Zazwyczaj mówiąc o licówkach, kojarzy się nam to z zabiegiem, który jest nieodwracalny. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad podjęciem decyzji o ich nałożeniu bardzo długo. Czy jest to prawda? Czy licówki można zdjąć? Jak wyglądają wtedy nasze zęby? Na te wszystkie informacje dopowiemy w niniejszym artykule.
Czym są licówki?
Wiele osób marzy o pięknym i białym uśmiechu, który będzie mógł oczarować innych. Nic dziwnego, ponieważ mówi się, że twarz jest naszą wizytówką, a pierwsze wrażenie jest zapamiętywane przez osoby trzecie na długo. Warto więc zadbać o to, by nasz uśmiech był zawsze nienaganny. W różnych mediach widujemy znane osoby, które szczycą się klawiaturą śnieżnobiałych i równych zębów. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście, by otrzymać takie uzębienie od matki natury. Obecnie jednak istnieje wiele sposobów, które w szybki i prosty sposób mogą nam ułatwić to zadanie.
Licówki są cieniutkimi płytkami, które mocuje się z przodu zębów, aby poprawić ich koloryt, wyrównać je, a także nadać zębom odpowiedni kształt i długość. Świetnie sprawdzają się one także w przypadku nadłamanych zębów, których nadlanie nie będzie estetyczne. Czasami licówki pomagają także na pozbycie się przerwy między jedynkami, czyli zlikwidować diastemę. Są one wykonywane z różnych materiałów, które cechuje inna odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak również ich wygląd nieco się różni. Najczęściej w dentystyce stosuje się licówki ceramiczne, w tym przede wszystkim porcelanowe. Poza tym Pacjent może także wybrać nieco tańsze licówki, wykonane z akrylu lub kompozytu, jaki służy do wypełniania ubytków w zębach.
Czy licówki można zdjąć?
Niestety większość zabiegów, podczas których zakładane są licówki, jest nieodwracalnych. Dzieje się tak, ponieważ do założenia licówek kompozytowych bądź akrylowych, stomatolog musi – po dokładnym oczyszczeniu zębów, usunięciu kamienia oraz wypiaskowaniu ich – oszlifować i spiłować część zęba. Jest to czynność, której nie da się cofnąć, ponieważ szkliwo w tym miejscu nie odrasta. Przy zdejmowaniu takich licówek nigdy nie wrócimy do stanu sprzed ich założenia. Z pomocą przychodzą jednak licówki porcelanowe, które są jedynym rodzajem płatków poprawiających estetykę zęba, których założenie nie wymaga szlifowania uzębienia. Mogą więc zostać usunięte w dowolnej chwili.
Podsumowanie
Licówki są zazwyczaj materiałem, który jest mocowany na zębach na stałe. Nowoczesna stomatologia zaleca jednak stosowanie licówek porcelanowych, które są znacznie mniej inwazyjne niż licówki kompozytowe czy akrylowe. Ich zdjęcie jest możliwe, ponieważ podczas zabiegu ich mocowania, nie wykonuje się oszlifowania powierzchni zęba, a co się z tym wiąże, szkliwo zębów pozostaje nienaruszone. Należy jednak pamiętać o tym, że usuwania licówek powinien dokonywać stomatolog. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich ściągać samemu. Możemy w ten sposób nie tylko uszkodzić ząb, ale także spowodować złamanie licówki. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące zabiegu usuwania licówek, z chęcią Ci pomożemy.