Regeneracja kości

  1. Home
  2. Usługi
  3. Implanty
  4. Regeneracja kości

Uraz lub choroba uszkadzają często zęby do takiego poziomu, że nie mogą one być uratowane. Na szczęście, dzisiaj pacjenci mają wiele możliwości uzupełnienia braków, między innymi: implanty, mosty porcelanowe lub protezy ruchome. Takie rozwiązania mogą odtworzyć naturalny wygląd i pozwalają prowadzić aktywny styl życia. Natomiast jeżeli brakuje odpowiedniej ilości zdrowej kości w szczęce, nie ma solidnego fundamentu aby zastosować którekolwiek z tych rozwiązań. Postępy współczesnej stomatologii doprowadziły do rozszerzenia zakresu leczenia. Postepy te obejmują: podniesienie dna zatoki (sinus lift), przeszczepy kości i sterowaną regenerację kości (GBR) w kościach szczęk oraz wokół zębów. Zabiegi, które nie były możliwe do wykonania jeszcze kilka lat temu, są teraz częścią rutynowego leczenia chirurgiczno-stomatologicznego. Poniższe informacje wyjaśniają co to jest podniesienie dna zatoki, przeszczep kości oraz sterowana regeneracja kości, oraz przedstawiają korzyści jakie można osiągnąć dzieki przeprowadzeniu tych zabiegów.

Co to jest podniesienie dna zatoki (Sinus Lift)?

Zatoki szczękowe znajdują się w kościach szczękowych poniżej oczu. Utrata zęba znajdującego się pod zatoką prowadzi do utraty kości. Z czasem zatoka rozprzestrzeni się na obszar uprzednio zajmowany przez korzenie i kość wyrostka zębodołowego. Jeśli implant umieszczony jest zbyt płytko w kości, przesunie się i nie będzie spełniał swojego zadania ze względu na brak stabilności koniecznej do przyjmowania sił żucia. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest podniesienie dna zatoki. Podniesienie dna zatoki rozpoczyna się od wykonania tymczasowego otworu w jednej z dwóch możliwych okolic. Odpowiednim narzędziem modeluje się błonę zatoki do poprzedniego położenia uzyskując w ten sposób miejsce do umieszczenia substytutu kości. Umieszcza się odpowiednią ilość kości zapewniając wystarczające oparcie do umieszczenia implantu. Z czasem implant i substytut kości zagoją się tworząc silne wiązanie i stabilne podłoże dla nowego zęba.

Co to jest przeszczep kości i sterowana regeneracja kości?

Przeszczep kości to chirurgiczny zabieg, który uzupełnia brakującą kość specjalnym materiałem aby utrzymać wyrostek zębodołowy. Materiał nie tylko uzupełnia brakującą kość ale również pomaga organizmowi odbudować utraconą kość. Nowo rosnąca kość wzmacnia przeszczepioną kość poprzez połączenie się z nią. Sterowana regeneracja kości jest zabiegiem, w którym cienka membrana jest położona nad przeszczepem. Membrana powiększa rozwój nowej tkanki kostnej, przyspiesza gojenie i zapobiega formacji tkanki bliznowatej w miejscu przeszczepu.

Jakie są wskazania do przeszczepu kości oraz sterowanej regeneracji kości?

Zabiegi przeszczepu kości oraz sterowanej regeneracji kości stosowane są w przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej w jamie ustnej. Na zanik kości w szczęce często mówimy „ubytek kostny”. Wskazania to między innymi:

  • ubytek kostny wokół korzeni zębowych (spowodowany przez choroby przyzębia)
  • ubytek kostny po ekstrakcji zęba
  • ubytek kostny po urazie
  • ubytek kostny po długoterminowym braku zębów
  • ubytek kostny przed wszczepieniem implantu
  • ubytek kostny po usunięciu torbieli lub guza

Jak mogę dowiedzieć się czy mam wystarczającą ilość kości aby wszczepić implant?

Wykonując kombinację zdjęć pantomograficznych oraz tomograficznych, nasz implantolog będzie mógł dokładnie ocenić jakość, gęstość i ilość twojej kości. Jednocześnie zdjęcia pozwolą na to, aby zgromadzić informacje o przyległych strukturach anatomicznych do ominięcia w trakcie zabiegu takich jak nerwy czy zatoki.

 

Jak wykonuje się przeszczep kości i sterowaną regenerację kości?

Po usunięciu zęba, oczyszcza się dokładnie zębodół z zapalnie zmienionej i zakażonej tkanki.
Specjalny materiał do przeszczepu kości jest delikatnie umieszczony w zębodole.
Cienka membrana zabezpieczająca jest umieszczona nad rejonem przeszczepu.
Dziąsło jest zaszyte nad gojącą się kością.

Czy zabiegi przeszczepu i regeneracji kości są bolesne?

