Bonding na martwe zęby – czy to dobry pomysł?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Bonding na martwe zęby – czy to dobry...

Każdy z nas marzy i pięknym i zdrowym uśmiechu. A co jeśli obecnie jest możliwe do osiągnięcia po jednej wizycie w gabinecie dentystycznym? Brzmi niewiarygodnie? Ale to prawda! Wykonując zabieg bondingu, w łatwy i przede wszystkim szybki sposób odzyskasz pewno siebie i  będziesz mógł cieszyć się wspaniały uśmiechem w kilka chwil. Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, czy bonding na martwe zęby jest możliwy i czym w ogóle jest sam zabieg.

Co to jest bonding?

Bonding jest jedną z metod poprawy estetyki uzębienia. Od lat ta metoda zyskuje na popularności w Polsce, jak i na całym świecie. Bonding służy nie tylko korekcji zębów pod względem ich wyglądu, ale dzięki niemu możliwa jest także delikatna korekta skrzywionych zębów i poprawa kolorytu. Na czym właściwie polega ta technika? Na zęby nakładana jest cienka warstwa kompozytu, która jest następnie utwardzana i wypolerowana. Dzięki temu można poprawić wygląd jednego zęba lub też kilku. Najczęściej bonding wykonuje się na zębach, które widać, czyli poprawia się uzębienie od czwórki do czwórki lub od trójki do trójki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać bonding na cały łuk zębowy. Aby poprawić zęby tą metodą, nie trzeba ich szlifować, co sprawia, że bonding jest odwracalny. Kompozyt wystarcza na kilka lat, ponieważ jest on odporny na ścieranie się oraz zniszczenia mechaniczne. Kolor kompozytu jest dobierany przez dentystę do barwy innych zębów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nałożenie kompozytu na pojedynczy ząb lub kilka z nich odbywa się zazwyczaj podczas jednej wizyty.

Co to znaczy, że ząb jest martwy?

Z martwym zębem spotykamy się  najczęściej w wyniku przeprowadzenia leczenia kanałowego. Co jednak kryje się za tym pojęciem? Martwy ząb, to inaczej ząb, który jest pozbawiony żywych tkanek. Kiedy wszystkie komórki miazgi ulegną obumarciu, Pacjent najczęściej nie odczuwa żadnego bólu w okolicy zęba. Ząb nie reaguje wtedy na żadne bodźce. Niestety z czasem martwy ząb zaczyna zmieniać swój kolor – na początku staje się on siwy, później barwa ta jest coraz bardziej intensywna. W ten sposób wyróżnia się na tle całego uzębienia, co często powoduje dyskomfort. Dlaczego tak się dzieje? Miazga zębów jest tkanką odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie zębów. To dzięki niej do całego uzębienia są doprowadzane substancje odżywcze oraz tlen. Jest ona także bogato unerwiona. Martwica miazgi jest procesem nieodwracalnym i postępującym stopniowo. Na początku Pacjent może odczuwać silną reakcję na zimne lub ciepłe napoje, może odczuwać silny pulsujący ból w okolicy zęba, a na końcu staje się on pozbawiony jakiegokolwiek czucia. 

Czy bonding na martwe zęby to dobry pomysł?

Z pewnością, przy zakładaniu kompozytu na zęby należy pamiętać o tym, by przed wykonaniem zabiegu, wszystkie zęby były zdrowe. Bonding na martwe zęby, w przeciwieństwie do licówek, jest coraz częściej stosowany. Jest to metoda nieinwazyjna, więc możliwe jest założenie kompozytu na zupełnie martwe zęby. Dzięki temu wyrównuje się ich koloryt i wyglądają znacznie estetyczniej. Martwe zęby z czasem stają się szare, co powoduje często kompleksy. Ich wybielanie jest trudne, ponieważ materiał wybielający należy umieścić w ich środku. Nie daje to również długotrwałego efektu. Nakładanie kompozytu na martwy ząb pomaga utrzymać jego kolor przez kilka lat.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button