Pionowe pęknięcie zęba – przyczyny oraz sposób leczenia

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Pionowe pęknięcie zęba – przyczyny oraz sposób leczenia

Pionowe pęknięcie zęba – przyczyny oraz sposób leczenia

Pionowe pęknięcie zęba to uszkodzenie, które jak najszybciej powinien zobaczyć specjalista. Jak może do niego dojść? Jak przebiega leczenie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te ważne pytania.

Pionowe pęknięcie zęba – przyczyny

Przyczyny pęknięć zębów mogą być różne. Wśród najpopularniejszych można wymienić takie jak bruksizm, wady zgryzu, czy też szkodliwe nawyki takie jak gryzienie twardych przedmiotów. Powodem pęknięcia zęba może być też uraz mechaniczny spowodowany upadkiem lub uderzeniem. Warto pamiętać, że mowa tutaj nie tylko o widocznym na pierwszy rzut oka pęknięciu. Do tej grupy uszkodzeń można zaliczyć także rysy na szkliwie spowodowane na przykład zbyt intensywnym szczotkowaniem zębów. W takim przypadku pojawiają się dolegliwości w postaci nadwrażliwości na gorące, zimne lub słodkie napoje, czy też jedzenie. Pionowe pęknięcie zęba to problem, z którym mogą borykać się też osoby mające za sobą leczenie kanałowe. Może dotyczyć nie tylko korony zęba, ale także korzenia. Przyczyną pęknięcia w tym przypadku może być użycie zbyt dużej siły podczas oczyszczania lub wypełniania kanału. 

Pionowe pęknięcie zęba – leczenie

Niezależnie od rodzaju pęknięcia, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej i swój komfort. Warto pamiętać, że pionowe pęknięcie zęba może doprowadzić do jego złamania. Na szczęście szybka interwencja specjalisty i odpowiednio dobrane leczenie pozwalają na przywrócenie zdrowia jamy ustnej i komfortu funkcjonowania. W zależności od sytuacji można zastosować:

  • Odbudowę zęba za pomocą wypełnienia stomatologicznego – prosty i szybki sposób. W przypadku przednich zębów bardzo często wykorzystuje się bonding. Ta metoda polecana jest także w przypadku przebarwień i zniekształceń.
  • Odbudowę zęba za pomocą korony – stosuje się ją najczęściej w poważniejszych przypadkach pęknięć i złamań zębów.

W przypadku pionowego pęknięcia zęba trzeba przeprowadzić nie tylko badanie wewnątrzustne, ale również diagnostykę RTG. Jeśli okaże się, że ząb pęknięty jest poniżej linii dziąsła, wówczas należy go usunąć. 

Sposób leczenia pękniętego zęba zależy od stopnia uszkodzenia. Przykładowo, kiedy uszczerbek dotyczy jedynie pękniętego szkliwa, może się okazać, że interwencja stomatologiczna nie jest konieczna i wystarczy jedynie kontrolować rysę.

Natomiast w przypadku większych pęknięć konieczne może być wykonanie leczenia kanałowego lub nawet ekstrakcja zęba. Tej ostatniej dokonuje się, gdy pęknięcie jest głębokie i dzieli ząb na dwie części. 

W stomatologii wyróżnia się także zespół pękniętego zęba, który objawia się częściowym złamaniem korony. Takie pęknięcie może się z czasem pogłębiać, dlatego należy je uzupełnić za pomocą wypełnienia typu overlay lub przy użyciu korony protetycznej.

Co natomiast w przypadku pęknięcia korzenia zęba? Tutaj wszystko zależy od tego, który ząb uległ uszkodzeniu. W przypadku zębów jednokorzeniowych zazwyczaj stosuje się ekstrakcję. Natomiast przy zębach wielokorzeniowych możliwe jest zastosowanie zabiegu radektomii lub hemisekcji – polega on na usunięciu samego pękniętego korzenia lub z częścią korony. Można też zastosować usunięcie jedynie fragmentu korzenia.

Sposób leczenia pionowego pęknięcia zęba zawsze dobierany jest przez stomatologa po uprzednim, dokładnym badaniu i przeanalizowaniu zdjęcia rentgenowskiego.

Trzeba pamiętać, że zęby nie mają zdolności regeneracyjnych, a więc nie mogą się zrastać. Jedynym rozwiązaniem w przypadku pęknięć lub złamań jest wizyta u stomatologa. Czasami może dojść także do wybicia zęba. W tym przypadku najlepiej zabrać go ze sobą, czasami możliwa jest bowiem reimplantacja.




error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button