Ile wytrzyma ząb po leczeniu kanałowym?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Ile wytrzyma ząb po leczeniu kanałowym?

Jeśli czujesz ból zęba, a środki przeciwbólowe nie działają, prędzej czy później musisz odwiedzić stomatologa, tam zaś może okazać się, że niezbędne będzie leczenie kanałowe. Inaczej alternatywą jest ekstrakcja, czyli całkowite usunięcie zęba. Czasami człowieka boli on na tyle, że wydaje się to kuszącym rozwiązaniem. Jednak czy nie lepiej zdecydować się na kanałówkę i sprawić, że z zęba będzie można korzystać przez kolejne lata?

Warto też mieć na uwadze to, jak długo będzie można korzystać z takiego wyleczonego zęba. Dlatego zobacz, jakie korzyści płyną ze zdecydowania się na leczenie kanałowe oraz dowiedz, jak długo ząb po takim zabiegu będzie pełnił swoją naturalną funkcję. To pozwoli Ci na podjęcie właściwej decyzji co do dalszego postępowania.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to zabieg, który polega na otwarciu komory zęba, a następnie usunięciu z niego obumarłej miazgi oraz miazgi znajdującej się w stanie zapalnym. Następnie zastępuje się ją specjalnym wypełniaczem, który przejmuje na siebie rolę miazgi. Wspomniana tu miazga jest naturalnym składnikiem budowy zęba. To tkanka, posiadająca własne unerwienie oraz naczynia. W jej skład wchodzą odontoblasty – przylegają do wewnętrznych powierzchni zębiny od strony miazgi i biegną przez kanaliki zębowe. 

Gdy dochodzi do stanu zapalnego tkanki – co może być spowodowane przez ubytek, próchnicę lub inne czynniki – ból zęba jest właśnie objawem takiej infekcji. Bakterie należy usunąć, a miazgi w stanie zapalnym lub obumarłej trzeba się pozbyć. W tym celu niezbędne jest otwarcie zęba i oczyszczenie go z niej. Po oczyszczeniu miazga jest zastępowana przez specjalny wypełniacz, który samoczynnie rozlewa się po kanalikach, zastępując ją w każdym miejscu.

Od czego zależy skuteczność leczenia kanałowego? Przede wszystkim od precyzji stomatologa. Musi on usunąć całą miazgę, nie pozostawiając żadnych jej fragmentów. Dzięki temu eliminowane zostaje źródło bólu i dyskomfortu w życiu codziennym. Wprowadzona masa sprawia, że ząb staje się solidny i pod względem twardości jest taki sam, jak zwykły, zdrowy. Co prawda po zabiegu ząb będzie martwy – usuwane jest unerwienie – ale pozostanie na swoim miejscu. To z kolei eliminuje konieczność jego wyrwania (ekstrakcji). A nie trzeba dodawać, że to wiąże się z psującym estetykę brakiem w uzębieniu, a także kosztami związanymi ze wstawieniem implantu.

Jak długo wytrzyma ząb po leczeniu kanałowym?

I tutaj dochodzimy go głównego pytania, czyli określenia, ile wytrzyma ząb po leczeniu kanałowym? Odpowiedź będzie nie jedna, ale trzy. W przypadku podstawowych zabiegów ortodontycznych jest to okres około 7 lat. Jeśli jednak dodamy do tego odbudowę zęba, czas ten zwiększy się do 12 lat. Ale na tym nie koniec – duży wpływ na żywotność zęba po leczeniu kanałowym ma także jakość wykonania zabiegu. W FabDent dbamy o to, aby była ona jak najwyższa, dlatego oferujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Mikroskop pozwala stomatologowi na dokładną obserwację komory zęba i kanalików, co przekłada się na eliminację ryzyka przeoczenia któregoś lub pozostawienia miazgi. Ponadto odbudowujemy ubytki za pomocą najlepszych materiałów, a dodając do tego wysokie umiejętności naszych endodontów, można śmiało powiedzieć, że cały proces prowadzony jest optymalnie od początku do końca. W takiej sytuacji żywotność zęba może wzrosnąć aż do 20 lat!

Wpływ na to ma także samo zachowanie pacjenta. Aby mieć pewność, że żywotność wyleczonego zęba będzie jak najdłuższa, należy położyć duży nacisk na higienę – pomimo wyleczenia może mu grozić próchnica wtórna. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia, a zarazem wydłużyć maksymalnie żywotność zęba, należy myć zęby co najmniej dwa razy na dobę, w tym raz przed snem, korzystać ze specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej, a także usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Pomiędzy posiłkami warto korzystać z nici dentystycznej, która pomoże usunąć resztki jedzenia z miejsc, do których nie dotrzesz szczoteczką.

Czy warto zdecydować się na leczenie kanałowe?

Odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na leczenie kanałowe, może być tylko jedna – tak, jak najbardziej. Ząb będzie służyć jeszcze przez kolejne lata, umożliwiając normalne spożywanie posiłków i nie wymagając żadnych specjalnych zabiegów. Jeśli higiena jamy ustnej zostanie zachowana, masz wówczas pewność, że nie poczujesz w nim nigdy więcej bólu. Jeśli zaś chodzi o usunięcie martwej miazgi, tutaj możesz nam w pełni zaufać.

W naszej klinice używamy nie tylko mikroskopu, ale także innej specjalistycznej aparatury, dzięki której jesteśmy w stanie wykonać leczenie kanałowe w najlepszy możliwy sposób. Bogate doświadczenie naszych stomatologów to kolejny czynnik, który powinien upewnić Cię, że przeprowadzenie leczenia przebiegnie pomyślnie. To przekłada się na pełne uzębienie i powrót do normalnego komfortu. 

Dlatego warto podjąć leczenie kanałowe – jest to inwestycja w spokojne życie bez tego, czego nikt nie lubi, czyli bólu zęba. Umów się z nami już dzisiaj!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button