Leczenie zachowawcze

  1. Home
  2. Usługi
  3. Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze – czym jest i na czym polega

Wraz z rozwojem medycyny i coraz większej świadomości zdrowotnej, dbanie o zdrowie jamy ustnej dla wielu osób jest wręcz priorytetowe. Gabinet dentystyczny odwiedza się nie tylko w celu usunięcia próchnicy czy przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Działania stomatologiczne obejmują również szeroko pojęte leczenie zachowawcze.

Czym jednak jest i jakie niesie ze sobą korzyści dla zdrowia zębów? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy.

 

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Leczenie zachowawcze zębów obejmuje zarówno wnikliwą diagnostykę, jak i profilaktykę. Diagnostyka opiera się na wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej, do których należą m.in. choroby dziąseł, próchnica czy zaburzenia zgryzu.

Żeby możliwe było jej dokładne przeprowadzenie, lekarz stomatolog stosuje różnorodne techniki diagnostyczne, w tym badanie wizualne, rentgenowskie lub ultrasonograficzne. Odnosząc się natomiast do profilaktyki, to jej zadaniem jest przede wszystkim podjęcie stosownych działań, w celu zapobiegnięcia występowania chorób w obrębie jamy ustnej.

Zalicza się do niej edukacja pacjentów, używanie odpowiednich środków higienicznych oraz regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego.

 

Leczenie zachowawcze – jakie metody profilaktyczne może zastosować lekarz?

Już wiesz, na czym polega stomatologia zachowawcza. Co to takiego wyjaśniliśmy w poprzednim paragrafie.

Teraz nieco bliżej omówimy metody profilaktyczne, jakie zachowawczo może zastosować lekarz.

Zachęcamy do kontynuowania lektury.

 

Higienizacja zębów i ich czyszczenie

To jedne z podstawowych zabiegów, wykonywanych w ramach profilaktyki stomatologicznej.

Pacjent częściowo przeprowadza je samodzielnie, poprzez regularną pielęgnację jamy ustnej w domu.

Mimo codziennego mycia zębów, może okazać się jednak, że zabiegi te nie są wykonywane w sposób prawidłowy, co przyczynia się do nagromadzenia bakteryjnej płytki nazębnej i kamienia, odpowiedzialnych za próchnicę i choroby dziąseł. Żeby tego uniknąć, należy regularnie uczęszczać na wizyty do dentysty, podczas których przeprowadzi on profesjonalne czyszczenie i kontrolę stanu uzębienia.

 

Profesjonalne czyszczenie zębów – skaling

To zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu.

Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej, która powoduje nie tylko problemy estetyczne, ale może prowadzić także do poważnych chorób w obrębie jamy ustnej.

Zabieg ten dedykowany jest przede wszystkim pacjentom szczególnie narażonym na występowanie kamienia nazębnego tj. palaczom papierosów oraz osobom borykającym się z chorobami zębów i przyzębia. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych takich jak Fabdent, powszechnie stosowany jest skaling ultradźwiękowy.

Ta nieinwazyjna metoda pozwala skutecznie usunąć osady i kamień z powierzchni zębów, nie powodując przy tym bólu.

 

Piaskowanie zębów

Kolejnym z zabiegów wykonywanych w ramach profilaktyki stomatologicznej jest piaskowanie.

Ta szybka i niezwykle skuteczna metoda pozwala na usunięcie przebarwień z powierzchni zębów.

Do przeprowadzenia zabiegu używana jest specjalna piaskarka, która z pomocą strumienia wody pod ciśnieniem oddziałuje zarówno na zewnętrzne warstwy zęba, jak i przestrzenie międzyzębowe.

W klinice Fabdent stosowane są różne rodzaje piasków w zależności od potrzeb pacjenta – wodorowęglan sodu, wodorowęglan wapnia czy erytrytol.

Po przeprowadzeniu zabiegu zęby stają się jaśniejsze i bardziej estetyczny. Piaskowanie w połączeniu ze skalingiem pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów dla zdrowia i wyglądu.

 

Lakierowanie zębów – fluoryzacja

To zabieg z wykorzystaniem specjalnych preparatów fluorowych i wapniowych.

Jego celem jest wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie zębów przed próchnicą.

Lakowanie zębów

Metoda ta stosowana jest w profilaktyce antypróchnicowej.

Dentysta, przy pomocy specjalistycznych narzędzi i preparatów uzupełnia szczeliny oraz bruzdy w zębach.

W ramach profilaktyki stomatologicznej lekarz nierzadko również redukuje miejsca, gdzie może zachować się płytka bakteryjna.

Przykładem takiego działania jest usuwanie nawisów znajdujących się w starych wypełnieniach.

Taki zabieg pozwala zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, a także innych chorób jamy ustnej.

Warto wspomnieć również o tym, że w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, takich jak Fabdent, możliwe jest odbycie profesjonalnego kursu, z którego pacjenci dowiadują się, jak właściwie dobierać akcesoria dentystyczne i jak prawidłowo ich używać.

Uczestnicy szkolenia pozyskują również informacje, jakie są najlepsze techniki szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej.

To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów, aby utrzymać zęby w zdrowiu i uniknąć problemów w obrębie całej jamy ustnej.

 

Podsumowanie

Leczenie zachowawcze zęba to nie tylko profilaktyka, ale również leczenie próchnicy. Zaniedbanie tych kwestii może prowadzić do znacznie poważniejszych skutków, w tym również utraty zęba.

Zarówno wczesne wykrycie, jak i odpowiednie leczenie próchnicy pozwala nie tylko zachować naturalną strukturę zęba, ale też uniknąć bardziej inwazyjnych zabiegów, do których zaliczana jest endodoncja, a w skrajnych przypadkach również ekstrakcja.

W zakresie leczenia zachowawczego znajduje się również leczenie powikłań próchnicy, wypełnianie ubytków, leczenie kanałowe, odbudowa brakującego zęba, a także leczenie stanów pourazowych.

Zakres jej działań jest szeroki, co pozwala na kompleksowe zadbanie o zdrowie jamy ustnej.

Jeżeli poszukujesz gabinetu stomatologicznego, w którym nie tylko dokonasz przeglądu stanu swojego uzębienia, ale również będziesz mógł skorzystać z szeregu zabiegów, pozwalających na właściwe zatroszczenie się o Twoje zdrowie – sprawdź koniecznie ofertę Fabdent. Nasza klinika zatrudnia wyłącznie prawdziwych fachowców, którzy należycie zadbają o Twoje zęby, a Ty będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem oraz pełnym komfortem.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button