Istota zastosowania probiotyków w higienie jamy ustnej

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Istota zastosowania probiotyków w higienie jamy ustnej

Jak dowodzą badania, probiotyki – znane i polecane w kontekście zdrowia jelit – pozytywnie oddziałują także na kondycję jamy ustnej. Co warto wiedzieć o zastosowaniu tzw. dobrych bakterii w dbaniu o zdrowy uśmiech? Odpowiadamy!

Mikrobiom jamy ustnej, podobnie jak jelita, składa się tak z „dobrych”, jak i „złych” bakterii – jak wskazuje literatura naukowa, w jamie ustnej wyróżnić można ponad 700 szczepów bakterii. Bakterie patogenne, a więc te „złe”, wpływają na rozwój schorzeń jamy ustnej, między innymi odpowiadają za powstawanie próchnicy, która jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi Pacjenci zgłaszają się do stomatologa.

Leczenie stomatologiczne versus profilaktyka z zastosowaniem probiotyków

Konwencjonalne metody leczenia chorób jamy ustnej skoncentrowane są na mechanicznym usuwaniu szkodliwych bakterii. Naukowcy dowiedli jednak, że istnieją takie probiotyki, które mogą być pomocne w zwalczaniu bakterii szkodzących zdrowiu jamy ustnej. Jednym z takich szczepów bakterii o dobroczynnym oddziaływaniu jest A12 – szczep ten zatrzymuje proces zmiany cukru w kwas mlekowy, który sprzyja odkładaniu się na powierzchni zębów płytki nazębnej, przez którą rozwija się próchnica. Warto podkreślić, że na próchnicę nie ma leku, dlatego tak istotna jest skuteczna profilaktyka stomatologiczna.

Probiotyki na zdrowe dziąsła oraz świeży oddech

Inną z powszechnych dolegliwości jamy ustnej, z którą zgłaszają się do nas Pacjenci, jest zapalenie dziąseł. Tutaj także profilaktycznie działać mogą probiotyki. Dowodem na to jest badanie, którego uczestnicy uskarżali się na objawy zapalenia dziąseł, przyjmowali probiotyk Lactobactillus reuteri albo – w grupie kontrolnej – placebo. U pacjentów przyjmujących probiotyk odnotowano zmniejszenie dolegliwości.

Tak zwane złe bakterie mogą powodować również nieświeży oddech – w takim przypadku stosowanie probiotyków także może przynieść znaczącą poprawę. Dowodzą tego badania – okazuje się, iż probiotyk Streptococcus salivarus jest bardziej skuteczny niż płyn antybakteryjny przeznaczony do płukania jamy ustnej! Warto podkreślić, że w każdym przypadku stosowanie probiotyku skutkowało równocześnie redukcją płytki nazębnej.

Higiena i suplementy

Oczywiście suplementacja probiotyków musi iść w parze z dbałością o odpowiednią higienę jamy ustnej. Nie bez znaczenia są także profilaktyczne zabiegi periodontologiczne, takie jak między innymi skaling. Holistyczna troska o zdrowie jamy ustnej może nie tylko zapobiegać próchnicy czy zapaleniu dziąseł, ale też redukować głębokość kieszonek. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami oraz zapewnić doskonałą kondycję swojej jamy ustnej zapraszamy do gabinetów Fabdent – pomożemy Ci zadbać o Twój uśmiech!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button