Czym są zęby zatrzymane?
Zęby zatrzymane są bardzo często kojarzone z ósemkami, jednak problem ten może dotyczyć także innych zębów, które są usytuowane w obrębie łuków zębowych. Co więcej, mogą one stanowić poważny problem, ponieważ może stać się przyczyną wielu poważnych chorób. Co to jest ząb zatrzymany i jak temu zaradzić? O tym opowiemy w niniejszym artykule.
Co oznacza, że ząb jest zatrzymany?
Jak rozpoznać, że to ząb zatrzymany i co to właściwie oznacza? Kiedy mamy do czynienia z zatrzymaniem zęba? Zdarza się to wtedy, gdy ząb jest prawidłowo wykształcony anatomicznie, jednak nie dochodzi do jego wyrżnięcia i zatrzymuje się on pod powierzchnią dziąsła. To oznacza, że jest on usytuowany zamiast w jamie ustnej w kości szczęki górnej bądź dolnej. Należy podkreślić, że problem ten może dotyczyć wszystkich zębów, choć najczęściej spotykamy się z sytuacją, gdy zatrzymany jest ząb mądrości. Może również zdarzyć się tak, że ząb zatrzymany to trójka, kieł, czy dowolny inny ząb. Najrzadziej jednak spotyka się sytuację, gdzie jedynka czy dwójka utkwiła w dziąśle lub kości. Podobny problem występuje wtedy, gdy ząb wyrósł z boku dziąsła.
Zatrzymane zęby dzieli się na dwie grupy, które różnią się między sobą sposobem zatrzymania. Mogą być one więc zatrzymane całkowicie – dzieje się tak, kiedy cały ząb jest otoczony kością, lub częściowe – wtedy część korony zęba znajduje się ponad powierzchnią dziąsła. Zatrzymany ząb w zatoce szczękowej może być więc zaliczany do grupy całkowitego zatrzymania, natomiast zatrzymany ząb w dziąśle to z kolei częściowe zatrzymanie. Również w przypadku, gdy dwa zęby znajdują się jednym miejscu, nie jest możliwe wyrżnięcie się jednego z nich ponad powierzchnię dziąseł i wtedy też mówimy o zatrzymaniu całkowitym.
Ząb zatrzymany – jakie są jego objawy?
Jeżeli zatrzymany jest kieł górny lub jakikolwiek ząb, który nie jest ósemką, bardzo łatwo można rozpoznać problem. Jest on nie tylko dostrzegalny, ale także odczuwany przez pacjenta. Gdy natomiast dochodzi do zatrzymania ósemek, ciężej jest zidentyfikować taką przypadłość, ponieważ nie u każdego człowieka występuje zawiązka takich zębów. Wtedy też niezbędną jest fachowa ocena jamy ustnej przez stomatologa. Jakie inne objawy są charakterystyczne dla zatrzymanych zębów? Należą do nich m.in.:
- nieprawidłowości okluzji, czyli zgryzu;
- pojawienie się paradontozy w okolicy zęba zatrzymanego;
- silne i przewlekłe dolegliwości bólowe;
- występowanie stanu zapalnego dziąseł nad zatrzymanymi zębami;
- trudności z rozwieraniem ust;
- szczękościsk;
- pojawienie się próchnicy korony zęba – jest to częsty przypadek dla zębów częściowo zatrzymanych.
Jakie są przyczyny zatrzymywania się zębów?
