Jaka proteza dla młodej osoby będzie najlepsza?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

 1. Home
 2. Jaka proteza dla młodej osoby będzie najlepsza?

Dla młodych osób wygląd ma naprawdę ogromne znaczenie. Nic dziwnego, to dla nich start w dorosłość, poszukiwanie pierwszej pracy, wejście w poważne relacje, założenie rodziny… Być może dlatego tak dużą wagę przywiązują oni do swojej prezencji. Jeśli młode osoby nie posiadają uzębienia lub mają w nim braki, powoduje to naprawdę sporo kompleksów. Uśmiech jest przecież wizytówką naszej twarzy, to jego rolą jest przekazywanie emocji. 

Czasami dochodzi do sporych zaniedbań w prawidłowym dbaniu o higienę ustną wśród młodych osób. W ten sposób tracą oni swoje zęby, co zmniejsza ich pewność siebie. Odczuwają znaczny dyskomfort. Czasami także mogą oni stracić zęby w wyniku przebytych chorób czy wypadków. Jak temu zaradzić? Czy jest sposób na to, aby odzyskać piękny uśmiech? Jaka proteza dla młodej osoby będzie odpowiednia? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule. Pomożemy Ci wybrać odpowiednią protezę, w zależności od problemu, z jakim się zmagasz.

Dlaczego proteza jest odpowiednim rozwiązaniem dla młodych osób?

Proteza to sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała lub narządu. W stomatologii protezą zębową jest uzupełnienie w przypadku braków w uzębieniu lub też całkowite bezzębie, czyli utrata wszystkich zębów w łuku. Dzięki temu urządzeniu można więc korygować nie tylko ubytki w naturalnym uśmiechu, ale także rozwiązać problem braku uzębienia. Jak podawaliśmy wcześniej, istnieje kilka kluczowych przyczyn, które powodują do utraty zębów wśród młodych osób. W szczególności są to:

 • Przebyte choroby;
 • Złe odżywianie się (np. w przypadku anoreksji);
 • Nieutrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej;
 • Wypadki;
 • Próchnica;
 • Choroby przyzębia.

Młode osoby są w szczególności przeczulone na punkcie swojego wyglądu, chcą prezentować się atrakcyjnie. Braki w uzębieniu zdecydowanie temu nie służą. Ponadto, w przypadku luk w łuku zębowym, często zmniejsza się także ich pewność siebie. Brak zębów może być także problemem fizjologicznym – osoby, które nie posiadają uzębienia, mają trudności z żuciem, rozdrabnianiem pokarmów, często w ogóle nie są w stanie jeść niczego twardszego. Żucie pokarmów jedną stroną uzębienia może doprowadzić do chorób układu pokarmowego lub też zmiany rysów twarzy. Jak wiadomo, brak zębów może też stanowić barierę społeczną, która może mieć wpływ na przykład na szukanie przez młode osoby dogodnego miejsca zatrudnienia czy konkretnego stanowiska. Dzięki odpowiednio dobranej protezie wszystkie te problemy można zniwelować.  

Jakie są rodzaje protez? Jakie są zalety i wady poszczególnych typów protez?

Najszerszym podziałem protez na grupy, jest określenie sposobu ich mocowania. W związku z tym możemy wyróżnić więc:

