Jak zadbać o zdrowe dziąsła?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

 1. Home
 2. Jak zadbać o zdrowe dziąsła?

Jak zadbać o zdrowe dziąsła?

Zdrowe dziąsła niewadliwie ułatwiają nam normalne funkcjonowanie. Chorób dziąseł nie można także bagatelizować, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dowiedz się więcej na temat właściwej pielęgnacji dziąseł oraz sprawdź, co je regeneruje.

Co robić żeby mieć zdrowe dziąsła?

Większość ludzi pamięta o codziennej pielęgnacji zębów. Jednak mniejszą wagę przywiązujemy już do pielęgnacji dziąseł. Może to jednak prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak na przykład problem ze spożywaniem niektórych napojów czy posiłków, a także wywoływać uczucie dyskomfortu podczas zwykłego szczotkowania. Wiele osób zastanawia się, jak właściwie wyglądają zdrowie dziąsła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech:

 • kształt – zdrowe dziąsła mają lekko trójkątny obrys, a ich wierzchołki są skierowane ku zębowi.
 • barwa – zdrowe dziąsła są różowawe, czasami nieco czerwieńsze, jednak niepokój powinny wzbudzać dziąsła, które są wyraźnie zaczerwienione lub blade, co może być sygnałem różnych problemów zdrowotnych.
 • jednolitość – dziąsła powinny być gładkie i jędrne. Ich zbytnia miękkość lub pojawiające się opuchnięcia czy obrzęki mogą wskazywać na stan zapalny.

Co więcej, niepokój powinny także wzbudzać inne czynniki, w szczególności uczucie bólu lub jakiegokolwiek dyskomfortu, jak również ich krwawienie. Zdrowe dziąsła nie powinny krwawić podczas używania nici dentystycznej czy standardowego mycia zębów. W przeciwnym razie może to świadczyć o ich zapaleniu, zapaleniu przyzębia, infekcji lub ich uszkodzeniu. Często jest też objawem paradontozy. Najważniejszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, aby mieć zdrowe zęby i dziąsła, to przede wszystkim ich właściwa pielęgnacja, jak również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Co poprawia stan dziąseł?

Stomatolog po przeprowadzeniu analizy problemu, z jakim przyszedł do niego pacjent oraz po wykonaniu wywiadu, może postawić diagnozę dotyczącą choroby dziąseł. Wtedy też wprowadza odpowiedni system leczenia. Może on zastosować farmakologię, np. przepisać specjalne płyny do płukania jamy ustnej, zalecić odpowiednią higienę jamy ustnej, czy też usunąć kamień oraz wygładzić powierzchnię korzeni, co czasami wystarcza, aby rozwiązać problem. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny, dlatego to fachowiec powinien decydować o tym, w jaki sposób leczyć choroby dziąseł.

Jak szybko wzmocnić dziąsła?

Przede wszystkim postępuj zgodnie z najważniejszymi krokami:

 • pamiętaj o regularnym, ale także prawidłowym myciu zębów i dziąseł – używaj do tej czynności odpowiedniej szczoteczki. Zbyt miękkie lub zbyt twarde włókno może również uszkodzić jamę ustną.
 • nie bój się regularnych wizyt u stomatologa – tylko specjalista może dogłębnie sprawdzić, czy Twoje dziąsła nie wymagają pomocy.
 • stosuj zdrową dietę – posiłki powinny być nie tylko regularne, ale także bogate niezbędne składniki odżywcze dla utrzymania zdrowych dziąseł.
 • unikaj palenia tytoniu – rzucenie palenia może znacząco poprawić stan dziąseł, a także świeżość oddechu.
 • ogranicz słodycze – spożywanie słodkości w dużych ilościach zmaga powstawanie płytki nazębnej i rozwoju próchnicy, co także może mieć wpływ na stan dziąseł.
 • unikaj stresu – długotrwały, silny stres może osłabić układ odpornościowy organizmu, a to z kolei może zwiększyć podatność na choroby dziąseł.

Co regeneruje dziąsła?

Istnieją także proste, domowe sposoby na zdrowe dziąsła. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe szczotkowanie zębów. Każdorazowe czyszczenie zębów i dziąseł powinno trwać co najmniej 2 minuty i być przeprowadzane regularnie, przynajmniej rano i wieczorem. Dobrze jest również myć zęby po każdym posiłku oraz stosować irygatory bądź nici dentystyczne, które pozwolą nam usunąć resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu unikniemy gromadzeniu się bakterii w jamie ustnej. Zdrowe dziąsła to także odpowiednia dieta i witaminy. Niedobory niektórych składników odżywczych mogą prowadzić do większej podatności na pojawienie się próchnicy. Warto suplementować się więc w szczególności witaminą C i D. W sklepach stacjonarnych i internetowych można także znaleźć tabletki na zdrowe zęby i dziąsła, które zawierają naturalne substancje wspomagające troskę o piękny uśmiech. Dobrym pomysłem jest również delikatne masowanie dziąseł podczas szczotkowania jamy ustnej. Dzięki temu pobudzamy krążenie, co pomaga w prawidłowym przepływie krwi.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie jakiekolwiek choroby przyzębia, to powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Periodontologia to dziedzina w stomatologii, która swoją uwagę skupia właśnie na tej części jamy ustnej. W klinice FabDent znajdziesz profesjonalne usługi dentystyczne, które pozwolą Ci zachować zdrowy i piękny uśmiech oraz komfort, o jakim od dawna marzyłeś. W naszym nowoczesnym centrum znajdziesz specjalistów, którzy wykonują profesjonalne zabiegi w celu przywrócenia prawidłowej kondycji dziąseł i wyleczeniu wielu schorzeń, jakie mogą występować w obrębie tej części jamy ustnej.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button