Większość z nas doświadcza problemów z jamą ustną. Czasami konieczne jest wykonanie ekstrakcji zęba. Czym ona jest i w jaki sposób przebiega? Postaramy się szczegółowo opisać ten proces, aby rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Wyjaśnimy także różnice, dlaczego czasem mówimy o ekstrakcji, innym razem o usuwaniu zęba, jego rwaniu lub też wyrywaniu. Z artykułu dowiesz się także, jak przygotować się do zabiegu i w jaki sposób zadbać o higienę bezpośrednio po nim. Opiszemy także procedurę usuwania „zębów mądrości”, czyli ósemek. Podpowiemy Ci, w jaki sposób uniknąć powikłań po zabiegu oraz wyjaśnimy, jakie są zalecenia bezpośrednio po takim zabiegu.
Dlaczego ekstrakcja zęba jest ważnym zabiegiem w stomatologii?
Jeśli stomatolog określi, że zabieg ekstrakcji jest konieczny, nie należy tego bagatelizować. Chory ząb należy jak najszybciej usunąć, aby nie tylko nie sprawiał Pacjentowi bólu, ale także nie prowadził do poważniejszych schorzeń. Czasami konieczność ekstrakcji może także wynikać ze znacznych wad zgryzu, jednak z reguły, przyczyny ekstrakcji należy szukać przede wszystkim w złym stanie zęba lub przyzębia, gdzie inny rodzaj leczenia nie przynosi już żadnych efektów.
Co to jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba należy do jednej z częściej przeprowadzanych procedur w stomatologii chirurgicznej. Jest to usunięcie zęba z zębodołu przy użyciu specjalnych narzędzi dentystycznych. Zabieg ten jest wykonywany przez chirurga stomatologicznego lub dentystę, w zależności od rodzaju zęba, jego umiejscowienia czy skomplikowania problemu. Ważne jest, aby zawsze korzystać z usług osoby, która posiada niezbędne doświadczenie oraz specjalizuje się w tego typu zabiegach. Do ekstrakcji zęba używa się najczęściej znieczulenia miejscowego, dzięki któremu jest ono całkowicie bezbolesne. Prawidłowe wykonanie ekstrakcji zęba nie powinno nieść za sobą ryzyka wystąpienia powikłań, jednak nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może zakończyć się uszkodzeniem tkanek miękkich lub zniszczyć sąsiadujący zdrowy ząb. Co to oznacza w praktyce? Więcej problemów i konieczność poddania się dalszemu leczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać kliniki dentystyczne, które cieszą się uznaniem wśród innych Pacjentów, a ich personel posiada odpowiednie doświadczenie w usuwaniu zębów. Co więcej, jedynie dobrze przeprowadzony zabieg ekstrakcji gwarantuje możliwość prawidłowej rehabilitacji protetycznej. Obecnie w nowoczesnych gabinetach dentystycznych używane są narzędzia, które zwiększają możliwość precyzyjnego usunięcia zęba, co wpływa także na zminimalizowanie się ryzyka uszkodzeń nie tylko blaszki przedsionkowej wyrostka zębodołowego, ale także zmniejszają ból pozabiegowy.
Ekstrakcja zęba, wyrwanie zęba, usuwanie zęba i rwanie zęba, to terminy, których często używa się naprzemiennie. Fachowo jednak specjaliści używają przede wszystkim pierwszego zwrotu. Ekstrakcja zęba to termin związany nie tylko z samym procesem usunięcia zęba, ale także przygotowaniem do całego zabiegu oraz opieką tuż po nim. Usuwanie zęba często jest terminem, który najczęściej dotyczy ósemek.
