Ekstyrpacja miazgi i dewitalizacja miazgi – czym się różnią?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Ekstyrpacja miazgi i dewitalizacja miazgi – czym się...

Ekstyrpacja miazgi i dewitalizacja miazgi – czym się różnią?

Podczas leczenia endodontycznego potocznie zwanego także kanałowym lekarz może wykorzystać różne metody. Czym jest ekstyrpacja i dewitalizacja miazgi? Poniżej znajdziesz więcej szczegółów na temat tych metod.

Ekstrypacja miazgi

Ekstyrpacja miazgi zęba to metoda, którą stomatolodzy wykorzystują coraz częściej. Polega na usunięciu żywej miazgi bez konieczności wcześniejszego zatruwania. Specjalista używa narzędzi takich jak mikroskop i endometr, aby powiększyć obszar, na którym działa i precyzyjnie określić długość kanałów. Ekstyrpacja ma wiele zalet. Wśród najważniejszych warto wymienić takie jak:

  • Komfort pacjenta – zabieg wykonuje się po podaniu znieczulenia. Trzeba także wspomnieć, że nie stosuje się w tym przypadku preparatów drażniących miazgi, co też ma duże znaczenie.
  • Oszczędność czasu – możliwe jest przeprowadzenie zabiegu endodontycznego na jednej wizycie.
  • Precyzyjność zabiegu – ryzyko niedokładnego usunięcia zainfekowanej miazgi jest niewielkie.

Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak również przed zdecydowaniem o wykonaniu ekstyrpacji, należy przeprowadzić odpowiednie badania kliniczne i diagnostykę radiologiczną.

Ekstyrpacja miazgi to zabieg, który najlepiej wykonać w doświadczonej klinice stomatologicznej stosującej nowoczesne rozwiązania. Dzięki temu zyskasz większą pewność, że leczenie przebiegnie sprawnie, a efekty Cię zadowolą. Zapraszamy do kliniki Fabdent na Bemowie w Warszawie. Mamy 15-letnie doświadczenie a osoby pracujące w naszej klinice wiedzą, jak ważna jest empatia i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Dewitalizacja miazgi

Bardziej tradycyjną, starszą metodą jest dewitalizacja miazgi. Ten zabieg wciąż wykonuje się w klinikach stomatologicznych. Metoda ta dzieli się na kilka etapów. Pierwszy z nich to zatrucie miazgi, które może trwać kilkanaście lub więcej dni. Następnie przychodzi czas na usunięcie tkanki. Taki zabieg przeprowadzany jest po podaniu znieczulenia miejscowego. Z racji tego, że ekstyrpacja ma wiele zalet i pozwala szybciej osiągnąć oczekiwany efekt leczenia, dewitalizacja miazgi nie jest już wybierana tak często, jak kiedyś.

Ekstyrpacja czy dewitalizacja? Co okaże się najlepszym rozwiązaniem? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, trzeba udać się wizytę do zaufanego specjalisty. Stomatolog wyjaśni Ci dokładniej, na czym polegają te zabiegi i powie, jaka droga leczenia będzie w Twoim przypadku dobrym wyborem.

Różnice

Oto główne różnice pomiędzy ekstyrpacją i dewitalizacją miazgi:

  • Ekstyrpacja pozwala szybciej osiągnąć efekty, jest to bowiem jeden zabieg. Na efekty dewitalizacji zaś trzeba trochę poczekać. Po podaniu preparatu zatruwanie miazgi trwa kilkanaście lub więcej dni.
  • Komfort podczas leczenia – chociaż oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dewitalizacja miazgi wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Proces zatruwania zęba może wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu.
  • Skuteczność – zastosowanie nowoczesnych metod sprawia, że ekstyrpacja miazgi jest bardzo skuteczna. Niestety w przypadku dewitalizacji efekty nie zawsze są zadowalające.
  • Precyzyjność – dewitalizacja miazgi to zabieg, w przypadku którego nietrudno o pozostawienie fragmentów zakażonej miazgi. Ekstyrpacja jest dużo bardziej precyzyjną metodą leczenia.

Leczenie kanałowe wykonuje się w wielu przypadkach. Stomatolog zaleca je, jeśli wystąpiło nieodwracalne zapalenie miazgi spowodowane nieleczoną próchnicą. Kolejne wskazanie to obnażenie miazgi spowodowane na przykład urazem. Czasami zachodzi także konieczność powtórzenia leczenia kanałowego. Dzieje się tak w przypadku, gdy poprzednim razem kanały nie zostały opracowane i wykonane w prawidłowy sposób.

Warto pamiętać, że endodoncja nie zawsze jest koniecznością. Jeśli chcesz uniknąć leczenia kanałowego, dbaj o regularną i odpowiednią higienę jamy ustnej, nie zapominaj także o wizytach u stomatologa. Jeśli jednak okaże się, że leczenie kanałowe jest potrzebne, nie zwlekaj i umów się na proponowany zabieg. Sprawne działanie to gwarancja, że szybciej odzyskasz komfort codziennego funkcjonowania, a to bardzo ważne.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button