Przyczyny kruszenia i łamania się zębów

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Przyczyny kruszenia i łamania się zębów

Przyczyny kruszenia i łamania się zębów

Wiele osób dostrzega, że ich zęby się kruszą. Dlaczego zęby się kruszą? Warto poznać przyczyny ich łamania, aby móc zapobiec temu zjawisku w przyszłości. W naszym artykule znajdziesz odpowiedź, co zrobić, aby zachować piękne i silne zęby jak najdłużej.

Od czego kruszą się zęby?

Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowymi zębami przez jak najdłuższy okres czasu. Czasami jednak nawet w przypadku wykonywaniu kontrolnych wizyt stomatologicznych i troski o właściwą pielęgnację jamy ustnej może być niewystarczające. Czasami spotykamy się z uzębieniem, które samo z siebie jest kruche. Czy pękające zęby muszą być naszą zmorą? Niestety w przypadku występowania kruchych zębów często nasze samopoczucie ulega pogorszeniu. Piękne, zdrowe zęby nie tylko dodają pewności siebie, ale także sprawiają, że mamy ochotę spędzać więcej czasu wśród innych osób, są naszą wizytówką. Ukruszone zęby są jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze przyczyny złamań zębów. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • urazy mechaniczne zębów – niektóre sytuacje, które są niezależne od nas, mogą powodować uszkodzenie części lub całego zęba. Do ukruszenia się bądź złamania zęba może dojść na skutek uderzenia się twarzą o twardy przedmiot, wypadku komunikacyjnego, upadku czy pobicia. Szczególnie narażone na złamania są zęby przednie z uwagi na swoje położenie w szczęce.
  • bruksizm – czyli mimowolne zgrzytanie zębami oraz zaciskanie szczęki zwłaszcza w porze nocnej przyczynia się do uszkodzenia i ścierania warstw szkliwa.
  • próchnica – nieleczone ubytki spowodowane próchnicą mogą znacznie osłabić kondycję zębów, co w rezultacie powoduje destrukcję tkanek twardych. To z kolei skutkuje możliwością łamania się większych lub mniejszych fragmentów zębów.
  • erozja kwasowa szkliwa – niektóre rodzaje kwasów, które występują w niektórych produktach spożywczych i ich nadmierne spożywanie, może prowadzić do demineralizacji szkliwa, co wpływa na uszkodzenie ich głębszych struktur.
  • nieprawidłowa dieta, w tym niedobór witamin odpowiedzialnych za regulowanie wapnia w organizmie, czyli w szczególności witaminy A i D może powodować kruchość zębów.
  • brak dostatecznej higieny jamy ustnej – mimo że o prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej mówi się bardzo wiele, część osób trafia do gabinetu stomatologicznego wtedy, kiedy płytka nazębna jest znacznie zaniedbana przez niedokładne szczotkowanie. To z kolei prowadzi do rozwoju bakterii, powodujących często stan zapalny błony śluzowej, a tym samym, osłabia szkliwo. W rezultacie pacjent może mieć kruche zęby, które są podatne na złamania.
  • paradontoza – czyli nadmierne osuwanie się szyjek zębowych może również wpływać na ukruszenie szkliwa.
  • martwe zęby – takie zęby tracą swoją naturalną elastyczność, co zwiększa ich podatność na wszelkie urazy mechaniczne.
  • palenie tytoniu – związki, które występują w papierosach i innych produktach tytoniowych, wpływają na osłabienie szkliwa.
  • zażywanie narkotyków – niektóre substancje psychoaktywne zaburzają strukturę zęba, w rezultacie traci on swoją twardość. Miękka i gąbczasta tkanka jest mniej odporna na wszelkie uszkodzenia.
  • nadmierne spożywanie cukru – jest przyczyną pojawienia się próchnicy oraz erozji szkliwa. Należy więc rozważnie sięgać po słodycze i napoje gazowane.
  • twarde pokarmy, takie jak na przykład orzechy, mogą spowodować ukruszenie się zęba lub nawet jego pęknięcie.

Aby zniwelować kruszenie się zębów, warto więc stosować odpowiednią profilaktykę. Prawidłowe i regularne czyszczenie zębów, kontrolne wizyty u stomatologa oraz zbilansowana dieta powinny poprawić kondycję naszego uzębienia.

Jak wygląda zabieg usunięcie korzenia zęba?

Pękające zęby to problem wielu osób. Czasami kruszący się ząb może być odbudowany przez stomatologa. Kiedy to rozwiązanie jest najlepsze? Odbudowa naturalnego zęba jest możliwa, gdy nie pojawiają się dolegliwości bólowe, a fragment, który uległ uszkodzeniu, jest stosunkowo niewielki. Czasami dentysta dokonuje kosmetycznej korekcji zęba bądź też delikatnie wygładza jego powierzchnię. Gdy jednak dochodzi do poważniejszego uszkodzenia, konieczne jest usunięcie korzenia zęba. Zadaniem specjalisty jest więc dokładna ocena zęba, który uległ złamaniu, a następnie delikatnie oddziela on korzenie zęba od pozostałych tkanek. Kolejno wyjmuje pozostały fragment zęba z zębodołu. Musi także precyzyjnie oczyścić ranę w taki sposób, aby żadna, nawet najmniejsza część korzenia nie pozostała w zębodole. W przeciwnym razie może dojść do zapalenia okostnej zęba. Aby tego uniknąć, często zaleca się wizytę kontrolną oraz wykonanie zdjęć RTG. Po całkowitym wygojeniu się miejsca poddawanego ekstrakcji możliwe jest umieszczenie w pustej przestrzeni implantu, który imituje naturalny ząb.

Czy usuwanie korzenia zęba boli?

Nowoczesne techniki, jakie stosuje większość innowacyjnych klinik dentystycznych, pozwalają na usunięcie korzenia zęba bez żadnych dolegliwości bólowych. Przede wszystkim pacjent otrzymuje silne znieczulenie miejscowe, które podawane jest tuż przed samym zabiegiem. Dodatkowo niektóre gabinety stomatologiczne oferują także możliwość wykonania zabiegu usunięcia korzenia zęba w pełnej narkozie. Należy pamiętać, że usuwanie korzenia zęba jest wykonywane tylko wtedy, kiedy specjalista uzna to za konieczne, dlatego też nie należy zwlekać z podjęciem decyzji. Może to rzutować na nasze zdrowie.

Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia korzenia zęba?

Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, jednak istnieje kilka zaleceń, które powinny być stosowane po wykonaniu zabiegu usunięcia korzenia zęba. Przede wszystkim pacjent jest każdorazowo szczegółowo informowany o sposobie, w jaki ma postępować po jego wykonaniu. Otrzymuje także odpowiednie leki, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka bólu, kiedy znieczulenie przestanie działać. Warto stosować okłady lodowe oraz nie spożywać przez kilka pierwszych godzin żadnych posiłków. Nie zaleca się także picia napojów. Bezwzględnie przez kilka dni po zabiegu nie powinno się także sięgać po papierosy. Posiłki powinny być lekkostrawne i mieć płynną konsystencję. W klinice FabDent wykonujemy profesjonalne zabiegi usunięcia korzenia zęba, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button