Odrzucenie implantu zęba – jakie są objawy i co zrobić, jak wypadnie implant?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Odrzucenie implantu zęba – jakie są objawy i...

Odrzucenie implantu zęba – jakie są objawy i co zrobić, jak wypadnie implant? 

Jednym z najważniejszych momentów w historii stomatologii jest bez wątpienia pierwsze zastosowanie implantów. Miało to miejsce w roku 1965 w Szwecji. Dokonał tego profesor Ingvar Branemark. Wówczas implanty były wykonane z czystego tytanu. W latach siedemdziesiątych rozpoczęła się masowa produkcja implantów i od tej pory są one nieustannie udoskonalane. Bez wątpienia jest to rozwiązanie pełne zalet. Zastanawiasz się, czy implant może się nie przyjąć? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Objawy odrzutu implantu zęba

Wbrew pozorom odrzucenie implantu zęba nie musi być trudne do rozpoznania. Jeśli pojawia się stan zapalny dziąsła wokół protezy, ból, który nie przechodzi po zastosowaniu ogólnodostępnych środków, krwawienie i gorączka, należy udać się do lekarza. Kolejny niepokojący sygnał to oczywiście ruszający się implant. Jeśli masz implant zęba i pojawiły się takie objawy, nie zwlekaj i udaj się do dentysty, który przeprowadził zabieg.

Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych jest ważne nie tylko dla komfortu pacjenta, ale także dla zminimalizowania ryzyka odrzucenia implantu. Jednym z najważniejszych jest oczywiście dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Szczególną uwagę zwróć na sposób szczotkowania zębów. Unikaj używania jej w miejscach gojących się ran, a po każdym czyszczeniu zębów użyj płynu antyseptycznego przeznaczonego do płukania jamy ustnej.

Późne odrzucenie implantu

Czy późne odrzucenie implantu jest możliwe? Podobne pytania zadaje sobie wiele osób, które ma zabieg już za sobą lub dopiero się do niego przygotowuje. Decydujący czas to ten od trzech do ośmiu miesięcy po zabiegu. To właśnie wtedy organizm decyduje, czy przyjmuje implant, czy odrzuca jako coś obcego. Odrzucenie implantu zęba – po jakim czasie? Może nastąpić do maksymalnie po wspomnianych ośmiu miesiącach.

Chociaż późne odrzucenie implantu jest niemożliwe, można spotkać osoby, które opowiadają o tym, że wypadł implant zęba po kilku latach. Jak najbardziej jest to możliwe, a przyczyną może być na przykład:

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
  • Palenie papierosów.
  • Zaciskanie zębów.Wypadł mi implant zęba to zdanie, które mogą powiedzieć także osoby, u których doszło do zaniku kostnego. Powierzchnia szorstka implantu, jeśli zostanie odsłonięta, łatwo gromadzi bakterie, które doprowadzają do zaniku kostnego, a to zaś powoduje, że implant wypada nawet po kilku latach od wykonania zabiegu. W tym przypadku nie jest winny ani stomatolog, ani pacjent, który dbał o prawidłową higienę i przestrzegał wszystkich zaleceń specjalisty.

Co zrobić, jak wypadnie implant? Oczywiście umówić się jak najszybciej do zaufanego stomatologa. Zrób to już wtedy, gdy poczujesz poluzowany implant zęba. Do lekarza warto uczęszczać regularnie, a nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem. Kontrola, a także odpowiednie oczyszczanie z kamienia i osadu mają duże znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, prezencji zębów i kondycji implantów.

Czy implant może wypaść?

Główne czynniki wpływające niekorzystnie na stan implantów i jamy ustnej to brak odpowiedniej higieny, palenie papierosów, spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach. Problemem jest także nieprzestrzeganie zaleceń otrzymanych od dentysty. Nie we wszystkich przypadkach można jednak winić samego pacjenta. Czy implant może wypaść z winy lekarza? Oczywiście, że tak. Taka sytuacja może się przydarzyć, jeśli zabieg nie został przeprowadzony w odpowiedni sposób.

Co robić, aby uniknąć wypadnięcia implantu? Przede wszystkim zdecyduj się na zabieg w doświadczonej klinice, gdzie leczą naprawdę dobrzy stomatolodzy. Pamiętaj także o przestrzeganiu zaleceń stomatologa, unikaniu szkodliwych nawyków i dbaniu o higienę jamy ustnej.

Co zrobić, jak wypadnie implant?

Wiesz już, jakie są objawy odrzucenia implantu zęba. Na pewno zastanawiasz się także, co zrobić w takiej sytuacji. Przede wszystkim jak najszybciej umów się na wizytę u dentysty, który wykonał zabieg. Postępowanie po wypadnięciu implantu zależy od przyczyny. Pamiętaj, że duże znaczenie ma szybkość reakcji. Jest to szczególnie ważne, gdy organizm odrzucił implant i ma to podłoże alergiczne. Skontaktuj się z lekarzem i opisz sytuację, a na pewno podpowie Ci, jak trzeba się zachować.

Co można zrobić po wypadnięciu implantu? Sposób leczenia to indywidualna sprawa. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie serii badań i zabiegów takich jak przeszczep tkanki kostnej w okolice implantu. Sterowana regeneracja kości polega na uzupełnieniu brakującej kości specjalnym materiałem.

Podsumowanie

Objawy odrzutu implantu zęba to przede wszystkim opuchlizna, ból, krwawienie, gorączka. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wykonał zabieg. Ruszający się implant zęba to także wskazanie do wizyty u stomatologa. Aby uniknąć wypadnięcia implantu, należy przestrzegać zaleceń specjalisty, unikać szkodliwych nawyków i dbać o higienę jamy ustnej. Duże znaczenie ma również to, jakiego specjalistę wybierzemy. Koniecznie sprawdź jego doświadczenie i opinie innych pacjentów. Świetnym rozwiązaniem są implanty w gabinecie Fabdent Warszawa Bemowo. Indywidualne podejście do pacjenta, profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz leczenie implantologiczne przeprowadzone z najwyższą starannością to duży krok do sukcesu. Odwiedź oficjalną stronę kliniki, a dowiesz się, jaka jest cena implantu zęba i poznasz inne ważne szczegóły.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button