Co to jest retencja w ortodoncji?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Co to jest retencja w ortodoncji?

Retencja jest ostatnim etapem leczenie ortodontycznego. Dzięki niej możliwe jest utrwalenie pożądanych efektów. Na czym polega leczenie ortodontyczne? Ile trwa retencja na zęby? W kolejnych akapitach znajdziesz odpowiedzi na te i inne ważne pytania.

Czym jest retencja ortodontyczna?

Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest retencja. Ortodoncja obejmuje także diagnostykę, higienę i leczenie ubytków, wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego, założenie aparatu, wizyty kontrolne, zakończenie leczenia. To jaka retencja na zęby zostanie zastosowana zależy od różnych czynników, a o wyborze odpowiedniej metody decyduje specjalista zajmujący się leczeniem ortodontycznym. Oto dostępne rodzaje retencji:

  • Płytki retencyjne – rodzaj zdejmowanego aparatu ortodontycznego. Ważne jest przestrzeganie zasad związanych z prawidłowym użytkowaniem płytki retencyjnej. Wszystkie potrzebne informacje uzyskasz od lekarza zajmującego się leczeniem.
  • Drut retencyjny – mocuje się go do powierzchni językowej lub podniebiennej. Taki aparat to inaczej retainer. Dostępne są różne rodzaje aparatów retencyjnych. Poza stałym aparatem retencyjnym można zastosować także różnego rodzaju płytki lub specjalne pozycjonery.

Każdy przypadek jest inny, a więc do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie. Retencja ruchoma najczęściej rozpoczyna się od noszenia aparatu przez całą dobę, na kolejnym etapie leczenia zakłada się go jedynie na noc. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń specjalisty nie tylko jeśli chodzi o użytkowanie aparatu, ale także o higienę. Aparat retencyjny trzeba czyścić regularnie i w sposób dobrany do rodzaju materiału, z jakiego został wykonany. Dobrym pomysłem jest też używanie szczoteczek ortodontycznych, nici dentystycznych oraz szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Dbanie o higienę jamy ustnej i aparatu retencyjnego to coś, o czym nie można zapominać. Dzięki temu uzyskasz wymarzony uśmiech, a Twoje zęby będą zdrowe.

Lekarz może także zalecić retencję stałą. Także w tym przypadku ważne jest przestrzegania porad lekarza dotyczących higieny. Pamiętaj też, aby unikać niekorzystnych nawyków takich jak gryzienie długopisów, może to bowiem uszkodzić aparat. Dzięki retencji stałej możliwe jest utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego.

Na czym polega leczenie retencyjne?

Chociaż retencja po aparacie jest ostatnim etapem leczenia ortodontycznego, nie można zapominać o jej dużym wpływie na prezencję uśmiechu. Bardzo ważne jest to, aby postawić na leczenie w doświadczonej i zaufanej klinice. Lekarz prowadzący leczenie ortodontyczne powinien poznać przypadek swojego pacjenta tak dobrze, aby wybrać odpowiedni sposób na utrwalenie efektów. Gdy nadejdzie już długo wyczekiwany dzień zdjęcia aparatu stałego specjalista pobierze wycisk, co umożliwi przygotowanie aparatu retencyjnego. Niestety wady zgryzu lubią powracać, a więc zastosowanie leczenia retencyjnego jest bez wątpienia koniecznością. Pozwoli to uniknąć utraty efektów, na które pracowało się przez wiele miesięcy.

Wiesz już, co to jest retencja w ortodoncji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych metod, oto kilka ważnych informacji:

  • Nakładki retencyjne na zęby – mogą być silikonowe i nie rzucają się w oczy. Można je czyścić za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Zakładanie i zdejmowanie takich nakładek jest szybkie i proste.
  • Drut retencyjny – przytwierdza się go po wewnętrznej stronie zębów za pomocą specjalnego kleju. Taki drut najczęściej pacjent musi nosić przez całe życie.
  • Płytki retencyjne – płytka Hawleya wykonana jest z akrylu, składa się z metalowej ramki obejmującej łuki zębów. Akrylowa płytka pokrywa zaś dno jamy ustnej lub podniebienie. Płytki Schwarza zaś składa się z akrylowej podstawki i specjalnych klamer, które mają utrzymać aparat w odpowiedniej pozycji.

To, czy najlepiej sprawdzi się drut, nakładki, czy też płytka retencyjna po zdjęciu aparatu, określi specjalista. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania, warto je zadać. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wiesz, jak postępować, aby cieszyć się zdrowiem jamy ustnej i pięknym uśmiechem.

Retencja na zęby – ile trwa?

Ile trwa retencja ortodontyczna to jedna z kwestii, która może Cię zainteresować. Zależy to od różnych ważnych czynników jak na przykład wiek pacjenta, rodzaj korygowanej wady, obecność ósemek, czy też stan przyzębia. Zazwyczaj retencja trwa tyle, ile trwało użytkowanie aparatu stałego. Najpewniejsze informacje dotyczące czasu trwania retencji uzyskasz oczywiście od lekarza zajmującego się leczeniem ortodontycznym.

Bez wątpienia nie warto zwlekać z udaniem się na pierwszą wizytę u ortodonty. Trzeba bowiem pamiętać, że chociaż dostępne są różne retencje ortodontyczne, im pacjent jest starszy, tym zęby mają większą predyspozycję do powrotu do wadliwego ułożenia sprzed rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Niezależnie od tego, jak bardzo wada jest widoczna, warto jak najszybciej rozpocząć drogę do zdrowszego i piękniejszego uśmiechu. Zaburzenia żucia, asymetryczny wzrost szczęki, czy też nadmierne starcie zębów to tylko niektóre z wielu problemów, jakich można uniknąć dzięki odpowiedniemu leczeniu ortodontycznemu.

Nie tylko jeśli chodzi o leczenie retencyjne istnieje wiele możliwości. Również aparaty ortodontyczne dostępne są w różnych wariantach. Dzięki temu specjalista sprawnie wybierze sposób leczenia dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Oto kilka dostępnych opcji:

  • Aparaty tradycyjne – metalowe, ceramiczne lub szafirowe. Jednym z elementów budowy takiego aparatu są ligatury, które wytwarzane są w różnych kolorach.
  • Aparaty samoligaturujące – duży komfort leczenia i brak dużych trudności w dbaniu o higienę to jedne z największych zalet tego rodzaju aparatów ortodontycznych.
  • Aparaty o przezroczystych nakładkach – popularność zyskały w ciągu ostatnich kilku lat. Taki aparat jest praktycznie niewidoczny. Najczęściej stosuje się je w przypadku wad o małym nasileniu.

Zapraszamy na konsultację. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, na której znamy się bardzo dobrze. Specjalista zajmujący się leczeniem zaproponuje Ci rozwiązanie, dzięki któremu osiągniesz wymarzony efekt.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button