Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile trwa i ile kosztuje?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile trwa i ile...

Nie wiem, czy znajdzie się wśród nas osoba, która lubiłaby wyrywanie zębów u dentysty. Nie jest to bowiem najprzyjemniejsza z czynności, jakie możemy sobie zapewnić. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Najczęściej usuwane są ósemki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ są one usytuowane w tylnej części jamy ustnej. Co to zmienia? Ciężko jest je dokładnie wyszczotkować, co w rezultacie może prowadzić do odkładania się w tym miejscu zwiększonej ilości resztek pokarmowych i bakterii, co wpływa z kolei na rozwój próchnicy. Te zęby częściej więc chorują. Mitem jest natomiast to, że niektórzy usuwają ósemki jeszcze zanim zaatakuje je próchnica, aby temu zapobiec. Nie powinno się tak robić i żaden lekarz dentysta nie powinien wyrażać zgody na taki zabieg. W tym artykule opiszemy rzetelne informacje na temat czasu trwania i kosztów związanych z ekstrakcją ósemek.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

Przede wszystkim przyjrzyjmy się temu, w jakich sytuacjach wykonywane jest usuwanie ósemek. Tak naprawdę istnieją dwa ważne powody, dla których ósemki są usuwane. Jednym z nich jest pojawienie się w jej rejonie zaawansowanych zmian próchniczych, co często wiąże się z dużym bólem u Pacjenta. Kolejnym ważnym powodem, dlaczego stomatolog decyduje się na usunięcie ósemki, jest to, że zwyczajnie te zęby stają się nieprzydatne, a nawet zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu innych zębów w jamie ustnej. Mogą one powodować na przykład stłoczenie przednich zębów, czy też destylację zębów bocznych. Oznacza to w praktyce, że wpływają na wygląd łuku zębowego, co powoduje wykrzywienie zębów, niemieszczących się w jamie ustnej. Wtedy też potrzebna jest interwencja ortodontyczna. Ósemki mogą także zatrzymywać się w dziąsłach, co powoduje ból oraz może przyczynić się do powstania owrzodzeń lub stanów zapalnych. Gdy tak się dzieje, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej antybiotykoterapii. Jak wygląda usuwanie ósemek? Nie każda ekstrakcja zęba wygląda tak samo. Każdy z nas jest inny, dlatego też położenie zęba może różnić się, na co mają wpływ indywidualne warunki Pacjenta. Przede wszystkim żaden zabieg nie powinien odbyć się bez zdjęcia RTG. Standardowo jednak, przed rozpoczęciem procedury chirurgicznego usuwania ósemki, chirurg dobiera i podaje znieczulenie. Wtedy też następuje nacięcie błony śluzowej oraz odseparowanie korzeni zęba za pomocą wierteł. Ma to ułatwić wyrwanie zęba oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkanek w jego otoczeniu. Kolejnym etapem jest dłutowanie, czyli użycie dźwigni w celu rozchwiania korzeni. Wtedy też specjalista może bezpiecznie wyjąć ząb z jamy ustnej Pacjenta. Następnie usuwa dokładnie pozostałości po zębie w taki sposób, by żaden fragment nie pozostał w ranie. Ostatnim elementem jest założenie szwów. Nieco inaczej wygląda ekstrakcja zęba zatrzymanego. Wtedy też po nacięciu błony śluzowej konieczne jest usunięcie fragmentu kości nad zębem. W innym przypadku lekarzowi trudno by było dostać się do ósemki, wymagającej usunięcia. W miejscu wyrwania zęba zazwyczaj pojawia się skrzep. Nie należy naruszać go językiem ani dotykać. Po ekstrakcji ósemek należy przez kilka godzin nie spożywać żadnych pokarmów ani nie pić wody. Niedopuszczalne jest także palenie papierosów.

Ile trwa usuwanie ósemki?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile czasu lekarz potrzebuje, aby usunąć nam ósemkę. Chirurgiczne usuwanie ósemek jest zależne od wielu czynników. To, ile trwa, może różnić się w zależności od położenia zęba, warunków anatomicznych Pacjenta, niestandardowego ustawienia zęba, jak również ilości ósemek, które chcemy usunąć. Zazwyczaj jednak lekarze decydują się na jednorazową ekstrakcję jednej ósemki. Ile średnio trwa chirurgiczne usuwanie ósemek? Jeśli zabieg jest wykonywany rutynowo, to usuwanie zęba nie przekracza godziny. W niektórych przypadkach, gdy nacięcie powierzchni tkanki nie jest konieczne, ekstrakcja zęba może trwać nawet 10 minut. A czy jest różnica między usuwaniem ósemek dolnych i górnych? Ile trwa usuwanie ósemki dolnej w porównaniu do górnej? Zazwyczaj chirurdzy zgadzają się co do tego, że ekstrakcja górnych ósemek, tzw. szczękowych jest łatwiejsza od usuwania ósemek żuchwowych, czyli dolnych. Nadto, rany, które powstają na skutek ekstrakcji ósemek górnych, szybciej się goją. Zabieg ten również nie powinien przekroczyć 60 minut.

Ile kosztuje usuwanie ósemek?

Usuwanie ósemek w różnych lokalizacjach i gabinetach może nieść za sobą inne koszty. Średnio wartość ta nie przekracza 600 zł. Należy pamiętać, że ceny na rynku szybko ulegają zmianie i nie można sugerować się średnimi cenami sprzed kilku lat. Przede wszystkim każda z klinik dentystycznych powinna mieć na swojej stronie dostępny szczegółowy cennik wszystkich usług. Po drugie, należy pamiętać, że ekstrakcja ósemki, to nie tylko sam zabieg, ale także czynności przygotowujące do niego, takie jak wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, założenie i zdjęcie szwów. Cena może także ulec zmianie wtedy, gdy usuwamy więcej niż jedną ósemkę.

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem bezpiecznym i całkowicie bezbolesnym. Trwa od kilku do kilkudziesięciu minut i jest przeprowadzane przez specjalistę. Jeśli masz problem z ósemką, odczuwasz ból lub ucisk, skontaktuj się ze specjalistą. Możesz skorzystać z usług naszego gabinetu stomatologicznego FabDent lub możesz znaleźć więcej informacji na temat ekstrakcji na stronach: chirurg stomatolog w Warszawie, chirurgiczne usuwanie ósemek w Warszawie, piezochirurgia w Warszawie.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button