Dlaczego ząb jest usuwany? Przyczyny ekstrakcji
Zazwyczaj usuwanie zębów kojarzy się nam z ostatecznością. Lekarze także najpierw staraj a się wyleczyć chory ząb, a gdy leczenie to nie przynosi rezultatów, decydują się na jego ekstrakcję. Istnieje pięć powodów, dlaczego konieczne jest usunięcie zęba. Przede wszystkim ekstrakcję stosuje się wtedy, gdy:
- Próchnica zbyt głęboko naruszyła już strukturę zęba – nieleczona próchnica jest w stanie nie tylko uszkodzić nawierzchnię zęba, ale także przeniknąć do jego wnętrza, co może zakończyć się demineralizacją szkliwa, zajęciem zębiny, a nawet zaatakowaniem miazgi, która jest tkanką wewnętrzną zęba. Wtedy często lekarze decydują się na leczenie kanałowe. Nie zawsze jednak to wystarcza. Gdy zapalenie miazgi jest nieodwracalne, konieczne jest usunięcie chorego zęba. Niebezpieczne są także powikłania, które mogą pojawić się po zapaleniu miazgi, takie jak martwica i zgorzel miazgi, niedrożność kanałów zęba czy zapalenie ozębnej. Wtedy należy jak najszybciej usunąć ząb tak, aby nie zagrażał naszemu zdrowiu.
- Zatrzymanie się zęba – co to w ogóle znaczy? Ząb zatrzymany to taki, który albo znajduje się pod dziąsłem w kości lub też częściowo wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Najczęściej problem ten dotyczy ósemek. Nie zawsze jednak zatrzymane zęby należy usuwać. Zazwyczaj stomatolog decyduje się na ekstrakcję zatrzymanego zęba wtedy, gdy może on zaszkodzić zdrowym zębom. Często wyrasta on bowiem pod nieodpowiednim kątem lub też powoduje silne dolegliwości bólowe, które mają wpływ na pojawienie się stanów zapalnych dziąseł, czy też niszczą przyzębie zębów sąsiadujących lub są przyczyną pojawienia się wad zgryzu.
- Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego – u niektórych osób zęby są dość ciasno ułożone, co powoduje ich stłoczenie w jamie ustnej. Wtedy też może stać się to przeszkodą do założenia aparatu ortodontycznego. Pamiętaj, że ekstrakcja zdrowych zębów jest wykonywana w tym przypadku po to, aby uniknąć wad zgryzu, wad wymowy, a zęby, które ulegają usunięciu, są zazwyczaj zniszczone. Często też lekarz decyduje się na wyrwanie ósemek.
- Paradontoza o zaawansowanym stopniu – zła kondycja przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości, może także być przyczyną podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba. Najczęściej usuwa się zęby u Pacjentów, którzy cierpią na zaawansowaną paradontozę, czyli przewlekłą chorobę tkanek przyzębia. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszym stadium choroby jest ona uleczalna, część osób zgłasza się jednak zbyt późno na leczenie, gdy bakterie zaczynają już eksplorować kość wyrostka zębodołowego, przez co ząb traci podparcie kostne.
- Urazy zębów, kości szczęki, żuchwy – zabieg usuwania zęba przeprowadza się także wtedy, gdy na skutek różnych wypadków doszło do urazu części twarzowej czaszki, a ząb został pęknięty, została złamana jego korona w obrębie szkliwa, miazga lub zębina. Specjaliści decydują się na ekstrakcję zęba w szczególności wtedy, Gd doszło do złamania pionowego lub skośnego korzenia. Usunięcie zęba jest też czasem konieczne, gdy jego leczenie Zabrza prawidłowe gojenie się złamania kości szczęki lub żuchwy.
Na czym polega procedura ekstrakcji zęba?
Ekstrakcja zęba zaczyna się od jego znieczulenia. Pacjent podczas całego zabiegu nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości bólowych. Po chwili, gdy znieczulenie zaczyna działać, dentysta zrywa więzadło okrężne, które otacza ząb. Kolejno doprowadza do jego zwichnięcia przy pomocy kleszczy, co pozwala oddzielić ząb od kości szczęki. Następnie wyjmuje on ząb z zębodołu. Ważnym krokiem jest także dokładne oczyszczenie zębodołu, aby nie pozostały w nim żadne fragmenty kości. Po wykonaniu tej czynności specjalista zakłada w miejsce ekstrakcji tampon zatrzymujący krwawienie. W miejscu leczenia pojawia się zazwyczaj skrzep, co jest normalnym efektem naruszenia struktury zęba.
