Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – na czym polega? 

Leczenie kanałowe zwane inaczej endodontycznym polega na usunięciu miazgi z kanałów, dezynfekcji kanałów i ich wypełnieniu. Takie leczenie jest koniecznością, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zęba spowodowanego nieleczoną próchnicą. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym to bardzo ważna kwestia. Powinna być przeprowadzona w odpowiedni sposób, aby możliwe było uniknięcie niepotrzebnego bólu, a pacjent mógł cieszyć się komfortem i efektami leczenia jak najdłużej.

Cel leczenia endodontycznego

Głównym celem leczenia endodontycznego jest oczywiście uniknięcie ekstrakcji zęba. Na pewno warto uczęszczać do stomatologa regularnie i nawet jeśli zaproponuje kanałowe leczenie zęba, należy zachować spokój. Bez wątpienia lepiej bowiem cieszyć się swoimi zębami jak najdłużej niż doprowadzić do sytuacji, gdy konieczne będzie ich usunięcie. Odpowiednia odbudowa zęba jest ważna zarówno dla prezencji uśmiechu, jak i komfortu codziennego życia. Prawidłowo wyleczony ząb zachowuje wszystkie swoje funkcje, a więc żucie, artykulację, jest także rusztowaniem dla tkanek miękkich.

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, jest precyzja działania. Warto więc zdecydować się na wykonanie zabiegu w gabinecie, w którym stosuje się nowoczesny sprzęt dobrej jakości. Dobrej jakości mikroskopy pozwalają uzyskać dokładny obraz, co poprawia warunki pracy stomatologa, a co zaś ma duży wpływ na efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to także krótszy czas leczenia. Pamiętaj również, aby uważnie wysłuchać zaleceń specjalisty po zabiegu i stosować się do nich po wyjściu z gabinetu stomatologicznego.

Wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym

Standardowe wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym to oczywiście plomba. Dzięki niej możliwe jest odzyskanie naturalnego kształtu korony zęba, co ma znaczenie zarówno dla komfortu na przykład podczas jedzenia, jak i dla estetyki uśmiechu. Niestety zastosowanie takiego rozwiązania nie zawsze jest możliwe. Warto bowiem pamiętać, że zęby leczone kanałowo to zęby zniszczone w znacznym stopniu. W wielu przypadkach po leczeniu kanałowym konieczne jest zastosowanie trwalszej odbudowy. Świetną opcją jest wkład koronowy. Ten sposób stosuje się przy większych uszkodzeniach.

Odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym

Po leczeniu kanałowym plombę wykorzystuje się, jeśli ubytek w tkance jest niewielki. W innych przypadkach konieczne jest zastosowanie trwalszych materiałów. Wkłady koronowo korzeniowe sprawdzą się w przypadku dużych zniszczeń o wiele lepiej. Warto zaufać swojemu stomatologowi i zdecydować się na takie rozwiązanie. Dobrze wyleczony ząb może bowiem posłużyć jeszcze przez kilka lat.

Odbudowa protetyczna zęba

Korony protetyczne po leczeniu kanałowym są rekomendowane przez wielu specjalistów. Do wyboru jest kilka rodzajów koron: pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie metalowej lub ceramicznej oraz korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota. Odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym za pomocą korony protetycznej to sposób na skuteczne zapobieganie dalszym uszkodzeniom zęba. Solidna obudowa chroni przed kruszeniem i odłamywaniem się ścianek zęba, który był leczony kanałowo. Wkłady koronowo korzeniowe wykonuje się ze stopów metali nieszlachetnych, a także ze złota i tytanu. Można więc śmiało powiedzieć, że są solidne i trwałe.

Jeśli o leczeniu kanałowym mowa, warto wspomnieć także o mostach, dzięki którym możliwe jest odtworzenie braku kilku zębów. Trzeba jednak pamiętać, aby przed zdecydowaniem się na taki zabieg, zadbać o zdrowie innych zębów. Most protetyczny to rozwiązanie na wiele lat. Warto wybrać taką opcję, aby cieszyć się komfortem funkcjonowania, a także estetyką uśmiechu. Przed założeniem mostu protetycznego konieczne jest udanie się na kilka wizyt do stomatologa. Potrzebne będą wyciski, oszlifowanie zębów, przymierzenie mostu i dopasowanie koloru. Po zabiegu warto też pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Kontrole są ważne dla utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu jak najdłużej.

Korony pełnoceramiczne jako alternatywa

Dobrym sposobem na wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym, są korony pełnoceramiczne. Wśród głównych zalet korony dobrej jakości można wymienić takie jak:

  • Duże możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie koloru.
  • Mało widoczne krawędzie.
  • Wytrzymałość.
  • Biokompatybilność – na powierzchni takiej korony występowanie płytki bakteryjnej jest niskie.

Korony pełnoceramiczne pełnią swoje funkcje przez wiele lat. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że wykonuje się je z materiału odpornego na wchłanianie różnego rodzaju substancji. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie i chcesz mieć pewność, że korona posłuży przez co najmniej kilka lat, ta pełnoceramiczna może okazać się najlepszym wyborem. Warto polecić je szczególnie osobom, które mają już za sobą leczenie kanałowe, które rozwiązało problem jedynie na krótki czas. Powtórne leczenie kanałowe to konieczność w wielu przypadkach. Trzeba zdecydować się na nie na przykład w przypadku odnalezienia kanałów, które nie zostały wcześniej zauważone.

Endokorony – nowoczesne rozwiązanie odbudowy

Kolejnym rozwiązaniem, o którym nie można zapomnieć są endokorony. Najczęściej wykorzystuje się je w leczeniu zębów trzonowych z martwą miazgą. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest możliwość dokładnego odzwierciedlenia kształtu leczonego zęba. Pozwala to nie tylko na osiągnięcie naturalnego efektu, ale także ułatwia dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zachowanie szczelin między zębami ma duże znaczenie w tej kwestii. Warto też wspomnieć, że dzięki świetnej szczelności brzeżnej endokoron świetnie chronią ząb przed uszkodzeniami i próchnicą. Można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dobra alternatywa dla pełnych koron i wkładów koronowo korzeniowych. Jaka odbudowa protetyczna zęba sprawdzi się najlepiej? Pamiętaj, że najlepszą poradę otrzymasz od doświadczonego stomatologa.

Interesuje Cię temat, jakim jest leczenie kanałowe Warszawa? W stolicy znajdziesz wielu stomatologów. Warto postawić na miejsce, w którym leczeniem zajmują się doświadczeni profesjonaliści korzystający z nowoczesnych rozwiązań.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button