Dzieci zmieniają nasz świat o 180 stopni. Gdy je posiadamy, chcemy troszczyć się o ich bezpieczeństwo i zdrowie ze szczególną starannością. Rodzice często szukają rozwiązań odnośnie pierwszych wizyt swojej pociechy u stomatologa. Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty? Postanowiliśmy stanąć naprzeciw temu pytaniu i szczegółowo opisać, kiedy zgłosić się do gabinetu dentystycznego z dzieckiem.
Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat. To wpływa na wiele czynników – przede wszystkim zęby Twojego dziecka są zdrowe, jest pod stałą kontrolą eksperta, jak również przyzwyczaja się do wizyt w gabinecie dentystycznym, co przełamuje jego strach i oswaja go z przyrządami, które są charakterystyczne dla stomatologii. Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty? Powinieneś to zrobić wtedy, kiedy Twoja pociecha skończy drugi rok życia. Wtedy też w jego jamie ustnej pojawia się zazwyczaj pierwszy ząbek. Stomatolog oceni fachowo, czy uzębienie Twojego malucha rozwija się prawidłowo. Doradzi również, w jaki sposób dbać o pierwsze ząbki oraz jak poradzić sobie z okresem ich wyrzynania. Prowadzi to nie tylko do troski o zdrowie dziecka, ale także jest skutecznym sposobem na wyrobienie pewnych przyzwyczajeń u malucha. Dzięki wizycie w gabinecie dentystycznym w tak młodym wieku dziecko oswoi się z zapachem i wyglądem kliniki dentystycznej.
Kiedy później udawać się z dzieckiem do dentysty?
Dokładnie tak samo, w jaki sposób dorośli ludzie powinni dbać o swoje uzębienie, powinny robić to też dzieci. Dlatego niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne. Oczywiście poza odwiedzinami stomatologa w ramach kontroli, ważne jest szybkie zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego, gdy zaobserwujemy jakieś niepokojące objawy u swojej pociechy. Kiedyś większość szkół podstawowych była wyposażona w gabinety stomatologiczne, dzięki czemu dzieci nie obawiały się tak spotkań z lekarzem dentystą. Obecnie coraz mniej z nich oferuje tego typu usługi. Jest to niestety przykre, ponieważ szkolni dentyści przekazywali najmłodszym swoją wiedzę dotyczącą codziennej pielęgnacji jamy ustnej, jak również pokazywali, w jaki sposób myć zęby, aby usunąć z nich wszelkie resztki jedzenia i pozbyć się bakterii. To właśnie w szkolnych gabinetach dentystycznych możliwe było wykonanie przeglądu uzębienia najmłodszych, co powodowało, że dzieci na bieżąco miały usuwaną próchnicę z uszkodzonych zębów. Dentyści, którzy byli zatrudnieni w szkołach, rozdawali dzieciom próbki past do zębów, prezentowali, w jaki sposób prawidłowo korzystać ze szczoteczki do zębów oraz sprawdzali, czy ich uzębienie dobrze się rozwija. Obecnie opieka stomatologiczna istnieje jedynie w nielicznych szkołach w Polsce, dlatego też tak ważne jest, aby każdy rodzic udawał się z dzieckiem na regularne wizyty w gabinecie dentystycznym samodzielnie. Jeżeli w porę nie wyrobimy tego nawyku, w przyszłości nasze pociechy mogą stronić od spotkań z lekarzem dentystą, co z pewnością źle wpłynie na ich zdrowie.
Kiedy iść pierwszy raz do dentysty?
Jeśli dziecko ukończyło drugi rok życia, zbliża się do trzeciego, a w dalszym ciągu nie pojawił się u niego pierwszy ząbek, wtedy także powinieneś udać się z nim do gabinetu dentystycznego. Specjalista oceni, czy rozwój jego jamy ustnej oraz uzębienia jest prawidłowy, czy Twoja pociecha nie potrzebuje wdrożenia środków farmakologicznych lub czy nie pojawił się inny problem w tym zakresie. Proces wyrzynania się pierwszych ząbków nie jest u wszystkich maluchów książkowy. Wszelkie nieprawidłowości, które są wykryte już w najmłodszych latach życia dziecka, mogą wpłynąć na ukształtowanie całej jamy ustnej oraz uniknięcie poważniejszych kłopotów, jakie mogą się z tym wiązać. Jeśli Twoje dziecko płacze i cierpi, a mimo tego w dalszym ciągu nie pojawił się u niego żaden ząbek, stomatolog wykona prześwietlenie, które ujawni, na jakim etapie jest rozwój poszczególnych ząbków. Należy pamiętać, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym Twojego dziecka, powinna być w pełni adaptacyjna. Maluch nie może być przerażony narzędziami, jakie służą do pracy stomatologa, ale mieć czas na oswojenie się z wyglądem, zapachem i hałasem, jaki dochodzi z gabinetu dentystycznego. Na pierwszą wizytę warto udać się do specjalisty, który współpracuje na stałe z dziećmi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maluch nie wystraszy się pierwszym kontaktem ze stomatologiem, a lekarz będzie mieć dobre podejście do najmłodszych Pacjentów.
