Paradontoza

Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie

Paradontoza to problem dotyczący zębów, z którym boryka się niemal 70 proc. osób zamieszkujących Polskę.

Choroba ta ma podłoże genetyczne, choć mogą prowadzić do niej również inne czynniki, takie jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy ogólne osłabienie organizmu.

Czym jest paradontoza? Jak wygląda ta dolegliwość, co ją powoduje i jak przebiega proces jej leczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

 

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to zapalenie przyzębia, które zaraz po próchnicy stanowi drugie, co do częstotliwości występowania, schorzenie jamy ustnej.

Ta przewlekła choroba infekcyjna tkanek otaczających ząb prowadzi do utraty tkanki dziąsła oraz kości wyrostka zębodołowego. Może wystąpić w każdym wieku, ale głownie dotyczy dorosłych.

Jej początkowe objawy są niezauważalne. Wraz z rozwojem choroby stają się jednak coraz bardziej dotkliwe. Obecnie wyróżniane są cztery rodzaje paradontozy:

  •  Typowa. Najbardziej powszechna, prowadzi do rozchwiania zębów. Najczęściej dotyka osoby dorosłe w okolicach 30. roku życia, rozwija się stopniowo i powoli, atakując głównie siekacze i zęby trzonowe.

  •  Gwałtownie postępująca. Choroba zaczyna się około 20. roku życia i w jej wypadku problemem jest nie tylko zapalenie dziąseł, ale również zanik kości wyrostka zębodołowego.

  •  Młodzieńcza. Jej początkowe objawy zazwyczaj pojawiają się około 13. roku życia. Ten rodzaj schorzenia postępuje znacznie szybciej niż typowa paradontoza, prowadząc do zniszczenia kości.

  •  Przedpokwitaniowa. Występuje u dzieci, nawet czteroletnich.

Wiedząc już czym jest zapalenie przyzębia, warto dowiedzieć się co je powoduje i czy istnieją skuteczne metody na uporanie się ze schorzeniem typu paradontoza. Przyczyny, objawy oraz metody leczenia omawiamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do kontynuowania lektury.

Paradontoza – przyczyny

Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, paradontoza stanowi jeden z najczęstszych problemów dotyczących ludzkiego uzębienia. Głównie pojawia się u osób, które ukończyły 40 rok życia, częściej u mężczyzn.

Przyczyny jej występowania są różne, jednak za główny powód uznawana jest infekcja bakteryjna związana z nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz obecnością kamienia nad i pod dziąsłowego, a także odpowiedź gospodarza na czynnik infekcyjny.

Eksperci wyjaśniają, że do choroby przyczynia się nadmierny rozwój płytki nazębnej. Stopniowo pokrywając coraz większą powierzchnię zęba, dociera ona finalnie pod dziąsło. To natomiast sprzyja stanom zapalnym, stanowiącym idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które gromadzą się w kieszeniach przyzębowych.

Ich namnożenie powoduje osłabienie osadzenia zęba i w konsekwencji jego utratę.

Warto wiedzieć również o tym, że paradontoza jest także chorobą dziedziczną, a osoby, których bliscy borykają się z zapaleniem przyzębia, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Przypadłości tej można jednak uniknąć, właściwie dbając o zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularna diagnostyka stomatologiczna to podstawa zdrowych zębów.

Paradontoza – objawy

Wiedząc już czym jest i co powoduje zapalenia przyzębia, warto wyjaśnić, jak manifestuje się paradontoza.

Objawy tej choroby są różne, jednak pierwszymi sygnałami, które mogą świadczyć o jej wystąpieniu, są:

  • poczucie ruszających się zębów,
  • mocno odsłonięte szyjki zębowe,
  • zmiana koloru, kształtu i konsystencji dziąseł.

Osoby, które zaobserwują u siebie wyżej wymienione dolegliwości, powinny niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego.

Bowiem na tym etapie leczenie może przynieść najlepsze efekty i powstrzymać dalszy rozwój choroby.

