Opryszczka a wizyta u stomatologa

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Opryszczka a wizyta u stomatologa

Opryszczka pojawia się najczęściej w najmniej odpowiednim momencie – na przykład przed umówioną wizytą u stomatologa. Co zrobić w takiej sytuacji? Odwołać wizytę, a może pójść na nią mimo wszystko? Odpowiadamy!

Opryszczka to nic innego jak infekcja, której podłożem jest zakażenie wirusowe – a dokładnie zakażenie typem pierwszym wirusa Herpes Simplex Virus (HSV) z grupy Herpes, do której należą także wirus półpaśca czy ospy. Opryszczka pojawia się zazwyczaj na błonie śluzowej jamy ustnej albo na skórze w okolicy warg. Co ciekawe, większość zakażeń wirusem HSV przebiega bez żadnych objawów. Pierwsze symptomy są niestety nieprzyjemne – z jednej strony zmiany opryszczkowe są mało estetyczne, a z drugiej wiążą się niejednokrotnie z dyskomfortem spowodowanym nietypową ranką.

Opryszczka – jak dochodzi do zakażenia?

Wirus HSV przenoszony jest drogą kropelkową, a zatem opryszczki można nabawić się wyjątkowo łatwo. Wystarczy napić się z tej samej szklanki lub butelki, użyć cudzej pomadki do ust albo pocałować się, a wirus może zagnieździć się w naszych zwojach nerwowych. Warto pamiętać, że wirus pozostaje w zakażonym organizmie już na zawsze – do końca życia, jednak w większości przypadków pozostaje w fazie uśpienia, nie powodując żadnych zewnętrznych objawów. Zmiany chorobowe widoczne gołym okiem to zazwyczaj skutek niskiej odporności albo drastycznych zmian temperatury – to właśnie od wychłodzenia organizmu pochodzi potoczna nazwa opryszczki, czyli ?zimno?.

Etapy rozwoju opryszczki

Zimno na wardze pojawia się najczęściej tuż po tym, gdy wystąpią objawy takie jak specyficzne kłucie oraz swędzenie. Kolejnym stadium jest obrzęk i zaczerwienienie chorego miejsca. Na powierzchni zmienionego obszaru pojawiają się niewielkie pęcherzyki, w których znajduje się płyn surowiczy. Gdy wykwity pękają, to nagromadzony w pęcherzykach płyn wydostaje się na zewnątrz, stając się niebezpieczny dla nas samych i otoczenia – pod kątem ?dystrybuowania? wirusa. Dopiero po tym, gdy pęcherzyki pękną, ranka zaczyna się goić.

Czy można iść z opryszczką do dentysty?

Opryszczka stanowi jedno z przeciwwskazań do wizyty na fotelu dentystycznym. Dlaczego? Wirus HSV rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko, a do zarażenia może dojść jeszcze 3 tygodnie po tym, gdy ustały już jego widoczne objawy. Podkreślmy, że wirus pozostaje z zarażoną nim osobą już do końca życia, ale Pacjenci bez objawów są standardowo przyjmowani przez dentystę – przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Jeśli objawy opryszczki są jednak aktywne, np. występują zmiany na ustach, Pacjent nie będzie mógł być przyjęty, chyba że będzie w stanie zagrażającym życiu.

Dlaczego opryszczka jest przeciwwskazaniem do zabiegów stomatologicznych?

Podczas zabiegu stomatologicznego wirus może zostać rozsiany na całej powierzchni ust, a także w jamie ustnej, gardle lub nawet na skrzydełkach nosa. Z tego powodu należy zrezygnować z wizyty u dentysty, gdy wcześniej pojawi się opryszczka. Ponadto jest to zagrożenie dla stomatologa, a także jego pacjentów i współpracowników – w trosce o inne osoby warto przełożyć termin wizyty i wstrzymać się z nią do czasu pełnego zagojenia się rany.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button