Leczenie kanałowe to skomplikowany zabieg, dzięki któremu można uchronić ząb przed koniecznością ekstrakcji i usunąć przyczyny bólu powodującego potężny dyskomfort. Jednak w trakcie wykonywania zabiegu może dojść do przebicia zatoki. Objawem tego jest pojawiający się wyciek z nosa. Dlaczego tak się dzieje i co robić w podobnej sytuacji?
Jak dochodzi do przebicia zatoki?
Przebicie zatoki szczękowej przy leczeniu kanałowym może nastąpić, gdy do położonych nad korzeniami zatok przedostaną się podczas zabiegu fragmenty materiału wypełniającego, odłamki korzenia czy fragmenty narzędzi. Jest to dla zatok ciało obce, a więc następuje reakcja obronna, czyli pojawia się stan zapalny. Podobnie, jeśli dostanie się do nich zainfekowana lub obumarła miazga.
Jakie są obawy takiego zdarzenia? Przede wszystkim wyciek z nosa po leczeniu kanałowym, a także podwyższona temperatura, bóle głowy, pojawienie się ropy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Czy gdy wykonuje się leczenie kanałowe przebicie zatoki jest częstym zjawiskiem? Nie, zwłaszcza jeżeli przeprowadzamy leczenie kanałowe pod mikroskopem. Taka endodoncja umożliwia wysoką precyzję, co przekłada się na ograniczenie ryzyka do zera.