Powikłania po leczeniu kanałowym – lista skutków ubocznych

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Powikłania po leczeniu kanałowym – lista skutków ubocznych

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który pozwala uniknąć ekstrakcji zęba. Możesz dzięki temu cieszyć się nim jeszcze przez długie lata, mając pewność, że nie odczujesz bólu. Jednak nawet prawidłowo wykonany zabieg może skutkować pewnymi skutkami ubocznymi. Niestety – mają one źródło w samym organizmie i nie da się zazwyczaj ich uniknąć.

Prezentujemy, jakie mogą pojawić się powikłania po leczeniu kanałowym zęba. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy występują oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić. Jeśli szykujesz się do takiego leczenia, dobrze wiedzieć, co może się po nim przydarzyć.

Leczenie kanałowe skutki uboczne

Niezależnie od tego, czy przeprowadza się leczenie kanałowe pod mikroskopem czy też bez niego, wszystko, co następuje w trakcie kolejnych czynności, odczuwają tkanki znajdujące wokół zęba. Jest to nieuniknione – wynika z samej budowy anatomicznej. Organizm reaguje na to, dlatego pojawiają się powikłania po leczeniu kanałowym. Zazwyczaj czas ich trwania wynosi do kilku dni i można skutecznie niwelować ich skutki zarówno za pomocą odpowiednich środków, jak i domowych sposobów.

Ale co warto wyraźnie podkreślić – skutki te mogą, ale nie muszą wystąpić. Dużo zależy od indywidualnych cech organizmu, równie istotna jest także jakość przeprowadzonego leczenia kanałowego oraz samo zamknięcie zęba. Dlatego poniższą listę można traktować jako spis potencjalnych problemów, do zaistnienia których muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Przy silnym organizmie oraz dużej precyzji stomatologa, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego żaden z nich może nie wystąpić.

A co w innych przypadkach? Oto wszystkie możliwe powikłania, jakie mogą pojawić się po endodoncji.

Stan zapalny dziąsła po leczeniu kanałowym

Jeśli pojawia się stan zapalny dziąsła po leczeniu kanałowym, może to oznaczać nieprecyzyjne wykonanie zabiegu przez stomatologa. A konkretnie jednej z czynności – wypełnienia. Substancja, która używana jest do wypełnienia zęba zamiast miazgi, przelała się i wniknęła w dziąsła wokół niego, działając na nie w sposób negatywny. Stan zapalny to nic innego, jak reakcja obronna organizmu, który walczy z zatruwającym go czynnikiem. Objawia się zaczerwienieniem dziąseł oraz ich nadwrażliwością, co przekłada się na duży dyskomfort, potęgujący się zwłaszcza w trakcie spożywania posiłków.

Co robić w takiej sytuacji? Pomóc mogą preparaty łagodzące i przeciwzapalne, a także doskonale znane wszystkim domowe sposoby – zimne kompresy i płukanki z szałwii. Jednak w przypadku ostrych stanów zapalnych może okazać się niezbędny antybiotyk. W ten sposób można w 2-3 dni wyleczyć stan zapalny po leczeniu kanałowym.

Opuchlizna po leczeniu kanałowym

Co robić, gdy pojawia się opuchlizna po leczeniu kanałowym? Ogólnie – nic. Jest to naturalny efekt leczenia kanałowego. Podczas zabiegu dochodzi do podrażnienia tkanek, co jest spowodowane m.in. wpływem wysokiego ciśnienia podczas wtłaczania wypełnienia. Spuchnięte dziąsło po leczeniu kanałowym powinno powrócić do normalnego staniu po 2-3 dniach, jeśli jednak tak się nie stanie, konieczne będzie odwiedzenie stomatologa. Może to bowiem oznaczać infekcję lub pozostawienie miazgi w którymś z kanałów.

Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się zabiegi przy wykorzystaniu mikroskopu. Pozwala to endodoncie na dokładną obserwację komory zębowej i kanalików, co daje pewność, że miazga zostanie dokładnie usunięta. Dlatego zalecane jest leczenie kanałowe w gabinecie, w którym stosuje się mikroskop.

Ropień zęba po leczeniu kanałowym

Ropień to nic innego jak zgromadzona ropa, powstająca z komórek, tkanek oraz bakterii. Jeśli pojawia się ropień zęba po leczeniu kanałowym, oznacza to przeoczenie kanału zęba lub pozostawienia obumarłej miazgi. To właśnie z niej bakterie przenikają do tkanek wokół korzenia zęba i rozwija się stan zapalny. Niestety, w tym przypadku domowe sposoby mogą co najwyżej doraźnie załagodzić ból, jednak nie zlikwidują jego skutku, dlatego należy koniecznie i jak najszybciej odwiedzić stomatologa w celu dokonania poprawek.

