Ile kosztuje proteza zębowa? Poznaj ceny różnych rodzajów protez

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Ile kosztuje proteza zębowa? Poznaj ceny różnych rodzajów...

Problem z koniecznością uzupełnienia uzębienia dotyka wielu osób. Nie są to jedynie ludzie w podeszłym wieku, jak zazwyczaj się myśli. Zła higiena jamy ustnej, nieleczona próchnica czy choroby przyzębia coraz częściej są problemem ludzi młodych. Niektórzy tracą zęby na skutek przebytych chorób lub też ulegają nieszczęśliwym wypadkom, wskutek czego nie mogą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Czy można temu zaradzić? A co zrobić, jeśli cierpimy na bezzębie, czyli całkowity brak uzębienia? Ta sytuacja nie tylko niekorzystnie wpływa na sposób postrzegania własnej osoby, ale też uniemożliwia spożywanie posiłków stałych. Poza tym wygląda to nieestetycznie. Osoby z bezzębiem często wstydzą się swojego wyglądu oraz unikają kontaktu z innymi. Czy wtedy można stosować protezy? Tak, jak najbardziej. Obecnie istnieje na rynku wiele metod, które sprawdzą się nie tylko jako uzupełnienie luk w uzębieniu, ale całkowicie mogą zastępować nasze łuki zębowe. O różnych rodzajach protez oraz ich cenach opowiemy Państwu w tym artykule.

Jakie są rodzaje protez zębowych i jakie są ich ceny?

W stomatologii protetycznej istnieje wiele różnych rozwiązań, które są odpowiednie w zależności od problemu zaawansowania. Opiszemy różne typy protez oraz pokrótce przedstawimy, kto może ich używać. Głównym podziałem protez jest możliwość – lub brak możliwości – ich wyciągania. W związku z tym wyróżniamy protezy ruchome i stałe.

Do protez ruchomych należą:

  • proteza akrylowa – jest niezwykle wygodnym uzupełnieniem protetycznym, które może być stosowane nie tylko w przypadku uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu, ale także w przypadku bezzębia. Dzięki nim możliwe jest swobodne przeżuwanie pokarmów, które są twarde. Są one używane zazwyczaj w ciągu dnia. Na noc należy je wyjąć oraz – po dokładnym wyczyszczeniu – umieścić w specjalnym pojemniku bez wody. Proteza akrylowa jest wykonywana ze specjalnego materiału, który imituje naturalne uzębienie człowieka. Do jej osadzenia stomatolog stosuje specjalistyczne klamry metalowe. Mimo tego, że jest to jedno z najtańszych i najbardziej popularnych rozwiązań, proteza akrylowa ma także swoje wady – nie jest polecana osobom młodym, ponieważ przy jej długotrwałym używaniu może dojść do osłabienia kości. Nie zawsze jest także dobrze tolerowana przez Pacjentów. Metalowe klamry mogą także wpływać na zwiększenie się uszkodzeń szkliwa. Cena protezy akrylowej na jeden łuk rozpoczyna się od kwoty 1800 zł. Koszt protezy akrylowej całościowej to około 3600 zł.
  • proteza szkieletowa – jest to uzupełnienie częściowe. Jej nazwa wzięła się stąd, że do jej wykonania używa się przede wszystkim stopów metali oraz akrylu. To właśnie metal jest więc podłożem dla mocowania sztucznych zębów. Jej główną zaletą jest to, że jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się mniejszą estetyką niż proteza akrylowa. Nie powinna być ona użytkowana długotrwale, ponieważ obciąża kość, co może skutkować jej zanikiem. Jest ona stosunkowo tania – koszt wykonania takiej protezy szczękowej to około 2700 zł. Obecnie jednak niektóre gabinety protetyczne oferują nowoczesne protezy szkieletowe, które są wykonane z termoplastycznego tworzywa – acetalu. Jest ona o wiele bardziej elastyczna niż standardowa proteza szkieletowa. Zwiększa ona estetykę oraz wygodę użytkowania. Nie narusza też szkliwa. Nowoczesne protezy zębowe z acetali są coraz powszechniejsze. Cena protezy acetalowej ustalana jest indywidualnie po konsultacji z pacjentem.
  • proteza elastyczna – jest nieco podobna do protezy akrylowej. Jest wykonana z materiału, który wykazuje właściwości termoplastyczne, co wpływa na to, że jest ona odporna na zginanie. Proteza elastyczna jest polecana osobom, które mają alergie na metale. Do dziąseł jest ona przytwierdzona przy pomocy klamer, które są wykonane w taki sposób, aby nie uszkadzać ich powłoki. Ich charakterystyczną cechą jest to, że w dużej mierze nie nachodzą one na podniebienie. Dzięki temu użytkująca je osoba może cieszyć się smakiem wielu potraw. Protezy te mają też możliwość regulacji sprężystości, co z pewnością ma duży wpływ na komfort ich używania. Są one estetyczne i imitują naturalne uzębienie. Stosuje się je w przypadku braków w uzębieniu – nie stosuje się ich u osób cierpiących na bezzębie.

