Bonding czy licówki – na co się zdecydować?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Bonding czy licówki – na co się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się nad korektą swojego uśmiechu. Nie każdy jednak wie, jaka jest różnica w metodach, które są obecnie najbardziej popularne. Bonding czy licówki, co wybrać? Najpierw należy wiedzieć, czym różnią się te pojęcia. Spróbujemy je wyjaśnić, a następnie porównać, czym jest bonding, a czym są licówki. Jak wiadomo, oba zabieg są metodami odbudowy estetycznej zębów.

Co to jest bonding?

Bonding to technika stosowana w medycynie estetycznej zębów, która polega na ukrywaniu nie tylko naturalnych wad powierzchni szkliwa, ale także maskowaniu nabytych niedoskonałości. W jaki sposób się go wykonuje? To całkowicie nieinwazyjna metoda szybkiej korekcji uzębienia. Polega ona na nakładaniu niewielkiej warstwy kompozytu bezpośrednio na powierzchnię zęba. Po wykonaniu tego kroku przez dentystę następuje kolejny etap zabiegu, czyli utwardzanie nałożonego kompozytu przy pomocy specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Dzięki temu nie tylko zapewnia się trwałość poszczególnego zęba. Następnie poprawia się wygląd jego powierzchni. Jest on wypolerowany oraz wygładzony. Bonding nie wymaga szlifowania zębów, a jedynie krótkiego przygotowania ich do nałożenia warstwy kompozytu. Dentysta dobiera jego kolor po sprawdzeniu pozostałych zębów w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu nie wyróżnia się on w całym uzębieniu. Wykonując zabieg bondingu, możliwe jest także skorygowanie kształtu zęba.

Co to są licówki?

Licówki są kolejną formą, jaką wybiera się często wtedy, kiedy chce się skorygować nie tylko kształt zębów, ale także ich barwę, a nawet wielkość. Zakładanie licówek polega na cementowaniu cienkiej warstwy materiału na powierzchnię przednią zęba. Licówki są więc uzupełnieniem protetycznym, które poprawia wygląd uzębienia. Do tego celu stosuje się wypełnienie porcelanowe, ceramiczne lub też kompozytowe. Ich nazwa pochodzi od umiejscowienia płytek na przedniej stronie zęba. Zakładanie licówek jest bezbolesne. Cechują się one długotrwałością oraz wygodą noszenia. Są trwałe na uszkodzenia mechaniczne, praktycznie nie kruszą się. Licówki zakłada się na zdrowe zęby. Przy pomocy licówek można skorygować nawet diastemę, czyli przerwę, która występuje pomiędzy przednimi zębami. Skutecznie maskują one wszelkiego rodzaju przebarwienia. 

Bonding a licówki – różnice

Zastanawiając się nad tym co wybrać – bonding czy licówki, należy wiedzieć, jakie są różnice między tymi dwoma zabiegami. Obie metody mają na celu odbudowę estetyczną zębów. Licówki są bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, rzadziej się one ścierają. Są one jednak bardziej inwazyjne – przy ich zakładaniu ząb musi być nieco spiłowany, co powoduje, że tak naprawdę ich całkowite usunięcie nie przywróci nigdy naszego uzębienia do stanu sprzed ich założenia.

Bonding z kolei polega na nakładaniu cienkiej warstwy kompozytu, a zęby nie wymagają większego przygotowania do zabiegu. Bonding może być stosowany na zęby, które były wcześniej leczone kanałowo. Natomiast licówek z reguły na takie zęby się nie stosuje. Co więcej, dzięki użyciu licówek można zakryć złamany lub nadłamany ząb.

Licówki mają kilka form – licówka kompozytowa a porcelanowa różni się między sobą poziomem twardości oraz wyglądem. Znacznie częściej Pacjenci wybierają licówki porcelanowe, które imitują naturalne szkliwo. 

Bonding czy licówki – co wybrać?

Bonding a licówki to ciężki wybór. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, jakich rezultatów potrzebujemy. Istniało przekonanie, że osoby, które cierpią na bruksizm, powinny wybierać licówki, ponieważ ulegają one mniejszym starciom oraz cechuje je większa odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Obecnie coraz więcej osób stosuje specjalne szyny relaksacyjne, które używane regularnie, mogą być stosowane także w przypadku osób, które zdecydują się na bonding.

Dokonując wyboru, należy więc kierować się przede wszystkim tym, w jakiej kondycji jest nasze obecne uzębienie – czy zęby ulegają łatwo przebarwieniom, czy są nadłamane, czy chcemy zlikwidować przerwy między zębami – wtedy lepszą opcją będą licówki. Jeśli jednak w nieznacznym stopniu chcemy poprawić estetykę uzębienia, możemy zdecydować się na bonding zębów.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button