 • Protezy stałe – bez możliwości ich samodzielnego wyciągania. Ich wspólną zaletą jest to, że prezentują się bardzo dobrze. Są też wytrzymałe, a Pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z ich ciągłym przesuwaniem się. Do tej grupy należą:
 1. Korony – są możliwe do założenia tylko wtedy, gdy korzeń zęba Pacjenta jest zdrowo zachowany. To właśnie na nim stomatolog może osadzić koronę, która wyglądem przypomina naturalny ząb. Jest ona najczęściej wykonywana z akrylu lub porcelany. Nieco mniej estetyczną, choć tańszą, wersją korony jest uzupełnienie protetyczne wykonane z metalu. Po założeniu koron możliwe jest gryzienie nawet twardych produktów. Należy jednak pamiętać, że po założeniu korony należy dbać o uzębienie oraz korzystać z wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Korony ładnie się prezentują, jednak są one podatne na ścierania i ukruszenia, dlatego też nie powinny decydować się na nie osoby, które cierpią na bruksizm, chyba że będą stosować odpowiednie szyny relaksacyjne, które zapobiegają ścieraniu się koron. 
 2. Mosty – niewątpliwie ich główną zaletą jest to, że mogą być stosowane zarówno u osób, które posiadają nieliczne luki w uzębieniu, jak również u Pacjentów, którzy w ogóle nie mają uzębienia. Składają się one z dwóch części – koron protetycznych oraz specjalnego przęsła. Korony są mocowane na zębach, które stanowią filar, czyli tych, które bezpośrednio sąsiadują z brakiem zębowym. Przęsła z kolei są sztucznymi zębami, które zostają osadzone tuż nad dziąsłem. A co, jeśli Pacjent nie posiada zębów, które mogłyby stanowić filar dla przęsła? Wtedy też możliwe jest zamocowanie w szczęce lub żuchwie Pacjenta specjalnych implantów, które w praktyce są niewielkimi śrubami. To właśnie one zastępują korzeń brakującego zęba. Na implantach osadza się mosty ceramiczne, które wyglądem przypominają naturalne zęby. Implanty dentystyczne są silnym i wytrzymałym fundamentem dla nowych zębów. Wykonanie mostu na implantach powoduje, że twarz prezentuje się młodziej, a jama ustna jest zdrowsza. Przede wszystkim jednak korzystnie wpływa to na komfort życia osoby, która zdecydowała się na wykonanie mostu. A czy ten sposób uzupełnienia protetycznego ma jakieś wady? w przypadku mocowania koron na filarach z naturalnych zębów Pacjenta, konieczne jest ich lekkie przypiłowanie, co może skutkować skłonnością do próchnicy. Wykonanie mostu na implantach jest też sporym wydatkiem. Mosty, które są mocowane na naturalnych zębach, nie są aż tak drogie.
 3. Implanty – są kolejnym rozwiązaniem nie tylko dla osób, którzy chcą uzupełnić luki w uzębieniu, ale także dla tych, którzy nie posiadają w ogóle zębów. Należy jednak pamiętać, że zabieg wszczepiania implantów składa się z kilku etapów, których czasu nie da się przyspieszyć. Na początku stomatolog rozpoczyna od wypreparowania otworu w kości szczęki. Następnie umieszcza w nim implanty, które najczęściej są śrubami wykonanymi z tytanu. Oczywiście liczba implantów jest uzależniona od tego, jak duże braki w uzębieniu posiada dany Pacjent. Wtedy też rozpoczyna się proces gojenia. Dopiero po tym, kiedy wszystko wróci do normy w jamie ustnej Pacjenta, możliwe jest pobranie wycisku, który stanowi wzór do przygotowania korony protetycznej przez lekarza. Proteza na implantach zapobiega zanikowi kości oraz umożliwia normalne żucie pokarmów. Wygląda ona bardzo estetycznie i cechuje ją wysoka wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wykonanie implantów jest jednak dosyć drogie. Protezy na implantach nie można też wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Proces gojenia się ran jest uzależniony od indywidualnych potrzeb Pacjenta. 
 4. Licówki – zadaniem licówek jest poprawa estetyki zębów naturalnych. Są one mocowane do części licowych zębów, stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Wyglądem przypominają cieniutkie płatki migdałów. Są one najczęściej wykonywane z porcelany. Licówki są więc najczęściej stosowane po to, aby ukryć przebarwienia lub zmienić wygląd niektórych zębów. Nie są one do końca protezami, lecz są przytwierdzone na stałe. Z licówek korzysta coraz więcej osób, w tym gwiazd. Dzięki temu wciąż zyskują one na popularności. Koszty wykonania licówek na pełnym uzębieniu może być jednak drogie. Licówki powodują też większą wrażliwość zębów. Mają jednak o wiele więcej plusów – dzięki nim w krótkiej chwili możesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem bez wyrzeczeń. Możesz także skorygować wygląd każdego zęba.
 • Protezy ruchome, czyli takie, które są noszone w zależności od potrzeb ich użytkownika. Zaleca się, aby wyjmować je na noc. Aby jak najdłużej nam służyły, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz odpowiednim przechowywaniu. Są to:
 1. Protezy akrylowe – są jednymi z najtańszych protez. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Pozwalają na swobodne przeżuwanie pokarmu. Cechuje ich też wspaniała estetyka. Są wykonane ze sztucznych zębów, a do jej osadzenia stosuje się specjalne klamry metalowe. Może zastępować pojedyncze braki w uzębieniu, jak również być uzupełnieniem całkowitym. Do jej wad należy to, że nie zawsze bywa dobrze tolerowana przez użytkowników. Jej stosowanie powoduje, że siły żucia są przenoszone na śluzówkę dziąsła, a nie na kość. Czasami klamry mogą powodować uszkodzenia szkliwa.
 2. Protezy szkieletowe – są używane jako uzupełnienie częściowe. Zaletą protezy szkieletowej jest to, że jest bardzo wytrzymała na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie jest jednak tak estetyczna jak proteza akrylowa. Do jej wykonania używane są stopy metali oraz akryl, który jest podłożem dla sztucznych zębów. W przypadku długotrwałego jej używania kość jest niedostateczne obciążona, co z czasem może powodować jej zanik. Nie jest więc polecana osobom młodym.

