Czym jest torbiel zęba i jak się objawia?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czym jest torbiel zęba i jak się objawia?

Czym jest torbiel zęba i jak się objawia?

Torbiel zęba może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. W jaki sposób ona powstaje? Czy można skutecznie się jej pozbyć? Czy wdrożenie leczenia jest niezbędne w każdym przypadku? Czy torbiel zęba to nowotwór? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Czym jest torbiel zęba?

Torbiel w jamie ustnej jest patologiczną zmianą, która posiada treść o różnym składzie i konsystencji. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a jej rozwój jest długotrwały. Torbiel zęba jest najczęściej usytuowana w okolicy kości szczęki i żuchwy. Często do ich diagnostyki dochodzi podczas wykonania badań radiologicznych. Początkowe stadium rozwoju torbieli zazwyczaj nie jest wykrywane, dopiero później mogą one powodować dolegliwości bólowe, jak również objawiają się one uwypukleniem kości lub dziąsła, które otaczają zmiany patologiczne. Wtedy też pacjent zauważa, że jego zdrowie wymaga kontroli specjalisty. Torbiel jest wypełniona płynem o niejednorodnej konsystencji. Może się ona pojawić na podniebieniu, w pobliżu korzenia zęba czy na tkankach miękkich dziąseł. Warto odpowiedzieć na pytanie, czy taka zmiana jest groźna. Właściwie każdy rodzaj tej zmiany – zarówno torbiel pod zębem, jak i torbiel na zębach, powinny być skonsultowane ze stomatologiem. Mogą mieć bowiem negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zaniedbanie rozwoju torbieli może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ prowadzi często do poważnych powikłań. Przede wszystkim należy pamiętać, że rozrost torbieli może prowadzić do zmian w symetrii twarzy, rozchwiania zębów czy nawet ich przemieszczania. Każda z deformacji powinna być więc skonsultowana z lekarzem, który jasno określi, jaki jest to rodzaj zmiany: torbiel na dziąśle, torbiel w zębie, torbiel przy zębie czy też torbiel na korzeniu zęba. Tylko wtedy możliwe jest wprowadzenie prawidłowego sposobu leczenia.

Przyczyny torbieli zębów

Za podstawową przyczynę powstawania torbieli w jamie ustnej uważa się długotrwale występujące stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych zęba. Często są one wynikiem złego stanu jamy ustnej, który jest spowodowany na przykład nieprawidłową pielęgnacją zębów i dziąseł. Niedomywanie zębów i przestrzeni międzyzębowych często skutkuje pojawieniem się próchnicy, która także może prowadzić do stanu zapalnego. Inną przyczyną jest zaniedbywanie kontrolnych wizyt stomatologicznych. Może to mieć wpływ na zbyt późne określenie, że w naszej jamie ustnej pojawiły się początki stanu zapalnego. Kolejną przesłanką do powstania torbieli jest przewlekła choroba gardła lub nosa. Nieżyt dróg oddechowych powoduje, że bakterie gromadzą się w środku jamy ustnej, często atakując zdrowe zęby. Paradontoza również sprzyja infekcjom pojawiającym się w tym obszarze twarzy. U dzieci z kolei często dochodzi do powstania zmian patologicznych po tym, w jaki sposób przenoszą do ust bakterie na zabawkach czy smoczkach. Jak widać, przyczyn powstania torbieli jest bardzo dużo, dlatego też warto poznać, jakie są objawy tego schorzenia.

Objawy torbieli zęba

Jak już wspomnieliśmy, torbiel rozwija się początkowo bezobjawowo. Do późniejszych symptomów jej powstania należą:

  • silny ból zęba, który występuje najczęściej podczas zaciskania zębów lub przy gryzieniu;
  • pojawienie się opuchlizny wokół miejsca, w którym powstała zmiana;
  • asymetria twarzy;
  • wypukłość na zębie;
  • rozchwianie lub przemieszczenie się zębów;
  • złamania patologiczne;
  • pojawienie się treści ropnej w okolicy zmian patologicznych.

Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny, dlatego też nie u wszystkich osób wystąpią te objawy. Czasami pojawienie się jednego z tych symptomów może wskazywać na pojawienie się zmiany patologicznej, którą warto skontrolować.

Jakie są rodzaje torbieli zęba?

Istnieje kilka rodzajów torbieli, które występują w jamie ustnej. Warto poznać każdą z grup, ponieważ wtedy też łatwiej jest rozpoznać, z jaką torbielą mamy do czynienia. Pamiętajmy jednak, że ostateczna diagnoza powinna zostać dokonana przez specjalistę. Do rodzajów tej zmiany należą:

  • torbiel korzeniowa zęba, jest najczęściej spotykaną odmianą torbieli, jaka występuje w jamie ustnej. Znajduje się ona zazwyczaj w okolicach przednich zębów. Jej przyczyny dopatruje się między innymi w występowaniu przewlekłego zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych zęba, jak również zmian chorobowych miazgi zębowej.
  • torbiel zawiązkowa, czyli zmiana w żuchwie, która powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju zawiązka zęba. Jest ona często spotykana u osób, które posiadają zęby zatrzymane.
  • torbiel rogowaciejąca – inaczej nazywana także torbielą pierwotną. Ten rodzaj torbieli jest zaliczany do zmian nowotworowych. Może stale wzrastać i niszczyć kość.
  • torbiel przyzębia – nie osiąga ona dużych rozmiarów. Jej powstania należy doszukiwać się w wyniku pojawienia się stanu zapalnego w obrębie kieszonek przyzębnej.
  • torbiel dziąsłowa – może występować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Można ją często spotkać u niemowląt. W większości przypadków nie wymaga ona dalszego leczenia i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Jest to więc najbezpieczniejsza forma torbieli, jaka występuje u ludzi.

Jak leczyć torbiel zęba?

Wiele osób posiadających torbiel zęba, zastanawia się, czy trzeba ją usunąć. Istnieją domowe sposoby, które chwilowo niwelują łagodzenie stanu zapalnego i bólu, jednak żaden z nich nie spowoduje, że torbiel samoczynnie zniknie. Jeśli więc zauważymy, że posiadamy objawy charakterystyczne dla jakiegokolwiek rodzaju torbieli, należy bez zbędnej zwłoki, udać się do specjalisty. Stomatolog dysponuje szeregiem możliwości w zakresie postawienia odpowiedniej diagnozy, jak również wprowadzeniem skutecznego leczenia. Wtedy też możliwe jest całkowite usunięcie torbieli. Dentysta może wykonać zdjęcie RTG nawet wtedy, gdy podejrzewa powstanie torbieli, a pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów. Torbiel korzeniowa jest zazwyczaj poddawana terapii endodontycznej. Co więcej, często wykonuje się również chirurgiczne wyłuszczenie torbieli zęba wraz z resekcją wierzchołków korzeni zębowych. W przypadku, gdy leczenie endodontyczne nie przynosi rezultatów, wykonywana jest najczęściej resekcja chirurgiczna. Te wszystkie zabiegi są wykonywane w klinice FabDent. Zachęcamy do umówienia się na wizytę kontrolną oraz skorzystanie z usług naszych specjalistów.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button