W jaki sposób zachowywać się podczas pierwszych wizyt z dzieckiem u dentysty?
Podpowiemy Ci, jak w kilku prostych krokach sprawić, żeby pierwsza wizyta Twojego dziecka gabinecie stomatologicznym odbyła się spokojnie. Najważniejsze bowiem jest to, aby nie zrazić malucha do tego specjalisty.
Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie wolno straszyć dziecka dentystą. Nie można mówić najmłodszym, że sami obawiamy się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nasze dzieci momentalnie zauważą ten strach, a co za tym idzie, zaczną nas naśladować. Tak jak i my, będą obawiały się kontaktu ze stomatologiem. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim nie powinniśmy przelewać naszych negatywnych emocji związanych z gabinetem dentystycznym na dziecko – nie mówmy przy nich o złych doświadczeniach, o bólu ani też o borowaniu. Najlepiej w ogóle nie używać słów, które mogą być nacechowane ujemnie.
Po drugie, ważne jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń z wizytą u dentysty. Co to oznacza w praktyce? Możesz nakierować dziecko na inny sposób myślenia. Niech wyobraża sobie ono wizytę w gabinecie dentystycznym, jako wyjazd w krainę pełną czarów czy też spotkanie nowych świetnych maszyn, które będzie mogło pooglądać. Zaciekaw swoją pociechę, powiedz jej, że stomatolog posiada świetne lampy, które przypominają te, które może zobaczyć na stadionie lub też, że lekarz posiada tak silne wiertła, że może się nimi dokopać do wnętrza ziemi. Z pewnością dziecko nie będzie mogło doczekać się, kiedy wybierzecie się wspólnie do gabinetu.
Po trzecie, wyjaśnij dziecku, że wizyty u stomatologa są takim samym obowiązkiem, jak chodzenie do szkoły, czy rodzica do pracy. Spraw, żeby przyzwyczaiło się do tego, że warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Przedstaw dziecku argumenty, które za tym przemawiają – w przyszłości będzie mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech.
Po czwarte nie zabieraj dziecka na własne wizyty dentystyczne. Jeśli zostanie samo w poczekalni, może usłyszeć wiele złych dźwięków, które mogą wpłynąć na jego sposób myślenia o stomatologu w przyszłości. Może także przysłuchiwać się rozmowom innych pacjentów, którzy oczekują na swoją kolej w poczekalni.
Po piąte, tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie zwlekaj z pierwszą wizytą u stomatologa z dzieckiem. Im później zaprowadzisz malucha do dentysty po raz pierwszy, tym większe opory będzie on miał przed kolejnymi wizytami. Warto wyrobić w dziecku dobre nawyki, które staną się rutyną w jego życiu. Przyzwyczajenie do regularnych wizyt procentuje na przyszłość.
Po szóste pamiętaj o wizycie adaptacyjnej w klinice, która jest przystosowana do potrzeb dziecka. Kiedy w gabinecie jest kolorowo, w poczekalni znajdują się kredki, a w tle słychać przyjemną muzykę, wizyta u stomatologa będzie kojarzona przez Twoje dziecko jako element przygody.
Po siódme nagradzaj swoje dziecko. Może być to jakaś drobnostka, jak zwykła naklejka za odwagę, pluszak czy nowa kolorowanka. Ważne, aby maluch nie kojarzył tego dnia jedynie ze stresem, ale i z przyjemnościami.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Na pewno warto przekazać dziecku, co może je spotkać w gabinecie dentystycznym. Nie stosuj specjalistycznego słownictwa, mów prostymi zwrotami, aby maluch mógł sobie wszystko wyobrazić po swojemu. Powiedz dziecku, że lekarz sprawdzi, czy jego ząbki są zdrowe i ładne, a w razie problemu, załata dziurę w zębie. Możesz także wprowadzić element magii – powiedz, że czarodzieje używają takich sprzętów, jakie może znaleźć w gabinecie dentystycznym, że lekarz posiada specjalne lustra i lampy, których nigdzie indziej nie zobaczy. Czy rodzic też powinien specjalnie się przygotować? Warto zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną dziecka, jak również poinformować lekarza o wszystkich niepokojących objawach, jakie zaobserwowaliśmy u malucha.
Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem – podsumowanie
Jak widzisz, warto przygotować się do pierwszej wizyty z dzieckiem w gabinecie specjalistycznym. Nie można straszyć go dentystą, ponieważ regularne wizyty pomogą zadbać o jego prawidłowy uśmiech. Rolą rodzica jest budowanie pozytywnych skojarzeń z gabinetem dentystycznym.