Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych protez. A czym są protezy na implantach? Co oznacza ten termin? Proteza na implantach jest mocowana za pomocą specjalnych śrub do kości szczękowej. Dzięki temu solidnie się utrzymuje, nie przesuwa i nie wypada. Komfort noszenia takiej protezy jest wysoki. Protezy na implantach są dobrym rozwiązaniem dla osób, które zupełnie nie posiadają uzębienia. Szczegółowo o protezach na implantach oraz protezach górnych bez podniebienia, opowiemy w dalszej części tego artykułu.
Co to jest proteza na implantach?
Proteza na implantach staje się obecnie coraz bardziej popularna. Jest ona mocowana w jamie ustnej na specjalnych filarach, które są stworzone z implantów zębowych. W miejsce kości korzenia zębowego stomatolog umieszcza małe śrubki, które są wykonywane najczęściej z tytanu lub cyrkonu. To właśnie one zastępuję korzeń. Kolejno stomatolog mocuje na nich metalowy bądź ceramiczny łącznik. Bezpośrednio do niego możliwe jest założenie koron protetycznych. Dzięki używaniu materiałów biokompatybilnych implanty są bardzo dobrze przyjmowane przez organizm człowieka. W procesie gojenia obrastają one otaczającymi je tkankami kostnymi. Jest to tzw. osteointegracja. Gdy rany już się zagoją, możliwe jest przygotowanie i zamocowanie odpowiedniej protezy. Każdy Pacjent ma indywidualnie dobieraną protezę, ponieważ jest ona mocowana na stałe. Jak widać, jest to bardzo dobre rozwiązanie nawet w przypadku osób, które nie posiadają żadnego uzębienia, czyli cierpią na tzw. bezzębie. Proteza idealnie przylega do łuku zębowego Pacjenta, nie obciąża również podniebienia. Jest nie tylko wygodna, ale i niezwykle trwała.
Czym jest proteza górna bez podniebienia?
Proteza górna bez podniebienia jest uzupełnieniem protetycznym, które jest mocowane w jamie ustnej Pacjenta za pomocą czterech implantów. Obecnie ta technika jest wykorzystywana w większości dobrych klinik dentystycznych w Polsce. Aby stomatolog mógł przytwierdzić śruby, konieczne jest posiadanie dobrze zachowanej kości szczękowej. W innym przypadku lekarz może zdecydować o uzupełnienie protezy o kolejne dwa implanty. Po umieszczeniu śrub w jamie ustnej Pacjenta następuje tworzenie specjalnego mostu, który jest niewielką, lecz trwałą protezą bez podniebienia. Jest ona najczęściej wykonywana z acronu, który jest nie tylko wytrzymałym materiałem, ale charakteryzuje go również wysoka estetyka. Dzięki jej zamocowaniu Pacjent będzie mógł cieszyć się wspaniałym uśmiechem oraz bez trudu spożywać nawet twarde produkty. Protezy, które nie posiadają podniebienia, pozwalają na zwiększenie przyjemności z samego procesu jedzenia. Osoba, która posiada tradycyjną protezę zębową, nie odczuwa dokładnego smaku potraw. Co więcej, tradycyjne protezy zębowe nie są tak wytrzymałe, a utrzymanie ich w czystości jest często sporym problemem.
Jakie są rodzaje protez na implantach?
Proteza zębowa na implantach jest pojęciem ogólnym. Istnieje kilka rodzajów tych uzupełnień protetycznych. Są one dobierane do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Różnią się także ceną wykonania. Do najpopularniejszych typów protezy na implantach należą:
- Proteza elastyczna – jest ona wykonana z materiału termoplastycznego, który cechuje się wysoką odpornością na zginanie. Jest wskazana dla osób, które są uczulone na metale. Proteza elastyczna jest mocowana przy pomocy specjalnych klamer, jednak nie uciskają one dziąseł Pacjenta. Są one zazwyczaj wykonywane z acronu ich cechą charakterystyczną jest to, że nie praktycznie nie pokrywają podniebienia, dzięki czemu noszący je Pacjent może odczuwać znacznie więcej smaków. Protezy elastyczne mają możliwość regulacji sprężystości, co sprawia, że ich użytkowanie jest wygodne. A co z estetyką? Kolor protezy dobiera się pod odcień naturalnych zębów lub dziąseł Pacjenta w taki sposób, by jak najmniej się ona wyróżniała. Są one lekkie i posiadają wysoką stabilność. Są także odporne na złamania i uszkodzenia. Protezy elastyczne mogą być stosowane przez osoby, które posiadają określone warunki zwarciowe. Jeśli Pacjentowi odłamie się ząb lub gdy będzie chciał dostawić nowy ząb, musi ponownie wykonać nową protezę. Nie są one także stosowane u osób, które cierpią na bezzębie, lecz u Pacjentów, którzy posiadają braki w uzębieniu.
