Czym jest wyrostek zębodołowy?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czym jest wyrostek zębodołowy?

Wyrostek zębodołowy jest częścią kości szczęki i żuchwy, w której osadzone są zęby. Objawy takie jak nieprzyjemny zapach, ogólne osłabienie, czy też gorączka mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka zębodołowego po usunięciu zęba. Poniżej znajdziesz więcej informacji.

Wyrostek zębodołowy – czym jest?

Wyrostek zębodołowy to bardzo ważna część kości szczęki i żuchwy. Ma znaczenie zarówno dla stabilności zębów, jak i ich prawidłowego ułożenia. Po wyrwaniu zęba może dojść do zapalenia wyrostka zębodołowego. Dzieje się tak, gdy po przeprowadzeniu zabiegu nie tworzy się skrzep, który jest konieczny do prawidłowego zagojenia rany.

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia wyrostka zębodołowego? Jak uniknąć tego stanu? Jak przebiega leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz od zaufanego specjalisty. Kilka najważniejszych informacji znajdziesz także w kolejnych akapitach.

Zapalenie wyrostka zębodołowego – przyczyny

Wiesz już, jak ważną rolę pełni wyrostek zębodołowy. Gdzie jest? Znajduje się w części kości szczęki i żuchwy, w której wyrastają zęby. Do zapalenia dochodzi, gdy po wyrwaniu zęba skrzep będący naturalnym opatrunkiem zostanie usunięty. Wówczas proces gojenia zostaje zaburzony. Co może być przyczyną? Najczęściej występujące to:

  • Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących diety po ekstrakcji zęba – na przykład spożywanie gorących dań lub napojów, jedzenie twardych, ciągnących się potraw. Picie napojów kolorowych i gazowanych.
  • Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej po ekstrakcji zęba – na przykład zbyt intensywne płukanie jamy ustnej, szczotkowanie w okolicy ekstrakcji.
  • Palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Jeśli wyrostek zębodołowy szczęki jest w złym stanie i pojawiają się niepokojące objawy, nie zwlekaj z umówieniem się na wizytę w zaufanej klinice stomatologicznej. Dzięki temu pozbędziesz się dyskomfortu i zadbasz o stan i zdrowie jamy ustnej. Zależy Ci na kompleksowym leczeniu i indywidualnym podejściu? W takim przypadku zapraszamy do kliniki stomatologicznej Fabdent w Warszawie. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy.

Jak uniknąć zapalenia wyrostka zębodołowego?

Istnieje jeden prosty sposób na to, aby zachować wyrostek zębodołowy po wyrwaniu w dobrym stanie. Mowa oczywiście o przestrzeganiu zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu. Specjalista przeprowadzający ekstrakcję zęba udzieli Ci najważniejszych informacji. Pamiętaj, że jeśli pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości, warto porozmawiać o tym z fachowcem. Nawet jeśli będziesz potrzebować porady już po zabiegu, możesz zadzwonić do kliniki stomatologicznej.

Specjalista wykonujący zabieg na pewno powiadomi Cię o tym, że po ekstrakcji należy:

  • Zrezygnować z płukania jamy ustnej płynami do higieny, płukankami ziołowymi.
  • Nie szczotkować zębów w okolicy, w której był przeprowadzany zabieg.
  • Zrezygnować ze spożywania gorących dań i napojów, alkoholu.
  • Zrezygnować ze spożywania twardych, chrupiących, ciągnących się potraw.
  • Unikać wysiłku fizycznego.
  • Zrezygnować z palenia papierosów.
  • Powstrzymać się przed zasysaniem śliny z zębodołu.
  • Zrezygnować ze stosowania aspiryny – rozrzedza krew, co wpływa niekorzystnie na tworzenie się skrzepu, który jest naturalnym opatrunkiem dla rany.
  • Usunąć tampon po upływie określonej ilości czasu po wyrwaniu zęba – powinien pozostać w jamie ustnej przez 30 minut.

Przestrzegając zaleceń specjalisty możesz uniknąć dyskomfortu związanego z objawami występującymi w przypadku zapalenia wyrostka zębodołowego. Jakie są to objawy? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Wyrostek zębodołowy – objawy

Po wyrwaniu zębów warto obserwować okolice, gdzie są wyrostki zębodołowe. Jeśli zauważysz, że brakuje skrzepu w miejscu, w którym powinien się znajdować, skontaktuj się ze stomatologiem. Specjalista podczas wizyty zabezpieczy ranę w odpowiedni sposób, aby nie doszło do zakażenia. Jeśli dojdzie do zapalenia wyrostka zębodołowego, na pewno tego nie przegapisz. Wówczas występują bowiem objawy takie jak:

  • Silny ból w miejscu wyrwania zęba.
  • Ogólne osłabienie organizmu.
  • Nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.
  • Podwyższona temperatura.
  • Powiększenie węzłów chłonnych szyi.
  • Obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej dziąsła.

W przypadku zapalenia wyrostka zębodołowego ubytek kostny może być wypełniony skrzepem tylko częściowo lub być go całkowicie pozbawiony. Na kości wyrostka można także zauważyć sino-szarymi tkankami.

Gdy stan zapalny jest mocno rozwinięty, najlepiej zaufać specjaliście. Chociaż w internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z problemem, najbezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego stomatologa. Do kliniki Fabdent możesz zgłosić się nawet w nagłych przypadkach. Najważniejsze informacje dotyczące dyżuru stomatologicznego znajdziesz w zakładce Dyżur Stomatologiczny (pogotowie stomatologiczne).

Leczenie wyrostka zębodołowego

Jeśli okolice, gdzie znajduje się kość wyrostka zębodołowego po ekstrakcji zęba nie są w najlepszym stanie, nie warto zwlekać z udaniem się do specjalisty. Dlaczego? Ponieważ nieleczone zapalenie wyrostka zębodołowego powoduje nie tylko silny dyskomfort, ale może też wpływać negatywnie na zdrowie jamy ustnej. Jak przebiega leczenie? Stomatolog oczyszcza ranę, podaje odpowiednie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pacjent może otrzymać także dodatkowe zalecenia.

Niezależnie od tego, jaki jest powód usunięcia zęba, pamiętaj, że nie tracisz szansy na piękny i zdrowy uśmiech. Możesz na przykład zdecydować się na implanty zębów. Dzięki temu zyskasz więcej pewności siebie i poczujesz się bardziej komfortowo. Korzyści z zastosowania odpowiednio dobranych implantów odczujesz szczególnie podczas spożywania posiłków. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to brak konieczności ingerencji w sąsiednie zęby, wytrzymałość implantów, naturalny wygląd. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje implantów. Aby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie okaże się najlepsze w Twojej sytuacji, skorzystaj z porady specjalisty w doświadczonej klinice stomatologicznej.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button