Czym jest płytka Schwarza?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czym jest płytka Schwarza?

Czym jest płytka Schwarza?

Aparat Schwarza czy płytka Szwarca, to pojęcia, które przeciętnemu człowiekowi mogą wydawać się obce. Jednak w stomatologii funkcjonują już od dłuższego czasu. Do czego służy to urządzenie i jakie są jego zalety? O tym opiszemy w naszym artykule.

Co to jest płytka Schwarza?

Płytka Schwarza jest stosowana w leczeniu ortodontycznym. Może być używana nawet u najmłodszych pacjentów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z aparatem ortodontycznym, jak i u osób dorosłych. Ten przedmiot jest używany do korekcji wykrytej wady zgryzu. Jest ona inaczej nazywana aparatem czynnościowym. Jego stosowanie ma na celu rozszerzenie dolnych i górnych łuków zębowych za pomocą symulacji przyrostu kości na szerokość. Aparaty ruchome tej konstrukcji dają najlepsze rezultaty w przypadku leczenia lekkich wad zgryzu w okresie skoku wzrostowego u dzieci, dlatego stosuje się je najczęściej w przypadku występowania uzębienia mieszanego, czyli posiadania w jamie ustnej zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

Kiedy stosuje się płytkę Schwarza?

Aparat czynnościowy, jakim jest płytka Schwarza, jest stosowana najczęściej do leczenia zbyt krótkiego łuku zębowego lub niedorozwoju zgryzu u dzieci. Dzięki używaniu tego aparatu ortodontycznego możliwe jest delikatne rozszerzenie przestrzeni między zębami, co niweluje ryzyko stłoczeń zębowych oraz stwarza miejsce na wyżynające się zęby stałe. Czasami płytka Schwarza jest także stosowana celem zniwelowania diastemy, czyli przerw między zębami, nadmiernego zbliżania się zębów do siebie czy też przekręcania się zębów lub cofnięcia się pojedynczego zęba do tyłu.

Budowa płytki Schwarza

Aparat ortodontyczny nazywany płytką Schwarza składa się z trzech podstawowych elementów:

  • akrylowej płytki, która jest tworzona i dobierana zgodnie z indywidualnymi cechami zębów pacjenta;
  • metalowych łuków zębowych;
  • specjalnych drucianych klamer.

Dzięki temu jej konstrukcja jest bardzo stabilna, co pozwala na utrzymywanie się aparatu w jednym miejscu. Klamry umożliwiają mobilizowanie żuchwy do ciągłego rozciągania się. Stanowią więc elementy czynne aparatu. Na początku leczenia ortodontycznego, w jamie ustnej pacjenta mocowana jest jedna płytka w bliskiej okolicy języka przy łuku dolnym oraz druga, która mocowana jest na podniebieniu. Kolor aparatu można samodzielnie wybrać, w zależności od upodobań dziecka.

Zalety płytki Schwarza

Warto wspomnieć o głównych zaletach tego typu aparatu. Do największych atutów stosowania w leczeniu ortodontycznym płytki Schwarza należą:

  • możliwość samodzielnego wyciągnięcia płytki z ust – dzięki temu jej stosowanie staje się wygodniejsze. Zazwyczaj aparat wyciąga się przed spożywaniem posiłków, rozpoczęciem pielęgnacji jamy ustnej czy też przed podjęciem aktywności fizycznej.
  • łatwość w czyszczeniu – dzięki temu, że aparat ten jest ruchomy, jego elementy można dokładnie doczyścić. Zazwyczaj do tego celu używa się jedynie pasty do zębów, szczoteczki oraz wody.
  • wygoda – dzięki temu, że płytka Schwarza jest wykonywana pod konkretnego pacjenta, jest niezwykle komfortowa w użytkowaniu. Nie powoduje podrażnień w jamie ustnej.
  • niska cena – w porównaniu z efektami, jakie można osiągnąć przy stosowaniu aparatu Schwarza, jej cena jest znacznie niższa niż w przypadku stałych aparatów ortodontycznych.

Płytka Schwarza – jakie efekty można osiągnąć przy jej pomocy?

Prawidłowe stosowanie płytki Schwarza wymaga jej umiejscowienia w jamie ustnej pacjenta przez około 16 godzin na dobę. Wtedy też już po kilku miesiącach można podziwiać pierwsze efekty. W zależności od tego, w jakim celu zdecydowaliśmy się na ten aparat, zgryz staje się prostszy, a stałe zęby mają miejsce na to, by wyrżnąć się ponad powierzchnię dziąseł. Doskonałą alternatywą dla tego typu aparatu jest płytka przedsionkowa, która jest produkowana także dla dorosłych. Należy pamiętać, że o sposobie leczenia powinien decydować specjalista, który dokładnie oceni stan naszego uzębienia i pojawiające się ewentualne wady zgryzu. W klinice FabDent dostępne są nowoczesne rozwiązania dla wszystkich, w tym także dla najmłodszych pacjentów, które pozwolą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami.error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button