Gorączka po leczeniu kanałowym

Endodoncja wiąże się z inwazyjnymi zmianami w organizmie, który reaguje m.in. stanami zapalnymi. Jest to forma obrony przed zagrożeniami z zewnątrz. Na skutek tego pojawia się gorączka, a wraz z nią dyskomfort. Jednak gorączka po leczeniu kanałowym może świadczyć także o szeregu innych czynników, jak uszkodzenie tkanek, niedokładne wypełnienie kanalików, a nawet pozostawienie złamanego narzędzia w komorze zębowej!

Jeśli gorączka jest spowodowana szokiem organizmu (czyli zwykłą reakcją na ingerencję), wówczas powinna samoczynnie ustąpić po kilku dniach. Można w tym czasie wspierać się antybiotykami. Jednak jeśli stan gorączkowy utrzymuje się powyżej trzech dni, wówczas niezbędna będzie odwiedzenie stomatologa w celu znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy. Do czasu ustąpienia gorączki zalecany jest odpoczynek, co powinno przyśpieszyć regenerację organizmu.

Złe samopoczucie po leczeniu kanałowym

Zabieg leczenia kanałowego jest bardzo złożony i wiąże się z takimi czynnościami, jak wtłaczanie pod ciśnieniem wypełnienia, otwieranie zęba czy nawiercanie go w celu usunięcia próchnicy. Podczas endodoncji Pacjent jest chroniony przed bólem dzięki środkowi znieczulającemu, jednak jakiś czas po zabiegu przestaje on działać. Wówczas do organizmu docierają osłabione skutki prowadzenia działań stomatologicznych. Stąd właśnie bierze się złe samopoczucie po leczeniu kanałowym.

Nie jest to zresztą coś, co przydarza się tylko po leczeniu kanałowym. Również wszystkie inne zabiegi przy użyciu znieczulenia dają taki sam efekt. Podobnie złe samopoczucie będzie występować na przykład po ekstrakcji zęba. Szok organizmu dociera do pacjenta z opóźnieniem i nie ma takiej siły, jaką miałby, gdyby nie zastosowane w trakcie zabiegu znieczulenie, jednak może być odczuwalny. Co robić wówczas?

Tutaj można spróbować walczyć z tym na dwa sposoby. Pierwszy to najbardziej naturalny – wystarczy przespać się kilka godzin. W trakcie snu organizm „wchłonie” i rozproszy ból, co powinno pomóc w powrocie do zwykłego komfortu. Drugi – można zażyć ogólnodostępne lekarstwa, jak np. Ibuprom. Dzięki temu załagodzisz nieprzyjemne odczucia. Pamiętaj jednak, że to czas jest najlepszym lekarzem i po dwóch-trzech dobrach od zabiegu samopoczucie powinno powrócić do zwykłego stanu.

Jakie są szanse na skutki uboczne?

Kiedy leczenie kanałowe skutki uboczne przynosi, a kiedy nie? Jak wspomniano wcześniej, zależy to przede wszystkim od indywidualnej odporności organizmu. Duży wpływ na to, czy pojawią się powikłania po kanałowym leczeniu zęba, ma również jakość jego wykonania. Dlatego w FabDencie korzystamy z mikroskopu. To nowoczesne urządzenie umożliwia nam powiększenie obrazu aż dwudziestopięciokrotnie, co eliminuje ryzyko przeoczenia któregoś z kanalików lub pozostawienia w nim miazgi. Przekłada się to również na gwarancję dokładnego wypełnienia zęba, bez niedostatku wypełniacza i odwrotnie – nadmiaru, który mógłby spowodować jego przelanie się i wniknięcie w tkanki dziąsła.

Na stan zapalny zęba po leczeniu kanałowym mogą pomóc kompresy oraz inne domowe sposoby, jednak w każdej sytuacji pamiętaj o tym, że stomatolog jest po to, aby pomóc Ci w każdej sytuacji. Dlatego jeśli po leczeniu kanałowym czujesz, że coś jest nie tak, nie wahaj się zapisać na wizytę kontrolną. W naszej kliniec komfort Pacjenta jest naszym priorytetem, dlatego nie tylko wykonujemy wszystkie zabiegi z najwyższą precyzją, ale również dbamy o jego dobre samopoczucie zarówno w trakcie, jak i po zabiegach.

Stan zapalny po leczeniu kanałowym objawy daje wyraźne, dlatego jeśli doszło do jakich skutków ubocznych, nie sposób tego przeoczyć. Na szczęście na każde powikłanie istnieje jakieś remedium, pozwalające na załagodzenie nieprzyjemnych odczuć. Jeśli podane powyżej sposoby nie przyniosą rezultatu, możesz w każdej chwili skontaktować się z nami – podpowiemy, co robić, aby poczuć się lepiej.

Pamiętaj także o zachowaniu właściwej higieny po każdym przeprowadzonym zabiegu!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button