Bonding – wady i zalety

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Bonding – wady i zalety

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są dobre i słabe strony wykonania zabiegu korekcji zębów przy użyciu kompozytu. Sprawdzisz, czy bonding jest odpowiednią metodą dla Ciebie i przekonasz się, jakich efektów możesz się spodziewać. Bonding, jak każdy zabieg estetyczny, ma swoje wady i zalety. Warto poznać je wszystkie, aby mieć pewność, że będzie to dla nas dobry wybór. 

Co to jest bonding?

Bonding zyskał na popularności na przestrzeni ostatnich lat. Jest promowany przez znane osoby, co sprawia, że coraz więcej osób marzy na uzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiechu w jak najszybszy sposób. Na czym on w ogóle polega? Czy naprawdę można umówić się na jedną wizytę w gabinecie stomatologicznym, aby cieszyć się długotrwałym efektem? Bonding polega na nałożeniu na zęby cienkiej warstwy kompozytu. Wtedy też ząb wygląda estetycznej, a jego koloryt jest dopasowywany do barwy pozostałego uzębienia. Warunkiem wykonania bondingu jest posiadanie zdrowych zębów. Przy pomocy tej metody możliwe jest także wyrównanie zębów oraz zamaskowanie ułamań czy diastemy, czyli przerwy międzyzębowej. Bonding zębów jest możliwy do wykonania już podczas jednej wizyty w gabinecie dentysty. Na początku specjalista oczyszcza ząb, a następnie nakłada na niego cienką warstwę kompozytu, która jest później utwardzana. Na koniec lekarz stomatolog poleruje ząb oraz usuwa wszelkie nierówności. Dzięki temu wygląda on estetycznie. Bonding nie wymaga szlifowania zębów. Po zdjęciu kompozytu zęby mogą powrócić do naturalnego wyglądu sprzed zabiegu. Bonding stosuje się więc do pokrycia różnych niedoskonałości czy przebarwień.

Bonding – wady

Jak każdy zabieg, bonding zębów ma swoje wady. Mimo, iż jest to małoinwazyjna metoda odbudowy estetycznej zębów, to jednak nie może być stosowana u wszystkich osób. Do przeciwwskazań do wykonania korekty uzębienia tym sposobem należy między innymi próchnica, a także choroby dziąseł. Stan jamy ustnej przed wykonanie bondingu powinien być idealny, ponieważ w przypadku nakładania kompozytu na chore zęby, można nabawić się stanów zapalnych, a także innych poważniejszych chorób. Aby przystąpić do założenia kompozytu, należ więc wyleczyć zęby i prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Lekarz stomatolog oceni, czy stan zębów pozwoli na wykonanie bondingu. Nakładania kompozytu nie poleca się także u osób, które cierpią na bruksizm, czyli zgrzytają zębami lub zaciskają je zbyt mocno w czasie snu. Obecnie jednak istnieje wiele metod, które pozwalają rozwiązać ten problem. Dentyści polecają swoim Pacjentom specjalne szyny relaksacyjne, których regularne stosowanie zapobiega ścieraniu się szkliwa, a w rezultacie, nie zniszczą oni nałożonego kompozytu. Czy bonding ma jeszcze jakieś wady? Kompozyt, który jest nakładany na zęby, ulega z czasem ścieraniu. Musi być więc powtarzany w odstępach co 4-5 lat.

Bonding – zalety

Znamy już wady tego zabiegu, ale skupmy się teraz na jego zaletach. Co zyskamy dzięki wykonaniu bondingu? Na pewno w szybkim czasie możemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Osoby, które zdecydowały się na korektę estetyczną swojego uzębienia tą metodą, podkreślają często, że jest on nieoceniony, jeśli chodzi o ukrycie drobnych niedoskonałości uzębienia, takich jak ukruszenia zębów czy odbarwienia na szkliwie. Kompozyt, którego używa się do bondingu idealnie pokrywa szkliwo zęba, dzięki czemu efekt końcowy zabiegu jest niepowtarzalny. Zęby stają się widocznie równiejsze, a także ich kształt jest poprawiony. Warstwa materiału, jakiej używa się do bondingu, jest cienka, co sprawia, że twarz nie zmienia swojego owalu. Dobrze wykonany zabieg bondingu sprawia, że zęby wyglądają na bielsze i zdrowsze. Niebywałą zaletą bondingu jest też czas oczekiwania na rezultaty. Praktycznie zaraz po opuszczeniu gabinetu, możemy cieszyć się niesamowitym wyglądem. Usuwanie kompozytu jest możliwe, choć może się to wiązać z naruszeniem struktury zęba. Zabieg bondingu jest stosunkowo tani, w porównaniu z założeniem licówek.

Podsumowanie

Jak widać, bonding ma zarówno wady, jak i zalety. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem tego zabiegu, warto umówić się na wstępną konsultację dentystyczną. Fachowiec oceni, czy Twoje uzębienie nadaje się na nałożenie kompozytu i czy jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Nie można jednak ukryć, że coraz więcej osób decyduje się na tę metodę.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button