Czym jest hemisekcja zęba?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czym jest hemisekcja zęba?

Hemisekcja to zabieg stomatologiczny, podczas którego dochodzi do separacji i usunięcia części korony i korzenia zęba. Kiedy należy wykonać taki zabieg? Jak przebiega i jakie są zalety? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Hemisekcja zęba – na czym polega?

Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu części zęba. Zdrową część pozostawia się w jamie ustnej pacjenta, a następnie używa podczas odbudowy protetycznej. Ten zabieg stomatologiczny można wykonać na zębach wielokorzeniowych, gdy nie ma możliwości podjęcia leczenia kanałowego, przy mechanicznych złamaniach pionowych zębów. W wielu przypadkach hemisekcja zęba pozwala na odzyskanie pięknego uśmiechu i komfortu codziennego funkcjonowania. Jeśli zastanawiasz się, czy tego rodzaju zabieg sprawdzi się w Twoim przypadku, zapraszamy na konsultację do kliniki stomatologicznej Fabdent. Doświadczony specjalista zaproponuje Ci sposób leczenia dostosowany do Twoich oczekiwań i możliwości.

Kiedy należy wykonać hemisekcję zęba?

Hemisekcja zęba wykonywana jest w różnych przypadkach. Oto kilka przykładów:

  • Gdy korzeń zęba do usunięcia jest nadmiernie zniszczony przez próchnicę i nie ma możliwości przeprowadzenia skutecznego leczenia kanałowego.
  • Stan zapalny wierzchołków korzeni.
  • Mechaniczne urazy zębów.
  • Choroby periodontologiczne.
  • Hemisekcję stosuje się także w przypadku wystąpienia powikłań występujących po leczeniu endodontycznym.

Perforacja endodontyczna to przypadkowe połączenie jamy zęba i ozębnej. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepowodzenia leczenia kanałowego. W przypadku takiego powikłania konieczne jest zamknięcie perforacji endodontycznej. Jeśli perforacja jest duża, a powierzchnia dna komory bardzo zniszczona, stomatolog może zdecydować o wykonaniu zabiegu hemisekcji. Jeśli zaś miejsce perforacji jest niedostępne, jest to wskazanie do usunięcia zęba.

Chociaż zabieg przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę przynosi pozytywne efekty, warto pamiętać, że można go uniknąć. Jednym ze wskazań jest brak możliwości przeprowadzenia skutecznego leczenia endodontycznego, co jest spowodowane nadmiernym rozwojem próchnicy. Pacjenci, którzy dbają o prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzają gabinet zaufanego stomatologa mogą uniknąć hemisekcji zęba.

Hemisekcja w stomatologii – zalety

Czy hemisekcja zęba ma jakieś zalety? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim nie trzeba mierzyć się z koniecznością usunięcia całego zęba. Jego zdrowa część pozostaje bowiem zachowana, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania całkowitego implantu. Zdrowa część zęba jest bowiem podstawą do odbudowy protetycznej. Kolejną ważną zaletą jest szansa na odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Dobry stan zębów to nie tylko gwarancja większej pewności siebie, ale także bardziej komfortowego funkcjonowania na co dzień. Zabieg pozwala uratować ząb, który może wydawać się nam „spisany na straty”. Warto skorzystać z możliwości zachowania jak największej części naturalnego uzębienia na dłużej.

Hemisekcja w stomatologii – przeciwwskazania

Niestety hemisekcja nie może być wykonana w każdym przypadku. Oto lista przeciwwskazań:

  • Parodontoza powodująca znaczne rozchwianie zęba.
  • Zbyt krótkie korzenie zęba.
  • Brak możliwości protetycznego odtworzenia zęba.
  • Sytuacja, gdy leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone w nieodpowiedni sposób w dwóch korzeniach.
  • Zapalenie przyzębia.

Nawet jeśli hemisekcja zęba okaże się niemożliwa do wykonania w Twoim przypadku, pamiętaj, że stomatologia daje wiele możliwości na odzyskanie zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej. W klinice Fabdent pracują specjaliści z wielu dziedzin stomatologii, dzięki czemu możesz liczyć na kompleksowe leczenie w jednym miejscu. Zapraszamy na konsultację.

Przebieg hemisekcji korzenia

Oto jak przebiega hemisekcja:

  1. Przed wykonaniem zabiegu trzeba zrobić zdjęcia RTG zęba.
  2. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe.
  3. Stomatolog za pomocą specjalistycznego narzędzia odcina odpowiednią część.
  4. Za pomocą kleszczy specjalista wyciąga odpowiednią część zęba wraz z korzeniem.
  5. Po wykonaniu zabiegu stomatolog zakłada szwy.

Po upływie odpowiedniej ilości czasu można rozpocząć odbudowę zęba. Koronę protetyczną osadza się zazwyczaj po 2-4 tygodniach od zacementowania wkładu koronowo-korzeniowego.

Tak jak w przypadku innych zabiegów, tak samo, jeśli chodzi o hemisekcję zęba duże znaczenie ma odpowiednie postępowanie po jej wykonaniu. Przez kilka pierwszych godzin należy powstrzymać się od spożywania gorących i zimnych dań oraz napojów. Wszystkie ważne informacje dotyczące postępowania po zabiegu hemisekcji zęba uzyskasz od stomatologa zajmującego się leczeniem.

Cena hemisekcji

Ile kosztuje hemisekcja zęba? Cena zależy między innymi od kliniki, w której zdecydujesz się wykonać ten ważny zabieg. Tak na przykład w Fabdent hemisekcja trzonowca górnego lub dolnego to koszt 700 zł. Pełny cennik usług dostępnych w naszej klinice stomatologicznej znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce Cennik.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button