Leczenie kanałowe wiąże się z procesem otwarcia zęba, jak więc łatwo się domyślić, należy go potem zamknąć. Na tym jednak nie koniec – w celu usunięcia próchnicy należy go także rozwiercić, dlatego pojawiają się w nim mniejsze lub większe ubytki. Nimi także trzeba się zająć, aby po zakończonym leczeniu ząb wyglądał naturalnie i służył bez problemów do rozgryzania.
W jaki sposób odbywa się odbudowa zęba po leczeniu kanałowym? Jakie są metody na wykonanie tej operacji? No i ile to w ogóle kosztuje? Odpowiadamy na te pytania. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Na czym polega odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?
Po co w ogóle przeprowadza się odbudowę zęba po leczeniu kanałowym? Działanie to ma dwie zalety praktyczne. Po pierwsze – pozwala na szczelne wypełnienie wszystkich znajdujących się w nim ubytków. To pozwala na ochronę komory zębowej przed dostawaniem się do wnętrza zęba płynów i pożywienia, a także drobnoustrojów i bakterii. W ten sposób zyskuje się pewność, że nie zostanie on ponownie zainfekowany. Po drugie – dzięki odbudowie ząb wygląda po prostu naturalnie, co ma również znaczenie estetyczne.
Proces odbudowy polega na wypełnieniu ubytków za pomocą specjalnego materiału. Przy niewielkich ubytkach stosowana jest plomba, jednak gdy mamy do czynienia z większymi, wówczas zalecana jest odbudowa zęba przy użyciu wkładu koronowego.
Metody odbudowy zęba po leczeniu kanałowym
Niezależnie od tego, czy zostanie przeprowadzone leczenie kanałowe pod mikroskopem, czy też bez niego, odbudowa jest ostatnim etapem całego zabiegu. Jeśli został on rozłożony na kilka wizyt, odbywa się to przy ostatniej, gdy miazga jest już usunięta, a wypełnienie zapełnia komorę zębową i kanaliki.
Jeśli ząb po zakończonej endodoncji ma słaby korzeń, wówczas do odbudowy można zastosować wysokoestetyczny kompozyt z włóknem szklanym. Pozwala to na zachowanie stabilności zęba oraz gwarantuje jego wysoką twardość. W sytuacji, gdy ząb tkwi mocno, stosuje się sam kompozyt. Korona jest z kolei nakładką wykonaną z porcelany lub kompozytu. Przypomina to zastosowanie plomby, jednak w przypadku korony mamy optymalny nacisk na ząb, co zmniejsza ryzyko pękania lub odłamywania się ścianek. Alternatywą dla klasycznych koron są endokorony – mocuje się je do tkanek zęba przy użyciu specjalnego cementu. Pozwalają na anatomiczne odtworzenie punktów stycznych zęba, ułatwiają także zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie efektu naturalności.
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – cena
Endodoncja jest procesem dość złożonym, a ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, koszty przeprowadzenia całego leczenia różnią się w zależności od danego przypadku. Wpływ na nie ma ilość kanalików znajdujących się w zębie. Tak samo odbudowa zęba po leczeniu kanałowym – cena różni się w zależności od zastosowanego materiału oraz metody.
Na jakie zatem wydatki należy się przygotować? W FabDencie mamy cennik, który pozwoli Ci na orientacyjne zapoznanie się z cenami. Jednak konkrety można dopiero podać po wizycie, kiedy to stomatolog sprawdzi stan zęba i wykona się zdjęcie rentgenowskie – wówczas będzie całkowicie jasne, w jakim stanie znajduje się ząb, czyli jak duże ma ubytki oraz ile kanałów wymaga oczyszczenia.
Niektóre usługi mają u nas stałą cenę – jak wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym czy konsultacja endodontyczna. To podstawa do określenia kosztów, których możesz się spodziewać. Cała reszta zależy od takich czynników, jak wspomniana ilość kanałów, ilość zębów do opracowania czy szczególne przypadki leczenia pod mikroskopem (np. zamknięcie perforacji, udrożnienie kanału), które są dodatkowo płatne.
W każdym przypadku ceny w naszej klinice są ustalone w taki sposób, aby były przystępne dla każdego Pacjenta. Dlatego gdy tylko chwyta Cię ból, jak najszybciej zgłoś się do nas w celu pomocy. Nasz wysoce wykwalifikowany zespół świadczy pomoc zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, gwarantując wysoką jakość leczenia. Zapraszamy!