Warto także przyjrzeć się temu, dlaczego w ogóle dochodzi do zatrzymywania się zęba w jamie ustnej. Najczęściej przyczyna nie jest zależna od pacjenta, ponieważ do zatrzymania zębów dochodzi wtedy, gdy łuk zębowy jest zbyt wąski, a wolna przestrzeń nie pozwala na prawidłowe wyrżnięcie się kolejnego zęba. Jest to więc częsty problem u osób, które w późnym wieku straciły zęby mleczne, co staje się przeszkodą dla pojawienia się na ich miejsce stałego odpowiednika. W takim przypadku zazwyczaj pozostałe stałe części uzębienia są już ułożone na własnych miejscach ciasno, dlatego też blokują one pojawienie się nowego zęba w sposób częściowy lub całkowity. Należy tu podkreślić, że takich sytuacji można uniknąć, jeśli prawidłowo troszczymy się o naszą jamę ustną już od najmłodszych lat. Regularne wizyty kontrolne oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia zębów mlecznych w dzieciństwie może pomóc zidentyfikować problem wcześniej, co z kolei pozwala na zastosowanie właściwych aparatów ortodontycznych lub uniknięcie sytuacji, w której mleczaki blokują wyżynanie się zębów stałych. Stomatolog może również ocenić, czy zęby mleczne nie powinny już zacząć wypadać. W tym celu często wykonywana jest tomografia komputerowa zębów, która obrazuje stan, w jakim znajdują się zęby stałe. To pozwala na kontrolowanie ich wzrostu i interwencję w razie potrzeby. Poza tym do innych przyczyn zatrzymywania się zębów należą:
- nieuregulowana gospodarka hormonalna lub zmiany hormonalne;
- podłoże genetyczne;
- niedobór niektórych witamin, w tym szczególnie witaminy D oraz A;
- urazy mechaniczne szczęki;
- wykonywanie nieprawidłowego leczenia dentystycznego w przeszłości.
Czy trzeba usuwać ząb zatrzymany?
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle lub jest całkowicie zatrzymany wewnątrz dziąsła czy kości? Czy wymaga on leczenia? Tak, takie nieprawidłowości powinny być niezwłocznie skonsultowane ze specjalistą i usuwane. Jak się do tego zabrać? Najważniejsze jest szybkie wdrożenie odpowiedniej metody leczenia. W tym celu należy udać się do specjalisty, który wykona przegląd wnętrza jamy ustnej oraz zleci wykonanie zdjęcia RTG. Dzięki temu problem może być właściwie zdiagnozowany. Ząb, który jest usytuowany na dziąśle, jest widoczny nawet dla samego pacjenta. Tomografia komputerowa może z kolei ujawnić zatrzymanie zęba w całości. Zazwyczaj w przypadku pojawienia się zatrzymania zębów, stomatolog usuwa je chirurgicznie. Niektóre zęby stałe mogą być jednak specyficznie ułożone, dlatego sam zabieg może być nieco bardziej skomplikowany. Niezbędne jest wtedy odsłonięcie zęba zatrzymanego, aby chirurg miał do niego łatwiejszy dostęp i mógł wykonać bezpiecznie jego ekstrakcję. Usuwanie zatrzymanego zęba jest także uzależnione od jego położenia. Znacznie łatwiej jest wykonać ekstrakcję górnych ósemek niż na przykład ich dolnych odpowiedników. Zwykle dolne trzonowce ulegają całkowitemu zatrzymaniu, co utrudnia wykonanie całego procesu. Warto także wiedzieć, że niektóre zatrzymane zęby nie są usuwane. W nowoczesnej stomatologii pojawiła się także możliwość ściągnięcia zęba przy pomocy leczenia ortodontycznego. W tym przypadku czas odgrywa kluczową rolę. Ściąganie zębów dotyczy w szczególności przednich zębów.
Ile czasu trwa ściąganie zatrzymanego zęba?
Jest to długotrwały proces. Może on potrwać nawet kilka lat. Na czym on właściwie polega? Ściągnięcie zęba to jego chirurgiczne odsłonięcie, a następnie zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego. Dzięki temu możliwe jest skorygowanie zgryzu oraz osiągnięcie prawidłowego ułożenia zęba. Tę metodę stosuje się przede wszystkim na jedynki, dwójki, jak również kły oraz piątki. Pamiętaj, że im wcześniej zdecydujesz się na ściągnięcie zęba i użycie odpowiedniego aparatu, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Odwlekanie tej decyzji może nieść za sobą przykre konsekwencje, w tym dolegliwości bólowe, pojawianie się silnych stanów zapalnych czy narażenie na paradontozę.
Ile kosztuje wyrwanie zęba zatrzymanego?
Ceny zabiegu ekstrakcji zębów zatrzymanych mogą się różnić, co jest spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim ich usytuowaniem w jamie ustnej, ale też stopniem zatrzymania czy też pojawiającymi się innymi problemami zdrowotnymi w szczęce. Każdy przypadek jest inny, dlatego warto udać się na wizytę konsultacyjną do zaufanego stomatologa, aby wprowadził odpowiedni sposób leczenia. W klinice FabDent oferujemy wiele nowoczesnych metod, które pozwolą Ci zapomnieć o tym problemie. Cennik naszych usług jest dostępny na stronie internetowej.