Mówiąc ogólnie, ciąża nie jest dobrym okresem do tego, aby zajmować się leczeniem zębów, jednak nie oznacza to, że przyszła mama jest skazana na ich ból bez możliwości likwidacji jego źródła. W każdej sytuacji stomatolog może udzielić ciężarnej pomocy. Pamiętaj o ważnej rzeczy – w sytuacji, gdy ciąża jest niewielka na tyle, że po kobiecie jej nie widać, niezbędne będzie poinformowanie go o tym przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jest to istotne zwłaszcza podczas okresu organogenezy, czyli kształtowania się dziecka w pierwszym trymestrze. Aplikowane leki oraz zabiegi mogą mieć wpływ na jego rozwój, więc ostrzeżenie jest niezbędne, aby stomatolog mógł odpowiednio dostosować wykorzystywane środki do fazy rozwoju płodu.
A czy leczenie kanałowe w ciąży jest w ogóle możliwe? Odpowiadamy na to pytanie i sprawdzamy, jak tego rodzaju zabiegi stomatologiczne wpływają na kobietę w „stanie błogosławionym”. Które są możliwe, a które niewskazane? Przeczytaj i dowiedz się tego!
Leczenie kanałowe a ciąża
Niestety, w życiu nie ma tak dobrze, że możemy wybrać sobie okres, w którym pojawiają się kłopoty z zębami. Zazwyczaj przychodzą one w najmniej spodziewanym momencie i wówczas niezbędna jest interwencja stomatologa. Również i leczenie kanałowe w czasie ciąży może okazać się koniecznością. Tym bardziej że ten czas w życiu dziecka mocno sprzyja próchnicy – płód pobiera od matki minerały, co osłabia jej zęby, ponadto w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, wpływające w sposób negatywny na dziąsła.
Leczenie kanałowe zęba w ciąży może być zatem niezbędne, gdy pojawi się stan zapalny dziąseł lub duże zmiany próchnicze w zębie (zębach). Zadanie stomatologa jest o tyle utrudnione, że nie może wykonać zdjęcia rentgenowskiego, które da mu jasny obraz sytuacji w zębie i wokół niego. Pomaga w takich przypadkach leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zastosowanie mikroskopu umożliwia endodoncie dokładne przyjrzenie się miejscu operacji i redukuje ryzyko popełnienia błędu, czyli pominięcia któregoś z kanalików lub pozostawienia obumarłej miazgi.
Leczenie kanałowe zęba w ciąży a znieczulenie
Gdy planowane są zabiegi kanałowe w ciąży, wówczas oczywiście istotne jest znieczulenie. Bez niego nie sposób wyobrazić sobie jakiegokolwiek działania, ponieważ endodoncja to otwarcie zęba w celu usunięcia z niego miazgi i wprowadzenia wypełnienia. W przypadku ciężarnych stosowane są specjalnie dostosowane do ich stanu środki znieczulające, czyli takie, których zaaplikowanie nie spowoduje obkurczenia naczyń krwionośnych, wykluczony jest także podtlenek azotu. Nie zaleca się jednak stosowania znieczuleń w pierwszym trymestrze, jednak gdy jest ono niezbędne, wówczas w znieczuleniu nie powinna znajdować się adrenalina ani noradrenalina.
Co zrobić gdy leczenie kanałowe jest konieczne?
Jeśli leczenie kanałowe w ciąży okazuje się niezbędne, musi zostać wykonane. Najbezpieczniejsze jest w drugim trymestrze – płód jest już ukształtowany, a brzuch ciążowy na tyle nieduży, że nie przeszkadza w długotrwałym przebywaniu w pozycji leżącej. Najgorsza jest sytuacja w pierwszym trymestrze, gdy ryzyko poronienia stoi na wysokim poziomie. Jeśli jest to możliwe, wówczas zaleca się przełożenie terminu wykonania kanałówki na drugi.
Jakie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży?
Leczenie kanałowe a ciąża to obszerny temat, jednak nie zapominajmy, że bóle zęba niekoniecznie muszą od razu być powiązane z endodoncją. Kobieta może wymagać także innych zabiegów. Które są bezpieczne w tym ważnym dla matki i dziecka okresie? Bez problemu można wykonać oczyszczanie i wypełnianie ubytków. W tych zabiegach są stosowane preparaty, które nie dostają się poza ząb. Można także usuwać zęby, jednak nie jest to wskazane w pierwszym trymestrze.
Ponadto w przypadku zmian zęba można go zatruć. Takie postępowanie pozwala na zredukowanie ostrych stanów zapalanych do łagodniejszego (ale wciąż odczuwalnego) poziomu. W wielu sytuacjach jest to wręcz niezbędne, aby prowadzić dalsze leczenie.
Nowoczesne rozwiązania kluczem do sukcesu
W temacie ciąża a leczenie kanałowe zęba napisano i powiedziano wiele, jednak wszyscy stomatolodzy są zgodni co do jednego: zastosowanie nowoczesnego sprzętu stomatologicznego ułatwia zarówno pracę endodoncie, jak i wpływa bardzo korzystnie na komfort Pacjentki. Dlatego jeśli pojawia się potrzeba leczenia kanałowego w ciąży, warto postawić na gabinet stomatologiczny, w którym znajdziesz nowoczesny sprzęt.
Takim właśnie miejscem jest FabDent – klinika stomatologiczna w Warszawie. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem stomatologicznym, a ponieważ wykorzystujemy mikroskopy o dużej sile powiększenia, mamy doskonały wgląd w pole operacyjne. To przekłada się na precyzję wykonywanych zabiegów oraz możliwość dokładnego obserwowania miejsca, w którym występują kłopoty, bez konieczności wykonywania zdjęcia RTG.
Dbamy również o to, aby pacjentki w ciąży były traktowane z należytą ostrożnością. Dlatego jeśli odczuwasz bóle zębów, odwiedź nas – z pewnością wspólnie znajdziemy najlepszy sposób na rozwiązanie Twoich problemów.