Osoby młode, które zdecydują się na protezy stałe, powinny przede wszystkim wybrać jej odpowiedni rodzaj, w zależności od problemu w braku uzębienia, jaki posiadają. Nie wszystkie uzupełnienia mogą być stosowane przy bezzębiu. Wybierając protezę ruchomą, lepiej jest zdecydować się na uzupełnienie akrylowe.

Wybór protezy – jak go dokonać?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Warto także zapoznać się z cennikiem wszystkich opcji, jakie bierzemy pod uwagę. Część gabinetów dentystycznych rozkłada koszt protez na raty. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru protezy na implantach, koszty całkowitego leczenia wzrosną, ponieważ konieczne jest wykonanie kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Młode osoby powinny wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale i komfort użytkowania każdego z uzupełnień protetycznych. Proteza na stałe to z pewnością większy wydatek, jednak Pacjent może cieszyć się wygodą przez cały czas, nawet w nocy. Każdą z protez należy w odpowiedni sposób pielęgnować, aby służyła nam ona przez długi okres. Protezy ruchome powinny być odpowiednio przechowywane. Zarówno one, jak i protezy stałe wymagają także stałej i regularnej higieny jamy ustnej.

 

Jakie są nowoczesne rozwiązania w protetyce?

Obecnie renomowane gabinety i kliniki dentystyczne wprowadzają różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że protezy są o wiele lepiej dobrane. Wśród nich można wyróżnić na przykład sposób wykonywania zdjęć uzębienia. Dobre gabinety dentystyczne posiadają urządzenia, które pozwalają na wykonanie skanu 3D, co wpływa na możliwość precyzyjnego wykonania protezy. Dzięki temu Pacjent może zobaczyć na ekranie, w jaki sposób będzie prezentować się jego uśmiech nawet przed wykonaniem odpowiedniego uzupełnienia. To sprawia, że nowoczesne protezy przypominają naturalne uzębienie, nie wyglądają sztucznie. Są one także wygodne w użytkowaniu, ponieważ są indywidualnie dopasowane do potrzeb Klienta. Nowoczesne protezy są możliwe do wykonania w placówce FabDent.

Kiedy skonsultować się ze specjalistą?

Znaczenie profesjonalnej opinii  jest kluczowe w wyborze dobrej protezy. Stomatolog przeprowadzi z nami wstępną konsultację, sprawdzi stan naszego uzębienia oraz poda opcje, z jakich możemy skorzystać. Nie warto sugerować się jedynie opiniami, które są zamieszczane w Internecie. Każdy Pacjent jest inny, co oznacza, że ma też inne potrzeby. Podczas konsultacji wstępnej dowiesz się, jaki rodzaj protezy byłby dla Ciebie odpowiedni, jak również lekarz przekaże Ci informacje, jak wygląda sam proces zakładania danej protezy. Będziesz też wiedział, w jaki sposób dbać o zęby, aby uzupełnienie protetyczne jak najdłużej Ci służyło. A jak znaleźć odpowiedniego specjalistę? Przede wszystkim korzystaj z pomocy klinik, które cieszą się dobrą opinią. Warto także zwracać uwagę na zakres usług, świadczonych przez stomatologa.

Czy młode osoby powinny zdecydować się na protezę?

Aby poprawić swój komfort oraz pewność siebie, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań stomatologicznych, jakie są obecne na rynku i wybrać protezę idealną dla siebie. Wybór protezy musi być przemyślany i świadomy. Należy zapoznać się z wadami i zaletami każdej z propozycji. Jesteśmy jednak przekonani, że dla młodych osób braki w uzębieniu stanowią naprawdę duży problem, który często jest wstydliwy. Warto więc udać się do specjalisty, który podpowie, jakie rozwiązania są możliwe dla konkretnego Pacjenta. Jeśli chcesz wykonać protezy zębowe w Warszawie lub interesuje Cię proteza na implantach, sprawdź stronę kliniki FabDent. Wykonywana tam jest implantoprotetyka, a umówić się na wizytę możesz za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button