- Proteza bez podniebienia – jest stosowana, jako uzupełnienie protetyczne na implantach, jednak zapewnia komfort jej noszenia – proteza nie ulega przesunięciom. Dzięki niej użytkująca ją osoba może odczuwać w pełni wszystkie smaki potraw, jakie spożywa. Jest mocowana w jamie ustnej Pacjenta przy pomocy specjalnych implantów na stałe. Jest więc polecana nawet osobom, które nie posiadają żadnego uzębienia. Protezy bez podniebienia sprawiają, że Pacjent może swobodnie się uśmiechać oraz jeść nawet twarde produkty.
- Szczęka na implantach – to nic innego jak całkowita, czyli pełna proteza, która wykonywana jest w jamie ustnej Pacjenta, odwzorowująca jego naturalne uzębienie. Sztuczna szczęka na implantach może być ona wykonywana nawet u osób, które nie posiadają własnych zębów. Szczęka na implantach jest mocowana na stałe. Zęby są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a proteza może służyć nam na lata.
Jakie są koszty wykonania protezy na implantach?
Cennik protez na implantach jest uzależniony od rodzaju uzupełnienia protetycznego, na jakie się zdecydujemy. Cena protezy elastycznej jest uzależniona od ilości zębów, które chcemy nią uzupełnić. Może więc kosztować od 600 do 4000 zł. Koszt protezy bez podniebienia waha się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Wiele klinik dentystycznych oferuje obecnie możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty. Niestety protezy stałe nie są opłacane przez NFZ. Decydując się na protezę na implantach, należy jeszcze pamiętać o konieczności dodatkowych opłat, takich jak wizyta wstępna, wizyty kontrolne czy pobranie wycisków lub wykonanie zdjęć panoramicznych. Pacjent, który zamierza skorzystać z takiej usługi, powinien liczyć się z pełnymi kosztami procesu leczenia. Proteza zębowa jest sporym kosztem, jednak należy podkreślić, że służy ona przez wiele lat.
Jakie są zalety stosowania protezy na implantach oraz protezy bez podniebienia?
Protezy na implantach oraz protezy bez podniebienia mają wiele wartych podkreślenia plusów. Głównymi zaletami protezy bez podniebienia i protez elastycznych jest ich wysoka wytrzymałość oraz możliwość odczuwania wszystkich smaków. Podniebienie, które w przypadku obu tych protez jest odsłonięte, pozwala na zwiększenie intensywności doznań smakowych. Protezy stabilnie przylegają do szczęki Pacjenta, są więc komfortowe w użytkowaniu. Protezy na implantach wpływają na jakość życia pacjenta, dzięki nim może on bez obaw spożywać produkty, których gryzienie wcześniej sprawiało mu trudność oraz uśmiechać się bez żadnych kompleksów.
Jakie są potencjalne wyzwania dla osób, które chcą skorzystać z protezy bez podniebienia lub protezy na implantach?
Przede wszystkim Pacjent, który chce skorzystać z wykonania protezy na stałe, musi pamiętać, że jest to kosztowna inwestycja, która ma służyć na lata. Jeśli jednak podejmiemy taką decyzję, warto prawidłowo dbać o protezę oraz udawać się na regularne wizyty konsultacyjne u stomatologa. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z użytkowania protezy przez wiele lat. Warto też zapoznać się ze wszystkimi wskazaniami i przeciwwskazaniami do używania danych protez. Nie wszystkie bowiem mogą być stosowane u osób, które nie posiadają żadnego uzębienia.
Czy warto zdecydować się na protezę na implantach?
Zdecydowanie warto. Pacjent odczuwa znacznie większy komfort, używając protezy stałej. Dzięki niej może swobodnie mówić, uśmiechać się, kaszleć, bez strachu, że proteza może mu wypaść. Protezy na implantach są bardzo wytrzymałe, dzięki nim możemy cieszyć się pełnią życia, poznawać nowe smaki i uśmiechać się od ucha do ucha. Każda osoba jest jednak inna, dlatego też o ostatecznym doborze właściwej protezy powinien zdecydować specjalista. Jeśli chcesz wykonać protezy zębowe w Warszawie lub interesuje Cię proteza na implantach, sprawdź stronę kliniki FabDent. Wykonywana tam jest implantoprotetyka, a umówić się na wizytę możesz za pośrednictwem formularza kontaktowego.