Do protez stałych zalicza się uzupełnienie protetyczne na implantach. Jest to proteza, która wciąż zyskuje na popularności. Mocuje się ją w jamie ustnej za pomocą specjalnych filarów, które są tworzone z implantów zębowych lub też używa się do tego naturalnych zębów, które sąsiadują z ubytkiem w uzębieniu. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, stomatolog w miejscu kości korzenia zębowego mocuje malutkie śrubki, które stanowią imitację korzenia. To właśnie na nich montowany jest łącznik z ceramiki lub z metalu. Co ważne, materiały, które stosuje się do produkcji protezy na implantach są biokompatybilne, co oznacza, że organizm ludzki bardzo dobrze je toleruje. Niestety po wykonaniu implantów, rozpoczyna się proces gojenia się ran. Dopiero po ich wygojeniu możliwe jest dobranie i zamocowanie odpowiedniej protezy. Zaletami protezy na implantach jest to, że można je wykonywać nawet u osób, które są całkowicie pozbawione zębów. W zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta może być ona mocowana na 2, 4 lub większej liczbie implantów. Co więcej, protezy na implantach są bardzo wygodne i eleganckie. Przypominają wyglądem naturalne uzębienie. Dzięki nim możliwe jest normalne funkcjonowanie. Zwiększa się też komfort życia Pacjenta. Protezy na implantach są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. A ile kosztuje taka proteza zębowa? Koszt wykonania protezy na implantach wynosi od 10 tys. zł.

 

Protezy zębowe – cennik

Ile kosztuje proteza zębowa? Każda przychodnia lub klinika dentystyczna ma swój własny cennik usług. Jeśli więc jesteś zainteresowany wykonaniem protezy zębowej stałej bądź ruchomej, dowiedz się, które placówki w Twojej okolicy oferują tego typu usługi i porównaj ich oferty. Oczywiście ceny protez ruchomych są znacznie niższe niż uzupełnienia protetyczne na stałe, jednak wiąże się to z koniecznością wymiany protez oraz częstszymi wizytami stomatologicznymi. Ponadto inne są ceny wykonania jedyne części protezy, inne określają całkowite uzupełnienie. Czasami w zupełności wystarcza jedynie proteza zębowa górna. A ile kosztuje sztuczna szczęka na stałe? Tutaj należy pod uwagę wziąć nie tylko koszt samej protezy, ale także ilość wizyt w gabinecie lekarskim, wykonanie dokładnego zdjęcia przez stomatologa oraz pobranie odlewu. Sztuczne zęby na implantach wymagają najczęściej kilku spotkań z dentystą.

Sztuczne zęby – alternatywa dla protez?

Wstawianie sztucznych zębów jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą decydować się na klasyczną protezę. W tym celu coraz częściej wybierane są implanty zygomatyczne. Mogą być one jedynie uzupełnieniem luk w uzębieniu, mogą także stanowić całe uzębienie. Ich charakterystyczną cechą jest to, że mogą z nich korzystać nawet osoby, które mają problemy z chorobami przyzębia, co wiąże się z zanikiem kości. Proces gojenia trwa szybciej i są one bardzo estetyczne. Ile kosztują implanty zygomatyczne? Jeden łuk zębowy wykonany za pomocą implantów to koszt nawet 22 tysięcy złotych. Proteza górna na stałe wydaje się więc być tańszym rozwiązaniem.

 

Jakie czynniki mogą wpłynąć na koszt protezy zębowej?

Całkowity koszt protezy zębowej to nie tylko cena samej protezy. Często inną kwotę zapłacimy za wykonanie protezy w klinice mieszczącą się w małym mieście, inną w dużym. Ponadto, na cenę całościową ma także wpływ tego, w jakim stanie są nasze zęby podczas pierwszej wizyty u stomatologa. Często musi on najpierw podleczyć pozostałe zęby lub też zastosować leczenie kanałowe. Jakie czynniki mogą mieć jeszcze wpływ na ostateczną cenę założenia protezy?

  • materiał, z jakiego wykonana jest proteza;
  • jej wielkość (proteza górna, dolna, całościowa), 
  • ilość i jakość filarów, które muszą być zamocowane w jamie ustnej Pacjenta;
  • marka użytych implantów 

 

Czy warto wybrać protezę zębową?

Proteza zębowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają ubytki w uzębieniu lub cierpią na całkowity brak zębów. Dzięki nim nie tylko poprawisz komfort swojego życia, ale także staniesz się atrakcyjniejszy. Protezy zębowe zwiększają pewność siebie. Mogą także pomóc nam normalnie funkcjonować – możemy bez trudu gryźć wszystkie produkty i delektować się ich smakiem. Przy wyborze protezy należy podjąć decyzję, jaka z ich rodzajów będzie dla nas najlepsza. Warto też określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup protezy. Warto także udać się na wstępne konsultacje stomatologiczne, ponieważ specjalista pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz wykonać protezy zębowe w Warszawie lub interesuje Cię proteza na implantach, sprawdź stronę kliniki FabDent. Wykonywana tam jest implantoprotetyka, a umówić się na wizytę możesz za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

FAQ – odpowiedzi na często zadawane pytania

Ile kosztuje proteza zębowa górna?

Cena protezy częściowej jest uzależniona od materiału, z jakiego ma być wykonana oraz od jej rodzaju. Nie da się określić ogólnie, jaki jest koszt protezy górnej.

Jaka jest cena protezy?

Ceny protez wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe są uzupełnienia protetyczne zakładane na stałe.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button