Czy leczenie kanałowe boli – obalamy mity

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy leczenie kanałowe boli – obalamy mity

Od wielu lat leczenie kanałowe kojarzyło się z dość bolesnym zabiegiem, który wiązał zarazem z dużym dyskomfortem. Czy słusznie? Cóż, trzeba przyznać, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma, zmieniły się bowiem zarówno sposoby przeprowadzania zabiegu, jak również używane środki znieczulające oraz precyzja leczenia. Ponadto każdy Pacjent ma nieco inny próg bólu, a także może cierpieć na pewne choroby, które niwelują efekty działania środka znieczulającego.

A zatem – czy leczenie kanałowe boli? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, musimy przyjrzeć się bliżej kilku aspektom endodoncji. To pozwoli nam zrozumieć, kiedy może boleć, kiedy na pewno nie boli, a kiedy zabieg może wywoływać zwykły dyskomfort.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, jest zabiegiem, w trakcie którego otwiera się komorę zęba, aby usunąć z niej obumarłą miazgę oraz miazgę w stanie zapalnym. Miazga jest silnie unerwiona, dlatego wszelkie dokonywane na niej operacje są mocno odczuwalne dla Pacjentów. A właściwie – byłyby odczuwalne, gdyby nie aplikowane znieczulenie. Ma ono na celu zablokowanie bólu nie tylko w dziąśle, ale całym policzku.

Usunięta miazga zastępowana jest przez specjalny wypełniacz. Dzięki temu ząb można zamknąć, nie obawiając się o jego stabilność, a następnie odbudować ubytki. Zabieg ten ma na celu zachowanie zęba, który bez tego musiałby być wyrwany. Po endodoncji zostaje zachowany, pozostając martwym. Może posłużyć nawet dwadzieścia lat, dzięki czemu nie musisz w tym okresie myśleć o implantach.

Dlaczego ząb boli?

Chcąc udzielić odpowiedzi na pytanie, czy kanałowe boli, musimy zacząć od stwierdzenia, dlaczego jest ono w ogóle potrzebne? Głównym czynnikiem jest oczywiście ból samego zęba. Skąd się bierze? W przypadku zapalenia miazgi stan ten jest najczęściej wywoływany przez próchnicę, a także infekcję bakteryjną, która może powstać na skutek mechanicznych uszkodzeń zęba (złamanie, starcie, pęknięcie itp.).

Stan zapalny to nic innego, jak reakcja obronna organizmu na zagrożenia. Może przebiegać w sposób bardzo gwałtowny, co nie tylko wywołuje silny ból u Pacjenta, ale również często prowadzi do uszkodzenia zdrowych tkanek. Gdy miazga obumiera, wówczas działają na nią bakterie gnilne, co prowadzi do powstania zgorzeli. Do tego mogą wytwarzać się gazy, które dodatkowo rozpychają martwą miazgę, infekując kolejne tkanki. Oczywiście każdy z tych czynników wiąże się z sygnałami organizmu, czyli bólem.

Czy ząb musi boleć?

Jeśli chodzi o leczenie endodontyczne, niemal zawsze stosowane jest silne znieczulenie, które ma wyeliminować ból oraz dyskomfort podczas zabiegów. Jednak gdy wykonuje się leczenie kanałowe czy boli zależy od tego, jak mocny jest stan zapalny. Przy silnym środku znieczulający ma znacznie słabsze działanie, przez co mimo wszystko odczuwa się w pewnym stopniu ból. Jakim stopniu – to zależy od indywidualnej sytuacji. Znieczulenia działają najlepiej, gdy występuje pH powyżej 7, jednak stan zapalny powoduje jego obniżenie, co przekłada się na kwaśne pH, redukujące efekt znieczulający.

Dlatego warto zgłosić się do gabinetu jak najszybciej po pojawieniu się bólów zęba. Istnieje duża szansa, że stan zapalny będzie dopiero na etapie rozwoju, a pH wciąż wysokie, dzięki czemu znieczulenie zadziała bardzo skutecznie. W takiej sytuacji leczenie kanałowe będzie bardzo komfortowe!

Usuwanie nerwu z zęba – czy boli?

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy leczenie kanałowe boli ze znieczuleniem, odpowiedź nasuwa się sama: nie powinno, jeżeli nie ma zaawansowanego stanu zapalnego. Jeśli zaś takie występuje, wówczas można go odczuć. Stomatolodzy zawsze stosują tak mocne znieczulenie miejscowe, jak to tylko możliwe, jednak to, czy leczenie kanałowe boli, zależy od kondycji dziąseł.

A czy zatruty ząb boli przy leczeniu kanałowym? Tutaj również odpowiedź będzie taka sama.

Co jest ważne podczas leczenia kanałowego?

W naszej klinice oferujemy pacjentom leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwala naszych ekspertom w precyzyjnym przeprowadzeniu operacji usunięcia miazgi – redukuje to możliwość przeoczenia jej czy nie dostrzeżenia któregoś z kanałów, co jest możliwe, jeśli posługujemy się jedynie wzrokiem. A czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli?

Odpowiedź zawsze będzie taka sama, jak podobnych pytaniach typu czy leczenie kanałowe po zatruciu zęba boli, usuwanie nerwu z zęba czy boli lub leczenie kanałowe zęba czy boli. Zależy to przede wszystkim od stanu zapalnego.

Ból odczuwany po leczeniu

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, czy kanałowe boli, warto wspomnieć także o bólu pojawiającym się po zakończeniu leczenia. Jest to naturalny efekt naruszenia tkanek wokół zęba i powinien samoistnie przeminąć po 2-3 dniach. Aby go załagodzić, stomatolog przepisuje Pacjentowi środki przeciwbólowe oraz antybiotyk.

Endodoncja pozwala zachować zęba, chroniąc przed jego ekstrakcją. Jest on po niej martwy, lecz nadal użyteczny, dlatego warto postawić na to właśnie rozwiązanie.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button