Chirurgiczne usunięcie zęba
Chirurgiczne usunięcie zęba jest bardziej zaawansowaną interwencją. Zazwyczaj ekstrakcji z użyciem narzędzi chirurgicznych dokonuje się w przypadku usuwania ósemek oraz zębów, do których dostęp jest znacznie utrudniony, na przykład zatrzymały się one w dziąśle. Również w tym przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe, jednak konieczne jest dokładne nacięcie dziąsła, by odseparować ząb od przylegających do niego tkanek. Tutaj specjalista musi już korzystać z pomocy wiertła, którym usuwa warstwę kości, która otacza ząb. Następnie przy pomocy kleszczy i dłuta może wyjąć ząb z zębodołu. Na koniec zakłada kilka szwów, które usuwa się po tygodniu.
Możliwe powikłania po ekstrakcji
jak każdy zabieg, również ekstrakcja zęba może nieść za sobą różne powikłania. Aby ich uniknąć, należy poinformować lekarza przed wykonaniem zabiegu o swoim stanie zdrowia, a także przyjmowanych na stałe lekach. Do najczęstszych powikłań pozabiegowych zalicza się przede wszystkim:
- tzw. suchy zębodół, co inaczej nazywane jest bólem pekstrakcyjnym;
- wydłużające się krwawienie z miejsca wykonania zabiegu;
- ropne zapalenie zębodołu, które jest spowodowane niedokładnym oczyszczeniem zębodołu z fragmentu kości.
Aby uniknąć powikłań, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń po zabiegu ekstrakcji, jakie przekazuje nam lekarz. Co więcej, miejsca usunięcia zęba nie należy dotykać nawet językiem, bo może to prowadzić do dostania się bakterii w świeżą ranę.
Zalecenia po zabiegu ekstrakcji
Przede wszystkim należy pamiętać, że ekstrakcja zęba jest wykonywana pod znieczuleniem. Oznacza to, że nie od razu uzyskujemy pełne czucie nie tylko w zębie, ale i języku, podniebieniu czy wewnętrznej stronie policzków. Bezpośrednio po usunięciu zęba nie powinno się spożywać posiłków oraz przez pierwszą godzinę unikać spożywania napojów. Gazik, który jest umieszczany w jamie ustnej, powinien być uciskany przez Pacjenta przez co najmniej 30 minut. Zabronione jest płukanie jamy ustnej przez około 6 godzin od zakończenia zabiegu. Nadto zaleca się stosowanie kompresów chłodzących, aby zniwelować ból i opuchliznę. Można przyjmować środki przeciwbólowe, gdy znieczulenie przestaje już działać. Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, zaleca się całkowitą rezygnację z nikotyny, alkoholu i wzmożonego wysiłku fizycznego przez około 7-10 dni po wykonaniu ekstrakcji zęba.
Należy pamiętać, jak ważne znaczenie ma prawidłowa opieka po ekstrakcji każdego zęba. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza, aby uniknąć komplikacji, jakie mogą wystąpić po zabiegu usunięcia zęba. Prawidłowa higiena jamy ustnej pomoże Ci uniknąć konieczności wyrwania zębów. Uważa się, że każda ekstrakcja zęba jest zabiegiem bezpiecznym i całkowicie bezbolesnym i jest wykonywana albo przez lekarza dentystę, albo przez chirurga. Jej czas jest uzależniony nie tylko od umiejscowienia zęba, ale także od warunków anatomicznych Pacjenta, trudności, jakie mogą się pojawić w związku z przeprowadzeniem zabiegu oraz ilością zębów, które kwalifikują się do usunięcia. Jeśli odczuwasz ból lub ucisk, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. Możesz skorzystać z usług naszego gabinetu stomatologicznego FabDent lub możesz znaleźć więcej informacji na temat ekstrakcji na stronach: chirurg stomatolog w Warszawie, chirurgiczne usuwanie ósemek w Warszawie, piezochirurgia w Warszawie.