Im bardziej zaawansowana paradontoza, tym trudniejsze jest zatrzymanie zmian, do których dochodzi w jamie ustnej.

Kolejnym z objawów, jakie może dawać paradontoza, są krwawiące dziąsła.

Wiele osób bagatelizuje ten sygnał, doszukując się problemu w niewłaściwie dopasowanej szczoteczce do zębów lub tłumacząc to zranieniem podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Nierzadko jest to jednak kolejny z sygnałów, które mogą świadczyć o chorobie. Objawami paradontozy są również:

  • Chwianie się zębów,
  • Utrata zębów.

Jeżeli dojdzie do wypadnięcia zęba, to prawdopodobnie choroba jest w tak zaawansowanym stadium rozwoju, że spowodowała znaczące szkody w organizmie.

Czy można temu jakoś zaradzić? Czy paradontoza jest uleczalna? O tym w dalszej części artykułu.

 

Leczenie paradontozy

Osoby dotknięte zapaleniem przyzębia zastanawiają się nad tym, jak leczyć paradontozę, aby skutecznie się jej pozbyć.

Otóż przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to przewlekła choroba, w związku z czym proces jej eliminacji zajmuje wiele czasu.

Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie rezygnować z walki o zdrowie, ponieważ wyłącznie regularne działania przynoszą pożądane rezultaty. Leczenie paradontozy to proces uzależniony od tego, jak zaawansowana jest choroba.

W walce z problemem wykorzystywane są zarówno metody niechirurgiczne, jak i chirurgiczne.

Pierwsze z nich stosuje się w przypadku kieszeni dziąsłowych, których głębokość nie przekracza 6 mm. Bardziej zaawansowane stadium choroby wymaga jednak interwencji chirurga.

Jeżeli mowa o początkowym stadium paradontozy, to w tej sytuacji stomatolog udziela pacjentowi kilku porad, skupiając się przede wszystkim na tym, jaka szczoteczka przy paradontozie sprawdzi się najlepiej, jakie są zasady higieny jamy ustnej oraz techniki mycia zębów.

W przypadku pacjenta, który ma widoczny osad nazębny, przeprowadzany jest zabieg higienizacji.

Polega on na usunięciu kamienia i płytki nazębnej, polerowanie powierzchni zębów oraz odpowiednie ich zabezpieczenie przed ponownym tworzeniem się osadu.

W przypadku dalszego leczenia, wykonywane jest czyszczenie kieszonek przyzębowych.

Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent nierzadko otrzymuje antybiotyk na paradontozę, którego rolą jest skuteczne wyeliminowanie nagromadzonych bakterii.

Zaawansowana choroba, wymagająca regeneracji tkanek przyzębia to jednak zadanie dla chirurga. Specjalista proponuje pacjentowi jeden z zabiegów, które najlepiej sprawdzą się w jego przypadku.

U niektórych osób dobrym rozwiązaniem jest również farmakologia, usprawniająca leczenie choroby, jaką jest paradontoza.

Leki mają na celu przyspieszyć odbudowę tkanek przyzębia i kości.

Możliwe, że konieczne będzie także zastosowanie antybiotykoterapii, której celem jest wyeliminowanie bakterii powodujących stany zapalne.

Innowacyjną metodą leczenia paradontozy jest laseroterapia, która także jest wykonywana w gabinecie FabDent.

 

Podsumowanie

Paradontoza to niezwykle uciążliwa choroba, która nie tylko wpływa na estetykę jamy ustnej, ale przede wszystkim komfort życia pacjenta.

Żeby skutecznie jej zapobiec, należy dbać o prawidłową higienę, a także regularnie uczęszczać na wizyty stomatologiczne.

W przypadku choroby, konieczne jest natomiast podjęcie stosownych kroków, w celu spowolnienia jej rozwoju i skutecznego wyleczenia. Jeżeli zatem borykasz się z tym problemem, skorzystaj z oferty FabDent. Sztab wykwalifikowanych fachowców, tworzących zespół naszej kliniki pomoże Ci zwalczyć tą uciążliwą chorobę. Zapraszamy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button