Zabiegi te wykonujemy w naszym gabinecie w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi nie są bolesne. Po zabiegu może wystąpić niewielki ból i obrzęk, objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. W razie wystąpienia bólu przez pierwsze dwa dni można przyjmować ogólno dostępne środki przeciwbólowe. Więcej informacji o szczegółowych zaleceniach pooperacyjnych.

Czy miejsce po zabiegu wymaga szczególnej opieki?

Tak jak po każdym zabiegu chirurgicznym, pole zabiegowe musi być utrzymane w czystosci. Często stomatolog przepisuje specjalny płyn do płukania jamy ustnej. Czasami lekarz może również przepisać antybiotyk aby zapobiegać zakażeniom. Unikamy nadmiernego nacisku na miejsce przeszczepu do czasu, aż nowa kość się ustabilizuje. Zalecane jest codzienne mycie zębów i nitkowanie tak jak zawsze ze zwróceniem szczególnej uwagi na dziąsła wokół przeszczepu aż do zagojenia (około 6 tygodni).

Materiał jest bezpieczny, skuteczny i naturalny. Materiał zastępczy pochodzący z tkanki kostnej (z kości wołowej). Ze względu na podobieństwo do ludzkiej kości, bardzo dobrze sprawdza się w odtwarzaniu nowej kości. W wielu przypadkach używając eliminujemy potrzebę dodatkowych zabiegów chirurgicznych uzyskiwania własnej kości jako materiału do przeszczepu.

Jak działa?

Ze względu że jest tak bardzo podobny do kości ludzkiej, łatwo jest akceptowany przez nasz system odpornościowy jako „własny” i nie jest odrzucany. W ubytek kostny wprowadzić można w formie granulatu lub bloku. Naturalna struktura preparatu umożliwia szybką rewitalizację naczyń krwionośnych. Komórki kostne sukcesywnie łączą się z cząsteczkami. Po około sześciu miesiącach, cząsteczki ulegają połączeniu i tworzą nową strukturę kostną, w niej zawarty przechodzi gruntowne przemiany i powoli zanika.

Czy materiał jest bezpieczny?

Jest całkowicie bezpieczny. Jest to wysoko oczyszczona kość i nie obserwuje się żadnych alergii lub zakażeń po użyciu tego produktu. Każda partia jest podana do wysoko kontrolowanego przetwarzania i sterylizacji, która usuwa wszystkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu tych zabiegów każda partia przechodzi rygorystyczne testy czystości i sterylności, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo materiału.

Ile czasu zajmuje uformowanie się nowej kości wokół przeszczepu?

Ze względu na podobieństwo to ludzkiej kości, bardzo dobrze wspiera tworzenie nowej kości. Chociaż nowa kość zaczyna rosnąć w ciągu kilku tygodni od przeszczepu, potrzebne jest kilka miesięcy aby osiągnąć odpowiednią ilość i gęstość kości na przyszłe zabiegi chirurgiczno-implantologiczne.

Co to jest membrana kolagenowa?

Membrana kolagenowa składa się z wysoko oczyszczonych włókien kolagenowych. Błona umieszczana jest na powierzchni gojącej się kości i służy jako bariera ochronna zapobiegająca wrastaniu tkanek miękkich w przestrzeń, która powinna zostać zajęta przez kość. Ponadto wspomaga właściwe gojenie rany, tkanki kostnej i błony śluzowej, jest błoną wytwarzaną z kolagenu wieprzowego. W ludzkim ciele kolagen jest głównym składnikiem skóry oraz tkanki łącznej. Naturalna budowa, dzięki swoistemu działaniu jako bariera ochronna, przyśpiesza proces gojenia się ran oraz umożliwia optymalną regenerację kości.

Czy jest bezpieczne?

Jak wiele sztucznych zastawek sercowych, jest wytwarzany z kolagenu wieprzowego. Stosując specjalne techniki przetwarzania i sterylizacji, jest całkowicie biokompatybilny i sterylny. Każda partia przechodzi testy czystości i sterylności, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo materiału. jest przeciwwskazany u osób z rozpoznaną alergią na kolagen lub produkty wyprodukowane z wieprzowiny.

 

Autor: Dr Bartłomiej Stępień – ukończył studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uzyskując tytuł lekarza stomatologa oraz lekarza medycyny.
Posiada specjalizację z chirurgii stomatologicznej.

Chirurgia – przy każdym zabiegu chirurgicznym znieczulenie i zdjęcie szwów są bezpłatne

Cennik regeneracja kości

Konsultacja chirurgiczna200 zł
Badanie histopatologiczne300 zł
ZnieczulenieBezpłatne
SzycieBezpłatne
Zdjęcie szwówBezpłatne
Zaopatrzenie rany100 zł
Sterowana regeneracja kości (GBR) z ceną materiału2500-3000 zł
Podniesienie dna zatoki (Sinus Lift)
4500 zł
Wystawienie druku ZUS ZLA50 zł

Zobacz również:

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button