Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego

Jeśli nie masz problemów z zębami, to bardzo dobrze, jednak w życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym ich doświadcza. Niestety, jest to nieuniknione. Sprawę komplikuje fakt, że problemy te mogą być różnego rodzaju, a w związku z tym odmienne są sposoby ich leczenia. Za najbardziej skomplikowaną uznawane jest leczenie kanałowe.

W jakich sytuacjach jest niezbędne? Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Wyjaśniamy – przeczytaj i dowiedz się tego!

Ząb do leczenia kanałowego – objawy

Istnieje szereg objawów mogących wskazywać na konieczność leczenia kanałowego, czyli endodoncji. W większości przypadków jest to mocny, promieniujący ból, który utrzymuje się przez ponad trzy dni. Występuje zarówno podczas kontaktu z zimnym oraz ciepłym pożywieniem i napojami, zazwyczaj nasila się podczas gryzienia. Znacznie obniża komfort życia.

Inny objawem, wskazującym na to, że konieczna będzie endodoncja, jest pojawienie się obrzęku wokół dziąsła, co sygnalizuje stan zapalny tkanek. Na dziąśle można także zauważyć krostkę. To z kolei objaw przetoki zębowej, czyli pojawienia się kanalika wyściełanego nabłonnikiem. Kolejne wskazujące na to, że nadaje się ząb do leczenia kanałowego objawy, to zmiana koloru dziąseł lub samego zęba. W tym drugim przypadku świadczy to o jego martwocie lub obumieraniu.

Ale i na tym nie koniec listy objawów świadczących o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Są jeszcze dwa inne. To rozchwianie zęba oraz pojawienie się w nim dużego ubytku. W obu przypadkach mamy dobitne powody do tego, aby jak najszybciej odwiedzić stomatologa.

Dlaczego endodoncja jest niezbędna?

Powyższe objawy wywoływane są przez stan zapalny oraz obumarcie wypełniającej kanały zębowe miazgi. Aby przywrócić ząb do właściwej kondycji, należy usunąć z nich miazgę, a następnie wypełnić ubytki właściwą substancją. Ponieważ kanaliki zębowe są niewielkie, najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zapewnia ono wysoką precyzję wszystkich wykonywanych przez endodontę czynności oraz redukuje do minimum ryzyko pozostawienia obumarłej miazgi, eliminując możliwość pojawienia się bólu po zakończonym leczeniu.

Aby dokładnie sprawdzić, co jest przyczyną bólu zęba, przed rozpoczęciem leczenia kanałowego niezbędne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dalsze działania obejmują oczyszczenie zęba z próchnicy, usunięcie miazgi z komory i kanalików, wprowadzenie wypełnienia oraz odbudowanie korony zęba. W trakcie tych czynności dochodzi do podrażnienia tkanek, co wiąże się z pojawieniem bólu utrzymującego do kilku dni po zbiegu.

Endodoncja jest niezbędna, ponieważ po jej wykonaniu ząb co prawda będzie martwy, jednak wciąż można z niego korzystać w normalny sposób. Jedyną alternatywą jest jego ekstrakcja, czyli usunięcie, co wiąże się z koniecznością wstawienia sztucznego lub pozostawieniem ubytku. Choć niegdyś leczenie kanałowe kojarzyło się z bólem i dyskomfortem, obecne metody wykonywania endodoncji pozwalają na przeprowadzenia całego procesu w sposób komfortowy i szybki.

Przekonaj się o tym – zapisz na leczenie kanałowe w naszej klinice!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button