Noszenie wyciągów

  1. Home
  2. Usługi
  3. Ortodoncja
  4. Noszenie wyciągów

Noszenie wyciągów elastycznych przyczynia się do poprawy dopasowania górnych i dolnych zębów i/lub szczęk – zgryzu. Gumki wyrównują zgryz i są bardzo ważne dla etapu leczenia ortodontycznego polegającego na ustalaniu zgryzu – zazwyczaj najtrudniejszego i trwającego najdłużej. Nasze nowoczesne zamki i łuki prostują zęby stosunkowo szybko, natomiast wyrównanie zgryzu (dopasowanie zębów i szczęk – na przykład w korekcji „nadzgryzu” przedstawionego na ilustracji z prawej strony) trwa zazwyczaj dłużej i decyduje o momencie osiągnięcia gotowości do zdjęcia aparatu. Pełne współdziałanie pacjenta i dyscyplina w stosowaniu gumek są warunkami uzyskania optymalnych rezultatów w najkrótszym czasie. Ponieważ noszenie gumek jest niezbędne dla powodzenia leczenia, należy zawsze ściśle przestrzegać odpowiednich instrukcji.

Wyciągi należy nosić nieprzerwanie, przez całą dobę, a również podczas jedzenia, aktywności i snu (o ile ortodonta nie przedstawił innych zaleceń), zdejmując je tylko na czas szczotkowania, zakładania nowych wyciągów i – na zasadzie wyjątku – jedzenia. Gumki należy nosić również podczas jedzenia i wymieniać po posiłkach. Faktem jest, że jedzenie z gumkami przyspiesza proces korekcji! Jeśli jednak naprawdę przeszkadzają w dużym posiłku, można je zdjąć, choć zalecane jest pozostawienie ich (szczególnie podczas okazjonalnych posiłków). Należy je pozostawiać również na noc. Każdego ranka należy je wymieniać, zakładając nowe gumki z pakietu otrzymanego w gabinecie. Gumki powinny pozostawać na miejscu przez cały dzień, o ile nie jest zakładana osłona ust. Po wyjęciu osłony ust gumki należy ponownie założyć.

Gumki wymieniać należy 3-4 razy dziennie, absolutnie nie rzadziej niż co 12 godzin – nawet jeśli nie są uszkodzone – ponieważ szybko tracą wytrzymałość i elastyczność. Przyzwyczajanie się do zakładania gumek trwa zazwyczaj kilka dni. Na początku konieczne może być korzystanie z lustra, lecz później zabieg ten przeprowadzany będzie „na wyczucie”. W razie wyczerpania się zapasu opasek należy skontaktować się z gabinetem, który przygotuje następny zestaw. wyjściem z gabinetu pacjent musi upewnić się, że wie, jak zakładać gumki ortodontyczne.

Nieprawidłowe założenie gumek może przynieść może skutki gorsze, niż nie stosowanie ich wcale, ponieważ zęby mogą przemieszczać się w nieprawidłowym kierunku. W razie dodatkowych pytań można skontaktować się z gabinetem. Stosowanie gumowych wyciągów może być trudne – szczególnie na początku.

Jest to ważny etap leczenia. Nie noszenie gumek stale lub nie zgodnie z instrukcjami spowoduje wydłużenie leczenia i może utrudnić osiągnięcie optymalnego rezultatu. Występowanie bólu jamy ustnej, zębów i szczęk w pierwszych dniach, a nawet w pierwszym tygodniu noszenia jest normalne. Jeśli gumki noszone będą tylko czasami (a nie zawsze), poczucie dyskomfortu nie minie, ponieważ zęby nie przyzwyczają się do nich. Dlatego nosić należy je zawsze! Noszenie gumek przez kilka godzin, a następnie zdejmowanie je na chwilę i ponowne zakładanie spowoduje, że zęby stawiać będą większy opór sile przemieszczającej je w prawidłowym kierunku, co spowolni lub zatrzyma postępy leczenia. Oprócz utraty efektu terapeutycznego, pacjent odczuwać będzie ciągły ból zębów. Należy postępować właściwie i nosić gumki bez przerwy.

Chętnie odpowiemy na ewentualne pytania dotyczące wyciągów elastycznych i stosowania ich. Dążymy do tego, by leczenie ortodontyczne przebiegło jak najszybciej, jak najsprawniej i z jak najlepszym rezultatem. Prawidłowe noszenie gumek jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu.

Autor: Specjalista ortodonta, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją dr Izabela Stępień – absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medyczny. Członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button