Założenie licówek na zęby przynosi niewątpliwie wiele korzyści, o których warto pamiętać. Jest to droga do szybkiego uzyskania pięknego i estetycznego uśmiechu. Czy licówki niszczą zęby? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad podjęciem wykonania zabiegu, mającego na celu poprawę ich stanu uzębienia. Powszechnie uważa się, że faktycznie uszkadzają szkliwo, a po ich założeniu, nigdy już nie wróci ono do pierwotnego stanu. Czy jest to jednak prawda?
Czym są licówki?
Licówki są cienkimi płytkami, jakie nakłada się na naturalne zęby z jej przedniej strony. Są one wygodne i nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Ich założenie jest bezbolesne i mało inwazyjne. Lekarz stomatolog przykleja je za pomocą specjalnego kleju do powłoki zęba na stałe, po czym są one utwardzane przy pomocy lampy. Sam zabieg jest wykonywany w gabinecie dentystycznym i zazwyczaj jest przeprowadzany podczas jednej wizyty. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych materiałów, z jakich produkowane są licówki.
Rodzaje licówek i ich ceny
Licówki różnią się między sobą w szczególności materiałem, z jakiego są one wykonywane. W zależności od tego ich koszt jest również różny. W stomatologii stosuje się następujące rodzaje licówek:
- akrylowe – jest to najtańszy, ale zarazem najmniej trwały materiał. Koszt założenia jednej licówki akrylowej to około 200 zł;
- kompozytowe – są znacznie trwalsze niż licówki akrylowe. Są wykonywane z materiału, który służy też wypełnianiu ubytków w zębach. Ich nałożenie wymaga szlifowania i piłowania zębów. Koszt jednej licówki to mniej więcej 350 zł;
- ceramiczne – są wykonywane z trwałych materiałów, które służą na długie lata. Przy odpowiedniej kontroli starczają nawet na 5 lat. Koszt ich założenia to zazwyczaj kilka tysięcy złotych za jeden ząb;
- porcelanowe – są rodzajem licówek ceramicznych. Są najbardziej zbliżone do naturalnego wyglądu zębów. Są niezwykle trwałe, a ich zakładanie nie wymaga szlifowania zęba. Niestety są także najdroższą metodą poprawy zęba.
Jakie efekty można uzyskać dzięki licówkom?
Dzięki licówkom możemy uzyskać piękny uśmiech w zaledwie kilka chwil. Odpowiednio dobrane nakładki sprawiają, że uzębienie wygląda naturalnie. Można je stosować w celu zlikwidowania przebarwień, jak również korekcji estetycznej zębów. Licówki mogą być różnej długości i grubości. Przy ich pomocy można także zlikwidować diastemę.
Przeciwwskazania
Każdy zabieg stomatologiczny poprzedzany jest dokładnym wywiadem z Pacjentem, w celu wyeliminowania wszelkich przeciwwskazań do jego wykonania. Licówek nie zakłada się na zęby zaatakowane próchnicą, jak również nie stosuje się ich u osób cierpiących na choroby dziąseł.
Podsumowanie
Nie wszystkie rodzaje licówek niszczą zęby. Do wyjątku należy licówka porcelanowa, która nie tylko jest bardzo trwałym materiałem, ale także nie wymaga oszlifowania zęba przed jej nałożeniem na powierzchnię zęba. Dzięki temu nie narusza szkliwa. Ważne jest to, aby po założeniu licówek udawać się na wizyty kontrolne oraz pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do zapoznania się ze stroną: https://www.fabdent.pl/uslugi/protetyka-klasyczna/licowki/