Opuchlizna po leczeniu kanałowym

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Opuchlizna po leczeniu kanałowym

Opuchlizna po leczeniu kanałowym – czy jest normalna? 

Najczęstsze wskazania do leczenia kanałowego to zapalenie i zakażenie miazgi zęba spowodowane nieleczoną próchnicą. Wiele osób po wykonaniu takiego zabiegu może doświadczać opuchlizny i bólu. Czy to normalne? Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Czym jest leczenie kanałowe?

Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dobrego stomatologa to podstawa pozwalająca cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Jeśli to zaniedbamy i pojawi się próchnica, której nie będziemy leczyć, może wystąpić konieczność leczenia kanałowego. Wiele osób obawia się związanego z tym bólu. Warto jednak pamiętać, że przy zastosowaniu dobrego znieczulenia i nowoczesnych technik podczas leczenia, dolegliwości te są zminimalizowane. Jak przebiega leczenie kanałowe? Można podzielić je na kilka kluczowych etapów:

  1. Usunięcie miazgi zęba.
  2. Opracowanie kanałów korzeniowych (mechaniczne i chemiczne).
  3. Wypełnienie kanałów korzeniowych.
  4. Obudowa korony zęba.

Celem leczenia kanałowego jest naprawa zęba w taki sposób, aby mógł służyć jak najdłużej. Jest to ważne zarówno dla komfortu funkcjonowania, jak i prezencji uśmiechu. Kiedy leczenie kanałowe jest koniecznością? Wtedy, gdy okazuje się, że doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi lub martwicy.

Warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa. Jedna z najważniejszych zalet to wysoka skuteczność zabiegu.

Opuchlizna po leczeniu kanałowym – przyczyny i mechanizmy

Po leczeniu kanałowym dziąsło może być opuchnięte i jest to całkowicie normalne. Niewielka opuchlizna może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Przyczyną jej występowania jest rozwinięty stan zapalny, który dotyczy nie tylko miazgi zęba, ale także tkanek znajdujących się w okolicy. Gdy dojdzie do ich pełnej regeneracji, przychodzi ulga w bólu, a opuchlizna znika. Trzeba także pamiętać, że w pobliżu kanału znajdują się nerwy, które podczas leczenia mogą zostać podrażnione lub ulec zapaleniu. Właśnie to najczęściej powoduje dyskomfort i opuchliznę. Gdy jednak dziąsło jest spuchnięte przez dłużej niż 5 dni, należy zgłosić się do stomatologa. Utrzymująca się opuchlizna po leczeniu kanałowym może świadczyć na przykład o tym, że zabieg nie został wykonany poprawnie i trzeba go powtórzyć.

Ból i opuchlizna po leczeniu kanałowym

Spuchnięte dziąsło po leczeniu kanałowym to najczęściej niejedyny problem. Opuchliźnie towarzyszy bowiem ból, który utrudnia komfortowe funkcjonowanie. Dlaczego tak jest? Ząb jest martwy i nie boli sam w sobie. Powodem dolegliwości są wspomniane już nerwy i okoliczne tkanki. Ból może pochodzić także z okolicy przywierzchołkowej. Może wystąpić również opuchlizna policzka po leczeniu kanałowym. Jeśli jednak leczenie zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób, wszystko wróci do normy. Dolegliwości mogą utrzymywać się przez kilka dni, jeśli jednak nie ustępują po 5 dniach od wykonania zabiegu, warto zgłosić się do lekarza stomatologa. Mowa tutaj o opuchliźnie. Ból po leczeniu kanałowym może trwać bowiem nawet do kilku tygodni. Z każdym dniem powinien być jednak coraz mniejszy. Dyskomfort z tym związany nie powinien znacznie utrudniać codziennego funkcjonowania.

Czy opuchlizna po leczeniu kanałowym jest normalna? Wiesz już, kiedy nie należy się martwić, a w jakich sytuacjach udać się do lekarza. Bez wątpienia opuchnięte dziąsło powoduje pewien dyskomfort. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można sobie z tym poradzić. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na ten temat.

Jak radzić sobie z opuchlizną po leczeniu kanałowym?

Opuchlizna dziąsła po leczeniu kanałowym zęba to dolegliwość, z którą można spróbować poradzić sobie samodzielnie w domowych warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład stosowanie płukanek przygotowanych z ziół wykazujących działanie przeciwzapalne. Mowa tutaj o takich jak rumianek, czy też szałwia. Świetnie sprawdzają się także chłodne okłady. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich bezpośrednio na skórę, może to bowiem doprowadzić do odmrożenia. Chłodny okład przykładaj przez ręcznik. Jeśli zaproponowane sposoby nie działają, a dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka dni, skontaktuj się ze stomatologiem.

W niektórych przypadkach koniecznością może okazać się powtórne leczenie kanałowe. Powodem do wykonania takiego zabiegu jest nieprawidłowe wykonanie tego pierwotnego, złamane lub nieusunięte narzędzia endodontyczne, perforacje komory lub korzenia zęba. Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się do doświadczonego specjalisty. Szybkie leczenie jest szansą na pozbycie się bólu i uzyskanie komfortu.

Po wykonanym leczeniu kanałowym trzeba pamiętać o pewnych zaleceniach. Warto postawić na miękkie posiłki, unikać cukru i dbać o higienę jamy ustnej. Nie można zapomnieć także o regularnych wizytach u dentysty. Specjalista będzie kontrolował, czy proces gojenia przebiega prawidłowo.

Opuchlizna po leczeniu kanałowym jest normalna i nie należy się tym martwić, jeśli ustępuje po kilku dniach. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości lub dochodzą inne objawy, które Cię niepokoją, pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z zaufanym dentystą. Jeśli interesuje Cię leczenie kanałowe Warszawa, zapoznaj się z ofertą FabDent. Pracują tam doświadczeni stomatolodzy używający nowoczesnego sprzętu dobrej jakości.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button