Na ile zębów zakłada się licówki?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Na ile zębów zakłada się licówki?

Licówki to coraz częściej wybierana metoda, która polega na trwałej poprawie estetyki zębów. Ich zakładanie oferuje wiele gabinetów dentystycznych. Co jednak warto o nich wiedzieć? Na ile zębów zakłada się licówki? Czym w ogóle są i jakich efektów możemy się spodziewać po wykonaniu takiego zabiegu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co to są licówki?

W stomatologii licówkami określa się uzupełnienie protetyczne, które polega na nakładaniu na zęby cienkiej płytki, która jest wykonana ze specjalnego kompozytu, ceramiki lub też porcelany. Jest ona umieszczana na przedniej powierzchni zębów, co ma na celu poprawę estetyki uzębienia u Pacjenta. Licówki są mocowane na zębach na stałe przy pomocy cementu dentystycznego.  Zabieg umieszczania licówek jest całkowicie bezbolesny. Przede wszystkim maskują one wszelkie niedoskonałości estetyczne zębów. Pokrywają one wypełnienia i maskują skutecznie przebarwienia. Dzięki nim możliwa jest zmiana kształtu zęba, a nawet jego długości oraz grubości. Licówki są więc cienkimi, pojedynczymi nakładkami, które mocuje się na przedniej, czyli licowej stronie zębów. Stąd właśnie pochodzi ich nazwa. Są one bezpieczne dla organizmu człowieka, a ich założenie jest proste.

Rodzaje licówek

W nowoczesnej stomatologii używa się kilku rodzajów licówek. Różnią się one między sobą w szczególności materiałem, z jakiego są wykonane. Charakteryzują się one także różnym stopniem odporności na uszkodzenia mechaniczne. Są to:

  • Licówki kompozytowe – są to nakładki na zęby wykonane z materiału kompozytowego, który jest światło utwardzalny tak jak w przypadku wykonywania wypełnień dentystycznych. Umieszcza się je bezpośrednio na zębach warstwowo. Ich trwałość ocenia się na około 5-7 lat. 
  • Licówki akrylowe – są zazwyczaj stosowane jako tymczasowe rozwiązanie. Akryl nie należy do materiałów trwałych. Często umieszcza się je na zębach przed nałożeniem licówek ceramicznych lub pełnoceramicznych.
  • Licówki ceramiczne – są wykonane z trwałego materiału, dlatego też ich nałożenie na zęby nie wiąże się z częstą wymianą licówek. Licówki porcelanowe, które są rodzajem licówek ceramicznych, doskonale imitują naturalne szkliwo zębów, odbijają światło w taki sam sposób, jak naturalne zęby, dlatego też są coraz częściej wybierane przez Pacjentów. Cechuje ich duża trwałość na przebarwienia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Na jakie zęby zakłada się licówki?

Licówki nie mogą być zakładane na zęby, które są zaatakowane przez próchnicę. Tej metody nie stosuje się także u osób, które cierpią na choroby dziąseł.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do założenia licówek jest chęć poprawy estetyki uzębienia. Mogą one skorygować kształt zębów, ich długość, a nawet grubość. Licówki są także stosowane na zęby, które mają skłonność do odbarwień.

Zabiegu nakładania licówek nie powinno się wykonywać u osób, które mają niewyleczone zęby, cierpią na choroby dziąseł, mają skłonność do obgryzania paznokci lub też zgrzytają zębami, a nie używają szyn relaksacyjnych. Licówek nie nakłada się na zęby martwe ani też na zęby, które były leczone kanałowo.

Na ile zębów zakłada się licówki?

Zazwyczaj licówki zakładane są na kilka przednich zębów, aby uzyskać efekt pięknego uśmiechu. Jednak wszystko jest uzależnione od indywidualnych preferencji Pacjenta. Niektórzy decydują się na założenie licówek także na dolnej linii zębów. Wszystko jest więc uzależnione od stanu uzębienia Pacjenta oraz od jego oczekiwań.

Jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu, lekarz stomatolog wykonuje wizualizację, która pozwoli ocenić Pacjentowi wygląd uzębienia po nałożeniu licówek. Dzięki temu ma on pewność, że efekt końcowy będzie zadowalający. Samo nakładanie licówek jest przeprowadzane w gabinecie dentystycznym. Zazwyczaj jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog wykonuje odcisk zębów, następnie doszlifowuje zęby, po czym nakłada na nie licówki tymczasowe. Po przygotowaniu właściwych licówek są one bezpośrednio nakładane na zęby przy pomocy cementu dentystycznego lub specjalnego kleju. Należy świadomie podejmować decyzję o wykonaniu licówek, ponieważ jest to zabieg nieodwracalny.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button