na każdej z nich stomatolog ponawia impregnację wszystkich, wymagających tego zębów. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest to zabieg trwały. Wymaga powtórzenia po upływie trzech miesięcy, a następnie po pół roku od momentu pierwszej impregnacji.

Lapisowanie zębów przed i po

Lapisowanie zębów to zabieg, który ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Do jego mocnych stron zaliczyć można niewątpliwie szybkość i bezbolesność.

To doskonały wybór dla maluchów, które nie są skore do współpracy, jednak na hasło „malowania” ząbków chętniej poddają się zabiegowi. Przed impregnacją zęby mleczne są bardziej podatne na przedwczesne wypadanie, w wyniku postępującej próchnicy, natomiast po zabiegu proces ten zostaje zahamowany, co pozwala zębom przetrwać.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że po pewnym czasie zalapisowane zęby powinny zostać wypełnione. Bowiem impregnacja to tymczasowe rozwiązanie pozwalające zachować zęby mleczne, aby jak najdłużej utrzymywały przestrzeń dla ich stałych następców.

Jeżeli mowa natomiast o wadach takiego rozwiązania, to należy do nich niewątpliwie zmiana koloru zębów na czarny. Dotyczy to wyłącznie zmienionych chorobowo zębów, które poddano zabiegowi. Reszta pozostaje bez zmian w zabarwieniu. W takiej sytuacji nie jest możliwe też malowanie zębów na biało, co oznacza, że estetyka uśmiechu malucha pozostawia wiele do życzenia. Na rynku można znaleźć preparat na próchnicę dla dzieci, który nie powoduje tego typu przebarwień. Jest to tzw. biały lapis. Jednak cechuje się nieco mniejszą skutecznością w hamowaniu postępu choroby.

Podsumowanie

Mimo, że lapisowanie zębów jest zabiegiem tymczasowym, który wymaga podjęcia dalszych działań leczniczych, z całą pewnością warto się na niego zdecydować. Jeżeli zatem chcesz, aby Twoja pociecha miała zaimpregnowane zęby, skorzystaj z pomocy fachowców z Fabdent.

Specjalnością naszej kliniki jest również  stomatologia dziecięca i dobrze wiemy, jak należycie przeprowadzić leczenie zębów naszych najmłodszych pacjentów, nie tylko zapewniając im zdrowy uśmiech, ale również zachęcając do regularnych wizyt kontrolnych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

 

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button