Czym jest halitoza i jak ją leczyć?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czym jest halitoza i jak ją leczyć?

Czym jest halitoza i jak ją leczyć?

Halitoza jest dolegliwością, która utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Często jest powodem wielu kompleksów i trudnościami w samoakceptacji. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, często unikają kontaktów z innymi ludźmi, są pozbawieni pewności siebie. Czym w ogóle jest halitoza i w jaki sposób ją wyleczyć? Odpowiemy na te pytania.

Halitoza – co to jest?

Halitoza jest przypadłością, która niektórym zabiera radość z życia. W dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego to pojęcie oznacza cuchnący oddech. Osoby, które mierzą się tym problemem, cierpią na wydzielanie się z ich ust nieprzyjemnej woni, która jest wyczuwalna przez otoczenie. Właśnie dlatego może ona znacznie wpływać na ich sposób funkcjonowania. Zwyczajne spotkanie ze znajomymi czy pojawienie się na bankiecie pracowniczym może być dla nich nie lada wyzwaniem. Standardowa higiena jamy ustnej, stosowanie pastylek do ssania czy gum do żucia nie są wystarczające, problem w dalszym ciągu nie znika. Bardzo często wpływa to na powolne rezygnowanie z towarzyskiego życia oraz unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Wiele osób, które cierpią na tę przypadłość, zastanawia się, jak sprawdzić zapach z ust. Zazwyczaj jednostka, której ten problem dotyczy, ma trudności z oceną własnego oddechu. Często więc uzyskują informacje na temat nieprzyjemnego zapachu z ust od innych, co wprowadza ich w liczne kompleksy. Jak powstaje halitoza? Powodują ją lotne związki siarki, które są produkowane w wyniku reakcji chemicznych bakterii beztlenowych. Te z kolei dostają się do wnętrza jamy ustnej zazwyczaj w trakcie spożywania przez ludzi posiłków. Bakterie te gromadzą się na tylnej części języka, wydzielając kwaśne substancje uszkadzające szkliwo. Mogą także wpływać na pojawianie się stanów zapalnych przyzębia. Halitoza może być też spowodowana przez drobnoustroje, które osiadają bezpośrednio na zębach, powodując powstanie kamienia.

Halitoza – jakie są jej przyczyny?

Pacjenci często zastanawiają się, co powoduje powstanie halitozy i czy mają na to jakiś wpływ. Najważniejsze przyczyny brzydkiego zapachu z ust to:

  • nieregularna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej;
  • nieleczone schorzenia w obrębie jamy ustnej, w tym na przykład próchnica;
  • różne choroby dziąseł, na przykład paradontoza;
  • brak higieny języka, w tym lekceważenie nalotu na jego powierzchni;
  • występowanie wrzodów lub przetok;
  • przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej o podłożu bakteryjnym;
  • infekcje grzybicze;
  • infekcje błony śluzowej jamy ustnej;
  • występowanie płytki nazębnej;
  • brak kontroli dentystycznych;
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu.

Ponadto, poza nieprawidłową dietą i problemami związanymi ze stanem jamy ustnej, halitoza może powstać na skutek występowania schorzeń, które dotyczą dysfunkcji układu oddechowego, jak również pokarmowego – w tym przede wszystkim towarzyszy często refluksowi, czyli cofaniu się treści żołądka. Nieświeży oddech może również świadczyć o chorobach migdałków, zatok przynosowych, a nawet występowaniu schorzeń nowotworowych. Czasami jest też wynikiem przyjmowania niektórych grup leków. Pojawiający się zapach alkoholu z ust to może być też choroba o nazwie kwasica ketonowa. Niezależnie od przyczyny, każdorazowo warto skonsultować niepokojące objawy ze specjalistą. Możliwe jest wtedy wdrożenie skutecznej metody leczenia, która pomoże pozbyć się kłopotu.

Halitoza – jakie objawy daje?

Mimo że najpopularniejszym i najbardziej uciążliwym objawem halitozy jest wydobywanie się z ust nieprzyjemnego fetoru, schorzenie to może także mieć inne symptomy. Należą do nich m.in.:

  • odczucie suchości w ustach – ślina pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka oraz w prawidłowym funkcjonowaniu jamy ustnej. Jest ona odpowiedzialna za oczyszczenie jej wnętrza z zalegających bakterii, dlatego ślinianki produkują jej właściwą ilość. W przypadku halitozy może występować zmniejszenie produkcji śliny, a to z kolei powoduje wzrost namnażania się w środku jamy ustnej związków siarki. Ograniczenie ilości śliny jest najczęściej odczuwalne z samego rana, stąd pojawienie się brzydkiego zapachu z ust o tej porze dnia nawet u osób, które nie cierpią na halitozę.
  • charakterystyczny posmak w ustach – w przypadku występowania halitozy, pacjenci często opisują, że czują na języku nieprzyjemny posmak, który powoduje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu na zewnątrz.
  • niepokojący nalot na języku – kolejnym symptomem halitozy może być pojawienie się żółtego lub białego zabarwieniu języka. Taki kolor wskazuje na nagromadzenie się na jego powierzchni zanieczyszczeń i bakterii, które w rezultacie są przyczyną nieprzyjemnej woni z ust.
  • choroby dziąseł i zębów – najczęściej osoby zmagające się z halitozą cierpią także na inne dolegliwości jamy ustnej, na przykład próchnicą, stanami zapalnymi, paradontozą czy ropniami.
  • spływanie śliny po tylnej ścianie gardła – takie odczucie jest bardzo często efektem pojawienia się infekcji dróg oddechowych. Flegma lub śluz są częstym towarzyszem schorzeń nosa i zatok, a zarazem stanowią źródło bakterii. W trakcie pokonywania przez flegmę drogi po wnętrzu gardła dochodzi do wydostania się mikroorganizmów przez usta, co powoduje nieprzyjemny zapach.

Rodzaje halitozy

Halitoza to schorzenie, które można podzielić na trzy rodzaje:

  • halitoza fizjologiczna – przyczyn tego typu halitozy należy szukać w produktach, jakie ostatnio spożyliśmy. Nieprzyjemny zapach z ust może być więc następstwem palenia papierosów, picia alkoholu czy spożycia czosnku. Po umyciu jamy ustnej objawy halitozy fizjologicznej znikają.
  • halitoza patologiczna – charakteryzuje się chronicznym wydzielaniem się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Jest związana z chorobą. W tym przypadku zaleca się kontakt ze specjalistą.
  • halitoza rzekoma, to schorzenie o podłożu psychicznym. Pacjent ma wrażenie, że jego oddech jest nieświeży, jednak w rzeczywistości zapach z jego ust jest całkowicie normalny.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Przede wszystkim warto pamiętać o trosce o prawidłową higienę jamy ustnej. Dokładne i regularne czyszczenie zębów oraz przestrzeni pomiędzy nimi, szorowanie języka, używanie irygatora czy nici dentystycznej, powinno pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Należy te wyeliminować inne przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu – wprowadzić zdrową dietę oraz leczyć zęby na bieżąco.

Halitoza – jakie leczenie zastosować?

Jeśli standardowe zabiegi pielęgnacyjne zawiodą, warto zgłosić się o pomoc do specjalisty. W aptece znajdziesz również leki na halitozę, które występują w formie tabletek czy sprayów. Warto też zdecydować się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Skaling i piaskowanie zębów jest metodą, która pozwoli pozbyć się kamienia nazębnego, który jest siedliskiem bakterii. Jeśli więc lek na halitozę nie przyniesie pożądanych rezultatów, zapraszamy na konsultację stomatologiczną do kliniki FabDent.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button